توصیه یک شهید : هنگام خوابیدن کمی قرآن بخوانید

در معنای بسی عظیم قرآن تدبر و اندیشه نمائید و ساعت مخصوصی علی الخصوص در شب، هنگام خوابیدن قدری قرآن تلاوت کنید تا با حالت روحانیت و پاکی بخوابید و شیطان از شما دوری کند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، شهید هاشم گرجی از دانش آموزان دبیرستان سپاه تهران (مکتب الصادق (ع)) بود که در سال ۶۶ به شهادت رسید. گزیده‌ای از وصیت‌نامه این شهید بزرگوار به این شرح است:


بیشتربخوانید


توصیه یک شهید : هنگام خوابیدن کمی قرآن بخوانید

اَعوذُ بِالله مِنَ الشَیطانِ الرَجیم
بِسمِ الله الرَحمنِ الرَحیم
اَینَما تَکُنوا یُدْرِکْکُم المَوتِ وَ لَو کُنتُم فی بُروجٍ مُشَیَّدَهَ (قرآن کریم)

هر کجا باشید مرگ شما را درک خواهد کرد، اگر چه در دژ‌ها و برج‌های استوار باشید.

قُلْ ان الموت الَّذی تَفِرُّونَ مِنْه فَاِنَهُ مُلاقیکُم ثُمَّ تُرَدُّونَ اِلی عالِم الغیبِ وَ الشَّهادَه فَیُنَبِئُکُمْ بِما کُنُتُمْ تَعْلَمُونْ
بگو عاقبت مرگی که از آن می‌گریزید شما را درخواهد یافت و پس از آن مرگ به سوی خدائی که دانای آشکار و نهان است باز می‌گردید و او شما را به آنچه از نیک و بد کرده اید آگاه می‌سازد. (قرآن کریم - سوره جمعه - آیه ۸)

وَ لله ما فِی السَماواتِ وَ ما فِی الاَرْض

هر چه در آسمان و زمین است همه متعلق به خداوند است.

مولای متقیان حضرت علی (علیه السلام) می‌فرمایند:

که دنیا جای ماندن نیست، بلکه پلی است که باید از آن گذر کرد و به سرای ابدیت پیوست.

دنیا برای مؤمن همانند زندان است و برای شخص کافر همچون بهشت است و حالا خوشا به حال آن کسانی که از این دنیا توشه‌هایی برداشتند و به لقاءالله رسیدند.

شهادت تزریق خون در کالبد اجتماعی است که به کم خونی دچار گردیده است. عزت اسلامی مقرون بر جهاد است و اگر جهاد نباشد حتماً حتماً بعد از آن ذلت و خواری خواهد بود.

جهاد دری است ازدر‌های بهشت که خداوند این درب را مخصوص اولیاء خود گشوده است.

جهاد پوشش تقوی و پرهیزگاری و زره پولادین خداوند و سپر بسیار قوی ومطئن اوست.

هر کس به حالت اعراض از جهاد روی برگرداند خداوند لباس ذلت و خواری را به او می‌پوشاند و بلاء و محنت را بر او چیره می‌نماید. تمام برکت‌ها و تمام سربلندی‌ها در زیر سایۀ شمشیر‌ها و سر نیزه‌ها می‌باشد. اگر از ملتی روح مجاهده را بگیرند تمام خیر و برکت‌ها را از آن‌ها گرفته اند.

پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و آله) در یک حدیث پر معنا می‌فرمایند:

هر کس که جنگ نکرده باشد و لااقل اندیشه جنگیدن و جهاد در راه خدا را در سر نداشته باشد، چنین آدمی با نوعی نفاق می‌میمیرد.

قدری در کلام و سخنان امیرالمؤمنین اندیشه نمائیم که آن حضرت فرمودند:

اگر هزار ضربت بر فرق سرم فرود آید که من به این وضع کشته شوم بهتر است تا اینکه در بستر بیفتم و با یک بیماری بمیرم!

تمام آرزویمان این باشد که نکند با اجل طبیعی از دنیا برویم. مردن که بالاخره حق است پس چرا با آن همه افتخار در راه خدا شهید نشویم. امام حسین (علیه السلام) در راه کربلا اشعاری را می‌خواندند که مضمون آن چنین است:

اگر چه دنیا زیباست و خیلی دوست داشتنی است و آدم را به طرف خود می‌کشد، اما جهان پاداش الهی از دنیا خیلی زیباتر است و اگر مال دنیا را آخر کار باید گذاشت و رفت پس چرا در راه خدا انفاق نشود و اگر بدن‌های ما ساخته شده که آخر کار بمیرد پس چرا در راه خدا با شمشیر‌ها و نیزه‌ها قطعه قطعه نشود؛ و این است که شهید مطهری می‌گوید:

شهید از راه خود خودش را در اجتماع جاوید می‌کند. منطق شهید منطق دمیدن روح به اندام مرده ارزش‌های انسانی است.

برادران و خواهران عزیز کار‌های گذشته تان را فراموش کنید و با خدا آشتی کنید و کارهایتان را از سر بگیرید و هیچگاه از رحمت خداوند مأیوس نشوید که ناامید شدن از خداوند گناه بزرگی است و این را بدانید که خداوند توبه کنندگان را دوست دارد.

خدایا من برای آن موقع ناراحتم که یوم الفصل است. روزی که همه سرگردان و حیرانند و روزی که هر کس به سوئی می‌رود و روزی که هر کس از ترس دنبال پناهگاه می‌گردد، ولی در آن روز هیچ مفر و پناهگاهی نیست به جز درگاه الهی.

در آن روز گروهی را می‌بینی که چهره هایشان عبوس و گرفته می‌باشد و از غم اینکه عذابی در انتظارشان است کمرشان به لرزه در می‌آید ودر مقابل این گروه یک طایفه‌ای هستند که صورتهایشان روشن و خوشحال است و این‌ها هستند که در بهشت‌هایی که خداوند وعدۀ آن را می‌داده است و اینان هستند، سعادتمندان و رستگاران عالم.

بیائید کمی به یاد آخرت و عذاب‌هایی که در انتظارمان است قدری اندیشه کنیم و به خاطر چنین روزی گریه کنیم و این را بدانید که هر کس به اندازۀ ذره‌ای کار زشتی که مرتکب شده است جزای آن را خواهد دید و تخفیفی در کار نیست و هر کس به اندازۀ ذره‌ای کار خیر و نیکی را انجام دهد پاداش آن را دریافت خواهد کرد.

منتظر روزی باشید که مرگ همه را درخواهد یافت.

کُل نَفسِ ذائقۀ المَوت. هرنفسی طعم و مزه مرگ را خواهد چشید.

در اعمالتان تجدید نظر کنید و بیائید در هر کجا که هستید اعمالتان را خالصانه و فقط برای رضای خداوند انجام دهید و این را درک کنید که این دنیا فانی است. نکند ظواهر فریبنده و زیبای آن شما را از مسیر خداوند خارج کند که در آن صورت به ضلالت و گمراهی می‌رسید.

در هر سنگری که هستید وظیفه تان را انجام دهید که اگر غیر آن کنید در مقابل پیامبران و امام حسین (علیه السلام) و سایر ائمه معصومین (علیهم السلام) و صدیقین و شهدا شرمنده خواهید شد.

از اوضاع اجتماعی و سیاسی منطقه و جهان اسلام با خبر شوید و در جلسات اخلاق و سخنرانی‌ها و در دعا‌ها و نماز‌های جمعه با شکوه شرکت کنید که دشمن از این مسائل بشدّت ضربه خورده است و نظم و وحدت و هماهنگی خود را حفظ کنید.

تمام هم و کوشش شما این باشد که خداوند به اعمالتان ناظر است و به قول حضرت امام که خیلی عالی فرمودند: عالم محضر خداست، در محضر خدا معصیت نکنید.

خدایا؛ تو را سپاس و شکر می‌گویم به خاطر نعمت‌های بی منتهایی که به من عطا کردی. از اینکه چنین پدر و مادر عزیز و بزرگواری عطا کردی و آن‌ها چقدر سعی و همت در تربیت من داشتند، ولی من در عوض به آن‌ها رنج و زحمت فراوان دادم. از اینکه چنین برادران و خواهران بزرگواری به من هدیه کردی، ولی من نتوانستم حقوقی که آن‌ها بر گردنم داشتند ادا نمایم.

در معنای بسی عظیم قرآن تدبر و اندیشه نمائید و ساعت مخصوصی علی الخصوص در شب، هنگام خوابیدن قدری قرآن تلاوت کنید تا با حالت روحانیت و پاکی بخوابید و شیطان از شما دوری کند، شیطان از راه‌های مختلفی سعی در گمراه ساختن ما دارد.

سعی کنید هر کار نیکی را که انجام می‌دهید، برای رضای خداوند باشد و هیچگاه از اینکه کار خیری انجام دهید و به صرف اینکه بگوئید بقیه می‌بینند، از آن عمل صالح دوری نکنید.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر