امام خمینی (ره) بازگشت خودشان را به ایران چگونه اطلاع دادند؟

امام خمینیدر حالی که چند روزی از فرار شاه می‌گذشت، خبر بازگشت خود را به گوش مردم رساندند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، امام خمینی در سی ام دی ماه سال ۵۷ مطابق با بیست و یکم صفر ۱۳۹۹ و در حالی که چند روزی از فرار شاه از کشور می‌گذشت، در پیامی خطاب به ملت ایران، از بازگشت قریب الوقوع خود خبر دادند. متن پیام امام به شرح زیر است:


بیشتربخوانید" بسم الله الرحمن الرحیم‌

۲۱ صفر ۹۹‌

۳۰ دی ۵۷‌

سلام بی پایان و درود بی حد به عموم اهالی غیور ایران؛ ملت شریف و شجاعی که با‌‎ ‎‌وحدت کلمه، خواستِ خود را که برچیده شدن نظام شاهنشاهی و استقرار حکومت‌‎ ‎‌جمهوری اسلامی است، در اربعین امام امت‌‎ [۱]‎ ـ سلام الله علیه ـ برای چندمین بار اعلام‌‎ ‎‌نمود. نهضت مقدس اسلامی شما گرچه با خون پاک شهیدان و مصیبت‌های جانگداز توأم‌‎ ‎‌بود لکن آزادیخواهی و استقلال طلبی شما در جبین تاریخ ثبت شد. دشمن اساسی خود‌‎ ‎‌و کشور خود را از صحنه بیرون راندید، و بزرگترین خائن و جانی کشور را در گورستان‌‎ ‎‌تاریخ دفن نمودید. شما با قیام و استقامت خود به ملت‌های مستضعف ثابت کردید که‌‎ ‎‌اسلحه‌های مدرن و قدرت‌های شیطانی نمی‌توانند در مقابل خواست ملتی که برای دفاع از‌‎ ‎‌عقیده و حق خود دلاورانه بپا خاسته است دوام داشته باشند؛ و نیز ثابت کردید که قدرت‌‎ ‎‌ملتی آگاه، بر تمامی سلاح‌های ابرقدرت‌ها پیروز است.

شاه رفت و رژیم شاهنشاهی فرو ریخت. دزدان بیت المال سرمایه‌ها را خارج کردند و‌‎ ‎‌یکی پس از دیگری گریختند. ملت شجاع در اولین فرصت به حساب آنان خواهد رسید. ‎ ‎‌اینان رفتند و آشفتگی‌ها و خرابی‌های بسیاری را بر جای گذاشتند که با خواست خدا و‌‎ ‎‌همت ملت باید ترمیم شود؛ گر چه سال‌ها طول خواهد کشید. اینجانب با تقدیم تشکرات صمیمانه به ملت عزیز تذکراتی را لازم می‌دانم:‌

۱ ـ اینجانب ان شاءالله تعالی بزودی به شما می‌پیوندم تا در خدمت شما باشم و با‌‎ ‎‌همت شجاعانۀ شما به رفع مشکلات کوشا بوده و با هم صدا و هم قدم شدن همۀ اقشار‌‎ ‎‌ملت بر فساد‌ها غلبه کنیم. دوستان عزیزم! خود را برای خدمت به اسلام و ملت محروم‌‎ ‎‌مهیا کنید. کمر به خدمت بندگان خدا که خدمت به خداست ببندید. من با توفیق خداوند‌‎ ‎‌تعالی پس از چند روزی در خدمت شما خواهم بود و در پشت سر شما به سربازی خود‌‎ ‎‌ادامه خواهم داد.

۲ ـ به نمایندگان محمدرضا پهلوی که مجلسیْن را غصباً اشغال کرده اند اخطار کنید که‌‎ ‎‌خانۀ ملت را خالی کنند تا نمایندگان مردم پس از پنجاه سال که ملت از حق خود محروم‌‎ ‎‌بود، به خانۀ خود بیایند؛ و ان شاءالله همه خواهید دید که انتخابات آزاد و مجلس سالم‌‎ ‎‌یعنی چه. من به آنان اخطار می‌کنم که در صورت ورود مجدد به مجلس مسئول هر گونه‌‎ ‎‌پیشامدی خود آنان هستند.

۳ ـ بار دیگر به اعضای شورای سلطنتی، که شاخه‌ای است از ریشۀ غیر قانونی، اخطار‌‎ ‎‌می شود که از شورا کناره گیری کنند و بیش از این با ملت مخالفت نکنند.

۴ ـ بار دیگر به قوای انتظامی و نیرو‌های زمینی، هوایی، دریایی توصیه می‌شود که در‌‎ ‎‌حفظ انتظامات بکوشند و ملت شریف و بیدار با آنان همکاری کنند.

ملت آگاه ایران باید از اشخاص و یا گروه‌های منحرف که در این موقع حساس به فکر‌‎ ‎‌آشوب افتاده و می‌خواهند به نفع اجانب خیانت به کشور کنند، جداً جلوگیری کنند؛ و به‌‎ ‎‌آشوبگران هشدار دهند که از اعمال ضد انسانی و اسلامی و ملی اجتناب کنند و به ملت‌‎ ‎‌بپیوندند. از خداوند متعال پیروزی ملت ایران را خواستارم. والسلام علیکم و رحمة الله.

روح الله الموسوی الخمینی‌"

منبع: جماران

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر