بخشی از آنچه در مجلس ۲۹ دی ۹۹ گذشت؛

زمین بازی «شوراهای حل اختلاف» عوض شد/ یک نماینده خطاب به هیئت رئیسه: «قربون برم خدا را/ یک بوم و چند هوا را»

صحن علنی امروز مجلس تنها به یک دستور کار رسیدگی کرد.

به گزارش  خبرنگار  مجلس گروه  سیاسی  باشگاه  خبرنگاران  جوان، صحن علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف، ساعت ۸ و ۵ دقیقه صبح امروز با  ۱۹۵ نماینده آغاز به کار کرد.

جهش تولید مسکن و دو تحقیق‌وتفحص در صف دستور صحن علنی ماند 

۱۱ موضوع دستور کار صحن قرار داشت که نمایندگان تنها به دستور نخست رسیدگی کردند. به جز گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه دو فوریتی شوراهای حل اختلاف، موضوع‌هایی مانند گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح جهش تولید و تأمین مسکن و دو گزارش تقاضای تصویب تحقیق‌وتفحص از عملکرد شرکت دخانیات ایران و عملکرد بانک‌های خصوصی هم در صف رسیدگی بود، اما  لایحه شوراهای حل اختلاف که دهم دی ماه با رأی صحن علنی دو فوریتی شده بود، پس از بررسی در کمیسیون قضایی و حقوقی با اولویت  به صحن علنی آمد.

زمین بازی شوراهای حل اختلاف تغییر می‌کند

لایحه ۴۷ ماده‌ای شوراهای حل اختلاف با نسخ قانون مصوب پیشین این شوراها در سال  ۹۴ به گفته سیدکاظم دلخوش، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی، نقش قضاوتی شوراهای حل اختلاف را می‌گیرد و در نتیجه نقش برقراری صلح و سازش میان دو طرف دعاوی را به آنها می‌دهد. 

گزارش

دلخوش در جریان تصویب کلیات و بررسی مواد این لایحه بیان کرد که «نزدیک به ۳۲ هزار نفر در شوراهای حل اختلاف فعال هستند که ۱۴ هزار نفرشان به صورت تمام وقت روزانه و حدود ۱۷ هزار نفر کارمند دولت یا بازنشسته به عنوان مشاور و همکار حقوقی فعالیت می‌کنند. در این لایحه افراد دفتری تمام وقت پس از چهارده و پانزده سال کار در شوراهای حل اختلاف باید تعیین تکلیف شوند.»

استخدام کارکنان در لایحه شوراهای حل اختلاف بار مالی دارد

تا پیش از اعلام تنفس در صحن علنی، نمایندگان ۱۳ ماده از این لایحه دو فوریتی را مصوب کردند؛ در میان بررسی‌ها و ارائه پیشنهادهای مختلف، ماده ۵ مکرر این لایحه تذکر و اخطار قانون اساسی چند نماینده را در پی داشت. حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی با اخطار اصل ۷۵ قانون اساسی گفت که «این ماده بار مالی دارد و کمیسیون قضایی و حقوقی آن را به لایحه اضافه کرده است؛ در صورتی که با دولت یا قوه قضائیه در مورد بار مالی آن پیش بینی صورت نگرفته شده باشد، شورای نگهبان به علت بار مالی ایراد خواهد گرفت.»

قالیباف این اخطار را پذیرفت و آن را به رأِی نمایندگان گذاشت، اما صحن علنی ماده پنجم مکرر را تصویب کرد تا مراکز حل اختلاف ظرف مدت سه سال تمام کارکنان تمام وقت شوراهای حل اختلاف را استخدام کند.

ماده ۵ مکرر  لایحه دو فوریتی شوراهای حل اختلاف بیان می‌کند که «مرکز حل اختلاف مکلف است ظرف مدت سه سال کلیه کارکنان تمام وقت شورای حل اختلاف (اعم از اعضاء و سایر کارکنان) را که واجد شرایط استخدام هستند و تا قبل از ۲۹ اسفند سال ۱۳۹۸ در شورا اشتغال داشته­‌اند با اولویت سابقه اشتغال بیشتر، به صورت پیمانی یا قرارداد کار معین از طریق آزمون داخلی، به استخدام مرکز درآورد.

تبصره ۱- سوابق اشتغال در شورا به حداکثر سن قانونی اضافه می‌شود.

تبصره ۲– تأمین بودجه مورد نیاز برای استخدام اشخاص موضوع این ماده، در سقف اعتبارات مصوب مرکز خواهد بود.

تبصره ۳- دولت مکلف است شناسه استخدام اشخاص موضوع این ماده را در اختیار مرکز قرار دهد.»

قالیباف رئیس پارلمان اخطار مذکور را به رأی گذاشت اما صحن علنی به آن رأی نداد.

قربون برم خدا را/ یک بوم و چند هوا را!

حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی نماینده خمینی‌شهر در جریان بررسی مواد لایحه خطاب به قالیباف از محتوای لایحه انتقاد کرد. او از اینکه شوراهای حل اختلاف صرفاً امور صلح و سازش را پیگیری خواهند کرد، انتقاد داشت و گفت که «از حدود سال ۸۰ به مدت سه سال مسئول این شورا بودم؛ شورای حل اختلاف کاملاً حکم صادر می‌کنند و ماهیت قضایی دارد؛ چرا شورای حل اختلاف را نهاد صلح و سازش قرار دادید؟»

گزارش

او همچنین درباره روند بررسی طرح‌ها و لوایح در صحن علنی اظهار کرد که «رویه آقای امیرآبادی برای پیشبرد مصوبه‌ها بد نیست و  به صورت اجمالی برخی پیشنهادها را در قالب اصلاح عبارتی با پیشنهاد دهنده جلو می‌برند، اما به قول آقای دلخوش، «قربون برم خدا را / یک بوم و چند هوا را!» برخی مواردی که مخالف اول صحبت نمی‌کند، به عنوان عدم وجود مخالف رد می‌شوند، اما در برخی موارد که خودشان مخالف هستند، آن قانون را زیر پا می‌گذارند که زیبنده نیست. تقاضا می‌کنم رویه واحد پیش گرفته شود.

نماینده خمینی‌شهر یادآوری کرد که تک‌تک رفتارهای هیئت رئیسه زیر ذره بین نمایندگان قرار دارد. 

قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به این نماینده بیان کرد: این موضوع درست است و باید طبق ایین نامه باید عمل شود. در همین موضوع شوراهای حل اختلاف هم می‌گفتم نفرات بعدی در بررسی لایحه نام برده شوند، اما اگر واقعا نظر همه را به صورت تک به تک بخواهیم، فرصت نمی‌شود. اگرچه باید طبق اصل ۱۰۸ آیین نامه تا نفر آخر افراد و مخالفان پیشنهادها و... که قصد صحبت دارند، نام برده شود.


بیشتر بخوانید

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
United States of America
ناشناس
۰۶:۱۸ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
کامنت گذاشته وضعیت معیشت معلم کذا و کذا !! ماشالا به این طمع با حقوقاتون سه برابر شده
United States of America
ناشناس
۰۶:۱۷ ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
اون اخوندی که از قضاوت در شورای حل اختلاف سخن میگه چون نون اونجا رو خورده و به حق سخن نمیگه زیرا فلسفه وجودی این شوراها در زمان شاهرودی صلح و سازش بود خدایا چه کنیم با این همه خود خواهی با این همه پرادکس رفتار عقیدتی فکری و .....
Iran (Islamic Republic of)
رضا
۱۵:۵۷ ۳۰ دی ۱۳۹۹
۳۲ هزار کارمند شورا فرمودین ۱۷ و ۱۴ میشه بفرمایید هزار نفر دیگه کجا موندن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۷ ۳۰ دی ۱۳۹۹
چرا قوة قضائیه و تحصیل کرده ها مشکلات مردم را حل نمی کنند و کار را سپردن به بی سوادها و بی خبر از قانون به اسم شورای حل اختلاف مثلا می خوان از غرب تقلید کنند غرب زده بودن تا این حد!
Iran (Islamic Republic of)
ابراهیم
۲۳:۵۰ ۲۹ دی ۱۳۹۹
خواهش من از نماینده های مجلس انقلابی اینه که فقط جلوی حقوق های نجومی بگیرن.
Iran (Islamic Republic of)
شاهین
۲۳:۴۹ ۲۹ دی ۱۳۹۹
چرا نمایندگان مردم خود را نمایند فرهنگیان نمیدانند.
جیب معلم خالیست بداد معلم برسید . وضعیت معیشت ملم در خطر است .
خواسته فرهنگیان استیضاح وزیر آموزش و پرورش است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۲ ۲۹ دی ۱۳۹۹
اسم انقلابی را خراب نکنید و هرچه زودتر قانون شفافیت آرا را تصویب کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۴ ۲۹ دی ۱۳۹۹
از آقای واعظی رئیس دفتر سوال کنید چرا حمایت از دانش بنیان ها که رهبری فرمودند تا پای جان می ایستم و حمایت می کنم را در نامه ای محرمانه به 4 وزارت خانه مهم تعلیق کرد و مهر محرمانه روی آن کوبید؟ چرا آقای ستاری سکوت کرد؟ چرا اینقدر بد عهدی با مردم و انقلاب چرا؟ خبرنگاران سکوت کردند؟!؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۱ ۲۹ دی ۱۳۹۹
خدا لعنت كنه بنيانگذار اين شوراها رو كه يه خوان به صد خوان گرفتارياي مردم تو دادگستري اضافه كرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۹ ۲۹ دی ۱۳۹۹
ارجیف می بافند. داریم به یکسالگی مجلس بی خاصیت تر از قبلی نزدیک می شویم. برادر من تخم مرغ را دارند بسته ای می فروشند. راست می گویید توی مجلس طرح استیضاح وزیر را بدهید.
Iran (Islamic Republic of)
عدالت خواه
۲۰:۰۸ ۲۹ دی ۱۳۹۹
خدا لعنت کنه کسی که شورای اختلاف درست کرد در اصل باید اسمشو میزاشتن شورای اختلاف نه حل اختلاف یه تعداد آدم عقده ای بی سواد که هیچ تلاشی برای رفع اختلاف نمی کنند مگه اینکه برای خودشون سود داشته باشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۰ ۲۹ دی ۱۳۹۹
اینها ک واسه مردم نرفتن.
واسه پر پول شدن جیب خودشون و خانوادشون .رفتن .
همش دعوا میکنن و پرخاش دارن
Iran (Islamic Republic of)
سعید
۱۹:۳۴ ۲۹ دی ۱۳۹۹
شورای حل اختلاف نهادی که جز پایمال کردن حق مردم ضعیف کار دیگه ای نمیکنه یک مشت آدم بیسواد که حال هیچ کاری ندارن حیف پول بیت المال
Iran (Islamic Republic of)
. عباسعلی
۱۸:۲۵ ۲۹ دی ۱۳۹۹
سلام خسته نباشید آقای نمایند گان مجلس شورای این شورای حل اختلاف گه سوادی ندارند که شما می خواهید به کشور کار مند استخدامی می کنید پس سواد داری چه کاری کننده مجلس انقلابی یعنی این
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۶ ۲۹ دی ۱۳۹۹
گمان کرده اید دانش آموزان سایر مناطق کشور تمایل به تحصیل دارند!؟ برادر دبیرستانی من وقتی میبیند با رتبه یک ارشد هیچ آینده ای ندارم چگونه به او توصیه راستین در ادمه تحصیل داشته باشم!؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۴ ۲۹ دی ۱۳۹۹
واقعا نمایندگان نشان دادند انقلابی نیستند و جناحی عمل می کند ، کارمندان شورای های حل اختلاف را استخدام کنیم ، بعد از بودجه نفت و مالیات به آنها حقوق بدهیم ، و نان خورها را به بودجه دولت اضافه کنیم ، اگر به این شوراها رفته باشید ، نیروهای دفتری هفته آیی سه روز آن هم از ساعت 2 بعد ظهر تا حداکثر 7 شب هستند ، یک مشت آدم بی حال و بی مسئولیت ، اکثرا برخورد خوبی ندارند ، حیف پول که به این افراد بدهید ، اعضای شورا هم اکثرا شاغل هستند ، نه تنها کار مردم را راه نمی اندازند ، بلکه بسیار بد با مردم برخورد می کنند ، بسیار افراد کم ظرفیتی هستند، خود من یک پرونده داشتم یک و نیم سال من را معطل کردند ، در 98/4/10 دادخواست را تحویل دادم ، در 98/12/5 اعلام ختم دادرسی شد در 99/3/5 رای صادر شد در 99/10/5 رای به من ابلاغ شد یعنی 18ماه طول کشید ، همین شورا حقم را پایمال کرد ، دریافت خسارت را حق من دانسته است اما تاریخ را طوری انتخاب کرده که یک ریال خسارت به دست من نرسد ، واقعا این شورا ها جز مزاحمت برای مردم کاری نمی کنند قانون شأن هم ناقص است در لایحه جدید هم نواقص اصلی رفع نشده است ، واقعا استخدام این افراد خیانت به مردم است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۵ ۲۹ دی ۱۳۹۹
تف به جامعه ای بی هویت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۴ ۲۹ دی ۱۳۹۹
لطفا و این شوراهای حل اختلاف را حذف کنید که به جز زد و بند و بورکراتیک اداری چیزی ندارند من گذرم به این شورای حل اختلاف خورده و متاسفانه سه نفر عضو 1 و 2 و3 مثل روز روشن با طرف مقابلم تبانی کردند و حقم را پایمال کردند خیلی برای این جامعه اسلامی متاسفم متاسفم و متاسفم .....
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر