در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان پاسخ داده شد؛

کدام قطعات وارداتی روی افزایش قیمت خودرو تاثیر دارند؟

یک کارشناس صنعت خودرو در خصوص چرایی تاثیر نرخ دلار در قیمت خودرو، توضیحاتی داد.

محمدی نیکخواه، کارشناس صنعت و بازار خودرو در گفت و گو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کدام قطعه خودرو از خارج وارد می شود که قیمت خودرو براساس دلار محاسبه می شود؟، گفت: اینکه قیمت خودرو با نوسان نرخ دلار، افزایشی و کاهشی شود امری طبیعی است چرا که نه تنها قیمت خودرو، بلکه قیمت دیگر نهاده های تولید حتی در بخش کشاورزی هم با نوسانات نرخ ارز، بالا و پایین می شود.

این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد:در حال حاضر یک پاکت شیر که در گذشته ۲ هزار تومان می‌خریدیم به ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان رسیده و هر چقدر این شیر غنی‌تر شود، مبلغ آن افزایش می‌یابد، این موضوع مانند اضافه شدن آپشن به خودرو می‌ماند، هر چقدر آپشن در خودرو افزایش یابد، قیمت خودرو متفاوت خواهد شد.


بیشتر بخوانید


نیکخواه ادامه داد: مواد اولیه خودرو و بسیاری از نهاده های تولید از خارج وارد می شود.  زمانی که کالایی را با دلار خریداری کنیم، قیمت آن در داخل نیز با افزایش و کاهش نرخ دلار نوسانی خواهد شد و در نهایت روی محصول نهایی تاثیر گذار خواهد بود. ما می گوییم خودرو را داخلی سازی کرده ایم نگفته ایم در داخل ساخته ایم، یعنی قطعات در داخل مونتاژ می شوند.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: برخی می گویند خودروسازان ادعا دارند، ۷۵ درصد خودرو را داخلی سازی کرده ایم و به دنبال این صحبت افراد ادعا دارند چرا باید با وجود داخلی سازی، قیمت بر اساس دلار تعیین شود؟، توجه کنید که اکنون برای محصولات لبنی افزایش قیمت چند برابری داریم، در صورتی که گاو در داخل کشور وجود دارد و زادو ولد می کند.

او ادامه داد: تنها به دلیل اینکه علوفه از خارج می آید، قیمت محصولات لبنی افزایش یافته است. قیمت تخم مرغ که در داخل تولید می شود چند برابر شده است و به جرات می توان گفت خودرو نباید جدا از این افزایش قیمت باشد.در مورد خودرو نیز به میزان دیگر کالاها،هزینه خدمات دولتی، دستمزد کارگر و ..پرداخت می شود.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
امير
۱۱:۲۷ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
سلام مدير ضعيف سود جو ونالايق
Iran (Islamic Republic of)
اسماعیل
۱۴:۲۲ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
شما که اینطورنظر کارشناسی میدین بااین حساب آقای مسئول باافزایش 80میلیونی پرایدچقدرشرکت سایپاحقوق کارگراشو افزایش داده مگه دارین گاودرس میکنیدکه اینگونه هی گاوگاو میگین این 80میلیون به جیب کی میره شفاف سازی کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۷ ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
آقای کارشناس از کی تاحالا زه روی درب و ﺽبط و ... شدن آپشن. در ﺽمن یعنی 25 درصد قطعات که وارد میشن باعث افزایش 4 برابری خودرو شده؟ بحث تخم مرغ و گاو ، شیر و خودرو مربوطه به مدیریت ﺽعیف و مدیر نالایق و یه عده سودجو هستش نه دلار خودتونو به کوچه علی چپ نزنید
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر