بیخیال مسافرت نشویم، کرونا کوله بار سفر نمی‌بندد

متاسفانه با توجه به تغییر رنگ شهرها و کاهش محدودیت ها، شاهد مسافرت هموطنانمان به شهرهای مختلف هستیم .

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کرونا، کلمه‌ای که دیگر به جای ترس و نگرانی، خستگی و کلافگی به ما منتقل می‌کند و تحمل شرایطش به شدت سخت و غیرقابل تحمل شده است. این مهمان ناخوانده در طول یک سال برایمان آسیب‌های مختلف جسمی، روحی، اقتصادی و ... را به ارمغان آورده است.

همت مردم و تلاش‌های مسئولان در راستای کاهش آمار ابتلا و فوت بر اثر کرونا کافی مشهود است اما با توجه به تغییر رنگ شهر‌ها و کاهش چشمگیر آمار مبتلایان ، چه چیزی باعث می‌شود تا کوله بار سفر ببندیم؟

از آغاز شیوع پیک‌های اول کرونا، تاکید مسئولان بر اجتناب از سفر بود، زیرا هر فرد مبتلا می‌توانست چندین هموطن خود را در استان‌های دیگر مبتلا کند. به طور کلی باید توجه داشت، ساده انگاری و عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، می‌تواند ما را به روز‌هایی برساند که هر روز شاهد اخبار فوت روزانه ۵۰۰ بیمار مبتلا به کرونا بودیم.

با توجه به تاکید مسئولان و حتی درخواست ساکنان برخی از استان‌ها مانند استان‌های شمالی مبنی بر اینکه مردم در ایام تعطیلات از سفر اجتناب کنند و باعث ایجاد شلوغی و ازدحام نشوند تا آمار مبتلایان بالا نرود، همچنان هم با یک روز تعطیلی شاهد سفر و در نتیجه افزایش آمار مبتلایان و فوتی‌ها هستیم.

کرونا در سفر

مسئولان مدام بر شکننده بودن شرایط تاکید دارند

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: تعداد شهر‌های قرمز استان مازندران از هفت به ۱۰ شهر رسید، همچنین موارد شدید بستری استان مازندران، نسبت به هفته قبل، دو و نیم برابر شده است.

او افزود: همه از شرایط کرونایی خسته شده اند و اقدام به مسافرت به شهر‌های شمالی و جنوبی می‌کنند و حتی با ترافیک عجیب و شدیدی برای خرید بلیت‌های ترکیه مواجه هستیم و این‌ها همه به معنای ساده انگاری مسئله کروناست. شرایط کرونایی در کشور ما به حدی شکننده است که هیچ گونه تعلل و ساده انگاری جایز نیست.

سفر و کرونا

کاهش  همه گیری بسیار سخت و هزینه بر است

حمید سوری، رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: چند ماه پیش بود که با آمار فوت روزانه پانصد و چند نفر مواجه بودیم و بیمارستان‌ها هیچ تخت خالی نداشتند و شرایط سختی که از همه جهات به ویژه معیشتی، مردم را آزار می‌داد، بالاخره با مذاکرات و مطالعات و هماهنگی‌های انجام شده و اصلاح اصول و راهکار‌های راهبردی در قالب طرح شهید سلیمانی، از آن شرایط بسیار نگران کننده عبور کردیم.

سوری افزود: با تغییر رویکرد و سیاست‌گذاری‌های انجام شده در کنترل همه گیری در قالب طرح شهید سلیمانی ما توانستیم در مدت کوتاهی، شیب افزایشی را کاهش دهیم و کنترل کنیم، اگرچه فوت یک نفر هم زیاد است. به طور کلی می‌توانیم بگوییم رویکردمان، رویکرد موفقی در کنترل همه گیری بوده است.

او گفت: در حال حاضر هنوز موفق به مهار کامل همه گیری نشده ایم و زمانی می‌توانیم ادعا کنیم در مهار موفق بوده ایم که بتوانیم به یک میزان بروز و شیوع مقبولی برسیم و در طی حداقل دو دوره، بیماری را ثابت نگه ‌داریم.

سوری با اشاره به اینکه در حال حاضر دو سوم راه را پیش رفته ایم و یک سوم دیگر باقی مانده است، گفت: طی کردن یک سوم مسیر باقیمانده همه گیری کرونا، دشوارتر از قبل است و موفقیت ما برای به سرانجام رساندن این مسیر منوط به اعمال سیاست‌گذاری‌های مناسب و همچنین همکاری و همدلی مردم است.

او افزود: انجام برخی سیاست‌گذاری‌ها مثل بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، سینما‌ها، تالار‌ها و همچنین برخی رفتار‌ها و ساده انگاری‌های مردم، به لحاظ علم اپیدمیولوژی اشکال دارد و اعمال برخی کار‌ها برای عادی سازی شرایط و کاهش محدودیت‌هایی مانند لغو سفر‌های غیرضروری می‌تواند باعث شعله ور‌تر شدن همه‌گیری و همچنین  شکننده شدن وضعیت شود و نتیجه اش بار سنگین جانی و اقتصادی است که بر دوش ملت تحمیل می‌شود.

او گفت: از مردم خواهش می‌کنم که برای طی کردن یک سوم راه باقیمانده برای مقابله با کرونا، همچنان از همدلی و همراهیشان بهره بگیرند و باز هم شکیبایی کنند تا پس از کنترل همه گیری با خیال راحت اقدام به عادی سازی شرایط جامعه کنیم.سفر رفتن به مناطقی مانند استان‌های مازندران و گیلان وضعیت کنترل بیماری کرونا را بر هم زده و تمام زحمات نیرو‌های داوطلب، بهداشتی و کادر درمان را بر هم خواهد زد.

سوری بیان کرد: متاسفانه در یکی دو روز گذشته شاهد افزایش شهر‌های قرمز در شمال کشورمان بودیم که دلیلش جابه جایی جمعیتی و سفرهای غیرضروری است. مسیر‌های چالوس، هراز، جنوب شرقی استان تهران، دماوند و تا حدی قم و کرمانشاه مسیر‌های اصلی انتشار بیماری از ابتدای اپیدمی تا به امروز محسوب می‌شود.

مسافرت‌ باعث انتقال آلودگی از شهر‌های مبدا یا مقصد است    

همچنین محسن شتی متخصص اپیدمیولوژی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تاثیر سفر‌های بین شهری در انتقال احتمالی ویروس کرونا در کشور اظهار کرد: در حال حاضر در دوران شیوع بیماری کرونا مسافرت‌های بین شهری یکی از دلایل اصلی بازگشت پیک بیماری در کشور است و باعث انتقال احتمالی ویروس کرونا توسط مسافران از شهر‌های مبدا به مقصد خواهد شد.

او ادامه داد: افرادی که در چنین شرایط کرونایی اقدام به مسافرت می‌کنند بهانه کارشان این است که از شهر مبدا به خانه یا ویلا‌یشان می‌روند، اما واقعیت امر این است که همین حرکت و جا به جایی‌ها، همچنین تردد افراد برای انجام خرید، باعث ایجاد چرخه انتقال ویروس کرونا خواهد شد.

این متخصص اپیدمیولوژی افزود: در حال حاضر سفر به مناطقی مانند استان‌های گلستان و مازندران که مسافرپذیر هستند باعث شده است تا امکان کنترل بیماری کرونا در آن مناطق نباشد. متاسفانه در ایام تعطیلات جاده‌های کشور و به ویژه استان‌های شمالی شلوغ می‌شود و معتقدم که باید اقدامات بازدارنده بیشتری برای جلوگیری از انجام اینگونه سفر‌ها انجام شود.

امکان رعایت نکات بهداشتی در مسافرت کاهش می‌یابد

شتی بیان کرد: در هنگام مسافرت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کاهش پیدا می‌کند و  فاصله‌گذاری اجتماعی به درستی رعایت نمی شود. در مسافرت‌ها نیز به دلیل نبود امکان پخت و پز، بیشتر مردم به رستوران‌ها می‌روند و به دلیل اینکه امکان زدن ماسک در هنگام صرف غذا وجود ندارد احتمال انتقال بیماری کرونا از فردی به فرد دیگر، بیشتر می‌شود.

او افزود: به این دلیل که افراد مبتلا به کرونا، بدون علامت هستند و تصور می‌کنند که سالم‌ هستند، اقدام به مسافرت می‌کنند و همین موضوع سبب می‌شود تا ناقلان ویروس کرونا آلودگی را از شهر‌های مبدا به مقصد یا برعکس منتقل کنند و این مسئله منجر به بازگشت ما به دوران پیک بیماری خواهد شد

او‌ گفت: اگر مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنند پیک‌های بعدی بیماری کرونا در کشور رخ می‌دهد در نتیجه، تا نیامدن واکسن کرونا بهترین راه پیشگیری از بروز بیماری کرونا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

خطر شعله ور شدن بیماری کرونا با افزایش سفرها

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد:  با تغییر وضعیت شهرها محدودیت های الزامی رفت و آمد و ورود و خروج برداشته شد اما انتظار ما از مردم این است که با توجه به احتمال بازگشت بیماری کرونا و اینکه توصیه اکید ما مبتنی بر فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی است، از سفرها و تجمعات غیر ضرور اجتناب شود، در چند روز اخیر شاهد سفر به استان های جنوبی و شمالی و مناطقی مانند جزیره قشم بودیم که این سفرها می‌تواند موجب شعله ور شدن بیماری کرونا شود.

وی ادامه داد: انتظار داریم مردم نه تنها زمانی که مقررات اعمال می شود بلکه زمانی که محدودیت‌ها هم اعمال نمی‌شود با ما در کنترل بیماری کرونا همراهی و اصول فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

حریرچی دورهمی‌های کوچک را مهمترین عامل اصلی انتشار بیماری کرونا دانست و گفت: سفرها با وسایل حمل و نقل عمومی شامل اتوبوس، قطار و هواپیماست که در فضای بسته تعداد قابل توجهی از افراد دور هم جمع می‌شوند یا سفر با وسایل نقلیه شخصی رخ می‌دهد که افراد در فضای بسته کوچکی دورهم هستند و به دلیل سردی هوا پنجره‌ها بسته است.

معاون کل وزارت بهداشت  بیان کرد: مطالعات نشان داده است که افراد وقتی قصد سفر دارند در مبدا برای تامین ملازمات سفر به خرید می روند و تعاملشان بیشتر می شود و از طرفی افراد در سفر به مراکز تفریحی و سیاحتی یا دیدار بستگان می روند و این خطر تعامل و انتقال ویروس به شهر مقصد را افزایش می‌دهد.


بیشتر بخوانید

 


انتهای پیام / 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
سمانه
۰۰:۵۵ ۲۹ دی ۱۳۹۹
هر سختی که میکشیم مقصر اولش خوده ما مردمیم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۶ ۲۸ دی ۱۳۹۹
دیگه امیدی به آینده و مسولان این کشور ندارم میرم مسافرت تا کرونا بگیرم بمیرم از این همه بدبختی راحت بشم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۶ ۲۸ دی ۱۳۹۹
منتظر بالا رفتن دوباره آمار کرونا مثل فاجعه بعد از محرم باشید اون چیزی من امروز تو سطح شهر دیدم واقعا تاسف بار بود!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۴۲ ۲۸ دی ۱۳۹۹
امروز در چندین شهر شهید گمنام آوردن و تشییع کردن . یه نگاهی به عکس های این مراسمات بندازید . ببینید چه خبره . چرا کرونارو جدی نمی گیرید . آمار که بره بالا میگید به خاطره مسافرتا بالا رفته در صورتی این مراسمات عامل اصلی بالا رفتن کرونا هستن . عزاداری . تشییع ......
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۹ ۲۸ دی ۱۳۹۹
اگه از اینها بپرسید کجا میرید همه یک جواب دارند." کار اداری واجب داریم" در حالیکه اصلاً این طوری نیست !!!؟؟؟...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۳ ۲۸ دی ۱۳۹۹
اون دسته از افرادی که میگن حوصله ما سررفته یا جان خودمون هست و اختیارش رو داریم یکی بهش بگه اخه انسان بی فکر نه جان خودت بلکه جان هزارتن دیگه رو بخاطر می اندازی ،بااین طرز فکر دوره حجر که داری کل ایران رو داری الوده می کنی ،اونهایی هم که جایی نمیرن چوب شمای بی فکر رو دارند می خورند ،کافیه مرگ رو جلوی چشمت ببینی تا باورت بشه این بیماری با هیچ کسی شوخی نداره حتی تو دوست عزیز
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ناشناس
۱۶:۰۲ ۲۸ دی ۱۳۹۹
چرا هیچ چیزی از مراسمات عزاداری نمیگید تو هر کوچه میری یه دسته بدون فاصله و رعایت واسه خودشون راه انداختن چرا ستاد کرونا با اینا برخورد نمیکنه؟فردا دودشو ما باید بخوریم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۴ ۲۸ دی ۱۳۹۹
چرا نمیگید هیئت ها مراسم نگیرن؟امروز همه هیئت ها باز بود
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۱۴:۲۷ ۲۸ دی ۱۳۹۹
این آقایونی که تشریف میبرن سفر ۹۵ درصدشون زن ذلیل هستن که با دستور زن بار سفر رو میبندن
باید اینا رو توجیح کرد که به سفر تشریف نبرن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۷ ۲۸ دی ۱۳۹۹
فقطططط مسافرت هست افزایش ابتلا و مرگ و میر؟!؟!؟!!؟!؟!
یا دورهمی ها ، کم کردن دورکاری ادارات ، جشنها و مخصوصا مراسمات ختم و ووو
کدوم واقعا ها؟؟؟!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۱ ۲۸ دی ۱۳۹۹
همشون هست
ولی مسافرت بیشتره چون تو شهرای مختلف مشمل ایجاد میکنه مهمونی و دورهمی تو یه شهر هستن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۱ ۲۸ دی ۱۳۹۹
پس مردم چطوری به ویلاهاشون سرکشی کنن...؟!
از اون مهمتر قشم همینطوری غریب افتاده‌بود نباید می‌رفتن آبادش میکردن...؟!
نفرمایید...! شما چرا ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۴ ۲۸ دی ۱۳۹۹
اجرای قانون برای مردم فقیروکارگرهس
بقیه اجازه انجام هرکاری دارن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۴ ۲۸ دی ۱۳۹۹
چرا ستاد کرونا هیچ فکری نمی کنه؟!
کم از بی کفایتیشون تو سایر حوزه ها کشیدیم، باید تو کرونا هم تحملشون کنیم
آ
Iran (Islamic Republic of)
سیدمحمدامین
۱۳:۴۲ ۲۸ دی ۱۳۹۹
باید محدودیت ها به طور جدی اعمال بشه خیلی ها با تغییر شرایط شهرها به رنگ های زرد وآبی به طور کل بیخیال کرونا شدن کسایی که ماسک میزدن الان دیگه نمیزنن خواهشا پیگیری کنین که دیگه به روزهای سخت کرونا برنگردیم
Iran (Islamic Republic of)
میلاد
۱۳:۲۷ ۲۸ دی ۱۳۹۹
نگذارید مردم عادی به مسافرت بروند فقط مسئولان و خانوادشان راحت به سفر بروند و مردم ثروتمند
راهپیمایی هر طوری هست برگزار میگردد
مراسم عزاداری باید برگزار شود
اماکن مذهبی باید باز باشد
فقط شمال کشور ممنوع است‌برتی اینکه مسئولان و خانوادشان که آنجا ویلا دارن در آرامش کامل باشند
میدونم این نظر رو انتشار نمیدی ولی حداقل یکم هم به این موضوع ها دقت کن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۵ ۲۸ دی ۱۳۹۹
متاسفانه خیابونای مازندران پر شده از ماشین های با پلاک تهران .همه شهرهای مازندران قرمزه میاین ویروس رو میبرید شهرتون مردم وپرستاران بیچاره گناه دارن وضیعت شهرتون تازه بهتر شده شما با این کارتون وضیعت رو بدتر میکنید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۳ ۲۸ دی ۱۳۹۹
نگذارید مسافرت اتفاق بیفتد مگر بریا شرایط خاص
همین
جلوی زیاده خواهان را بگیرید
Iran (Islamic Republic of)
ندا
۱۱:۵۱ ۲۸ دی ۱۳۹۹
بعضیا که اصلا حالیشون نیست. شما بخاطره مردم جاده هارو ببندین
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۱:۴۶ ۲۸ دی ۱۳۹۹
فایده ندارد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۱ ۲۸ دی ۱۳۹۹
یک عده درکشور هستند که کارشون، خوش گذرانی وخرح پول های باد آورده هست!؟! که نمی دانند چگونه آنر راخرج کنند!؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۹ ۲۸ دی ۱۳۹۹
لطفا یه بارم که شده عدالتو رعایت کنید و خبر بذارید که :
متاسفانه با اینکه هشدارهای کرونایی هست ولی مراسمات عزاداری برپا می شود .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۲ ۲۸ دی ۱۳۹۹
کجا برگزار شده؟!! یکساله دلمون برای یک عزاداری درست حسابی لک زده، اون وقت شماها از تخیلاتتون میگید؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۶ ۲۸ دی ۱۳۹۹
احتمالا عینک دودی زدی جاییرو نمیبینی . اصلا تلویزیونو روشن کنی میبینی چقدر مراسم میگیرن . چه برسه به محلات . ما از تخیلاتمون نمیگیم . از بی فکری شما میگیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۵ ۲۸ دی ۱۳۹۹
والا یه ساله مراسم مذهبی نرفتیم
ولی سفر مردم به راهه
Denmark
ناشناس
۱۱:۱۵ ۲۸ دی ۱۳۹۹
پس چرا راههارو مسدود نمیکنین
Netherlands
ناشناس
۱۱:۰۰ ۲۸ دی ۱۳۹۹
واقعا هیچ کس رعایت نمی کنه شمال و جنوب کشور پر شده از مسافر. باور کنید ما به اندازه رعایت نکردن هایمان در قتل بیماران سهیم هستیم. از ظلمی که یک سال است در حق کادر درمان مرتکب می شویم هم بگذریم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۲ ۲۸ دی ۱۳۹۹
شما باید جلوشونو بگیرید ... توپو تو زمین مردم نندازید. ۰طوریه از ساعت ۹ شب دوچرخه نمیتونه تو خیابنها باشه. جلوماشینهارو میگیرید... ولی اینجا یه چیزی دیگه میگید....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۳ ۲۸ دی ۱۳۹۹
دنیای ما
دنیای مسافرت
دنیای آنها عزاداری
اونها پروتکل رعایت نمی کنند
اینها رعایت می کنند
آیا این تضاد نیست این یه بعدی نیست، این فرق نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۲ ۲۸ دی ۱۳۹۹
کاری نداره ورودی شهرها برای تردد پلاکهای غیر بومی ببندید بعضی واقعا خوشگذرون و بیخیال هستن
Iran (Islamic Republic of)
دلسوز
۰۹:۳۳ ۲۸ دی ۱۳۹۹
از الان دون پاشی میکنید برای عید....
هر کار از دستتون بر میاد انجام بدین ولی مردم خسته شدن... پس بشینید سرجاتون کسی هوس مرگ کرده به قول شما میره سفر.... پس بشینید درست چو حساب شده فکر کنژد بگویید بروید ولی هر کی پروتکلها رو اجرا نکرد مثل کشورهای خارجی همونجا جریمه شون کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۱ ۲۸ دی ۱۳۹۹
این مردمی که شمال میرن چرا اینقدر بی مسولیتن،اینا در مقابل مردمی که بیکار شدن خیلی ها و از نون افتادن بسیاری از مردم ،بچه های ما که دانشگاه و مدرسشون تعطیل شدن و دچار افسردگی میشن و هزار مصیبت دیگه که از این بلای اسمانی امده مسولن و دولت نیز باید اقدامات شدید تری در مقابل این ها باید بگیره.اون اویل کار هم همین قسم ادمها بیماری را به شمال منتقل کردن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۹ ۲۸ دی ۱۳۹۹
اونهایی که مراسمات عزاداری هم میگیرند مسئولن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۳ ۲۸ دی ۱۳۹۹
بابا ایی مردم ول کن نیستن آخه سرما ومسافرت بابا بشینین تو خونه هاتون چ مسافرتی دارین آقا عقل حکم میکنه استاندارار فرماندار مازندران کلیه ورودیهای استانو ببنده تموم اینایی ک میرن مسافرت وضعشون توپه ۵۰۰ هزار جریمه براشون هیچی نیس الان ۱۰ شهرش قرمزه فردا پخش میشه کل کشور دوباره خراب میشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۱ ۲۸ دی ۱۳۹۹
وضعیت خسته کننده ای شده دیگه همه دارن کم میارن فقط باید واکسیناسیون زودتر انجام بشه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۹ ۲۸ دی ۱۳۹۹
خدا لعنتشون کنه خدا ازشون نگذره که اینجوری دارن با جون ما بازی میکنن بتمرگین تو خونه هاتون حالیتون نیس با این اوضاع مسافرت میرید خدا نشناسا ان شاءالله اه دل ما دامنگیرتون بشه که اینجوری دارین اذیتمون میکنید بخدا من خودم دخترمو باید هرماه ببرم دکتر با ترس لرزه میبرمش پایین مطب میشینم تا نوبتش بشه میره بالا زود برمیگردم خونه خداروخوش میاد مایه که این همه داریم رعایت میکنیم اینجوری...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۰ ۲۸ دی ۱۳۹۹
از مراسم ها چه خبر؟ تشیع جنازه ها چطور .....فقط مسافرت؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۶ ۲۸ دی ۱۳۹۹
اونم کار مردمه دیگه از فضا که نمیان
ولی مسافرت خطرش بیشتر بیماری تو کل کشور پخش میشه
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر