معاون اول رئیس جمهور:

بزرگترین سرمایه ایران مغز و دانش جوانان است

جهانگیری گفت: اگر زمانی ثروت اصلی ایران نفت، منابع طبیعی و موقعیت جغرافیایی بود، امروز بزرگترین سرمایه مغز و دانش جوانان است.

به گزارش حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، دهمین نشست هیئت امنای پارک فناوری پردیس با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد. این نشست در کارخانه نوآوری «های وی» پارک برگزار شد و در حاشیه آن از فعالیت‌های این مرکز نوآوری هم بازدید شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر ضرورت شناسایی و رفع موانع پیش روی پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها در کشور گفت: برخی از این موانع، موانع مادی نیست بلکه سوء تفاهم‌هایی است که تبدیل به مسأله شده و لازم است با دستگاه‌های مسئول مذاکره و این مسایل حل و فصل شود.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به بازدید خود از کارخانه نوآوری «های وی» از شعبه‌های پارک فناوری پردیس بیان کرد: این کارخانه مجموعه‌ای از جوانان خلاق و نوآور را دور هم جمع کرده است و مشغول فعالیت‌های خلاقانه و جدید هستند.

جهانگیری ادامه داد: مجموعه فعالیت‌های دانش بنیان و حضور جوانان خلاق در کارخانه فناوری «های وی» این پیام را به جامعه می‌دهد که اگر زمانی تصور می‌شد که ثروت اصلی ایران نفت، گاز، منابع طبیعی و موقعیت جغرافیایی است، امروز بزرگترین سرمایه مغز و دانش جوانان است که برای کشور ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

معاون اول رییس جمهور افزود: به همین دلیل است که جهت گیری اصلی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دیگر دستگاه‌های متولی این است که شرایطی فراهم کنند تا تحولات علمی کشور با تحولات علمی دنیا سازگاری داشته باشد و دانش در کشور به ارزش افزوده تبدیل شود تا جامعه آن را لمس کند.

به گفته جهانگیری، پارک‌های علم و فناوری، نهاد‌های واسط مناسبی هستند که از یک سو به تولید علم و فناوری اهتمام دارند و از طرف دیگر به بازار و جامعه متصل هستند و خوشبختانه تعداد این پارک‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در سال‌های اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار بوده اند.

جهت گیری دولت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است

معاون اول رییس جمهوری یادآوری کرد: در همین چند سال اخیر که جهت گیری دولت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بوده و یکی از رویکرد‌های اصلی اقتصاد مقاومتی دانش بنیان کردن اقتصاد است، تعداد شرکت‌های دانش بنیان و میزان فروش محصولات آن‌ها از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.

جهانگیری با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده از سوی جوانان در حین بازدید از کارخانه فناوری «های وی» افزود: یکی از مهمترین موانع پیش روی شرکت‌های دانش بنیان بروکراسی اداری است که متأسفانه همواره در کشور به عنوان معضلی پیش روی سرمایه گذاران بوده است و این مشکل برای شرکت‌های دانش بنیان به مراتب پیچیده‌تر است که لازم است مقررات و آیین نامه‌های اداری متناسب با شرایط امروز کشور اصلاح و موانع پیش روی شرکت‌های دانش بنیان برطرف شود.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به گزارش ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور مبنی بر روند معکوس مهاجرت نخبگان گفت: جهت گیری سال‌های اخیر مبنی بر تقویت اقتصاد دیجیتال و اقتصاد دانش بنیان باعث شده که مهاجرت نخبگان روندی معکوس داشته باشد و خوشبختانه بر اساس گزارش‌های اعلام شده تعداد قابل توجهی از نخبگان به کشور بازگشته و مشغول کار علمی و تولید محصولات دانش بنیان هستند و ۲۰۰ نفر از آن‌ها نیز شرکت دانش بنیان راه اندازی کرده اند.

جهانگیری با اشاره به مزیت‌های متعدد شرکت‌های دانش بنیان و فعالیت استارت آپ‌ها افزود: آنچه مهم است این است که راه اندازی و فعالیت در شرکت‌های دانش بنیان نیاز چندانی به اعتبارات مالی ندارد، چرا که فعالیت این شرکت‌ها متکی به دانش و خلاقیت جوانان و نخبگان کشور است.

تسهیل اشتغال و کسب و کار

همچنین در این جلسه که معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی کشور و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز حضور داشتند، مهدی صفاری نیا رییس پارک فناوری پردیس گزارشی از توسعه اراضی و فعالیت‌های پارک و نیز کارخانه نوآوری‌های وی ارائه کرد و گفت: در حال حاضر سه هزار و ۵۶۲ عضو به عنوان شرکت‌های دانش بنیان تحت پوشش خانواده پارک فناوری پردیس فعال هستند.

او همچنین گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای هم افزایی پارک فناوری پردیس با دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها ارائه کرد و به تشریح خدمات پارک فناوری پردیس برای تسهیل اشتغال و کسب و کار و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان جهت حضور در مناقصات پرداخت.

صفاری نیا به نقش آفرینی ملی پارک فناوری پردیس در اقتصاد دانش بنیان اشاره و بیان کرد: پارک فناوری پردیس در سال گذشته ۳۰ درصد از صادرات کل پارک ها، ۸۵ درصد از فروش پارک‌ها و ۱۰ درصد از کل شاغلین در پارک‌های علم و فناوری کشور را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran, Islamic Republic of
ali
۱۲:۵۷ ۰۶ اسفند ۱۳۹۹
چقدر هم که قدرشونو میدونید
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر