رونمایی از نخستین شناسنامه فرزند مادر ایرانی در خوزستان

مراسم رونمایی از نخستین شناسنامه برای فرزند مادر ایرانی و پدر خارجی در خوزستان به صورت نمادین در استانداری برگزار شد.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، نخستین شناسنامه فرزند مادر ایرانی در خوزستان، برای فاطمه، دختر ۸ ساله یک زن اهل رامهرمز، روز شنبه در مراسمی نمادین در سالن اجتماعات استانداری تحویل داده شد.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در مراسم تحویل نخستین شناسنامه فرزند مادر ایرانی، گفت: ۲ هزار و ۳۰۰ فرزند مادر ایرانی در خوزستان زندگی می‌کنند که تا کنون ۵۲۴ پرونده برای آن‌ها تشکیل شده است.

او با بیان اینکه پرونده دیگر متقاضیان شناسنامه به تدریج تشکیل و صادر می‌شود تا این افراد بتوانند از مزایای شهروند ایرانی بهره‌مند شوند، افزود: این اقدام در رابطه با قانون مصوب سال ۱۳۹۸ برای صدور شناسنامه و هویت دادن به فرزندان حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی است.

شریعتی این قانون را به منظور حمایت از زنان و مادران ایرانی و خانواده‌های آن‌ها عنوان کرد و بیان داشت: نداشتن هویت برای فرزندان مادران ایرانی که پدر خارجی دارند، مساله ساز بوده و تحصیل آن‌ها را سخت کرده بود، اما در حال حاضر با شیوه نامه‌های شرعی و فقهی و سپس مصوبه قانونی، شرایطی فراهم شد که این کودکان از مزایای شهروند ایرانی بهره‌مند شوند.

نماینده عالی دولت در خوزستان همچنین از دست‌اندرکاران تحقق این قانون در دولت و قوه قضاییه تقدیر و تصریح کرد: این قانون باعث شده است فرزندان زنان ایرانی نیز حق استفاده از حقوق شهروندی داشته باشند که زمینه‌ای برای استفاده از ظرفیت این فرزندان برای پیشرفت و آبادانی کشور به شمار می‌آید.

تقاضای شناسنامه از سوی بیش از یک هزار مادر ایرانی

ولی الله حیاتی معاون امنیتی و انتظامی استاندار خوزستان در این مراسم گفت: یک هزار و ۱۸ مادر ایرانی در استان دارای همسر غیرایرانی و متقاضی صدور شناسنامه برای فرزندان خود هستند و خوزستان جزو اولین استان‌هایی است که شناسنامه فرزند مادر ایرانی را صادر کرده و موفق شده که این طرح را با موفقیت اجرایی کند.

حجت‌الاسلام سید جواد حسن‌زاده معاون دادگستری خوزستان نیز با اشاره به تفکیک و استقلال قوا، اظهار داشت: اجرای قانون صدور شناسنامه برای فرزندان حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی، الگوی خوبی از تعامل بین قوا و دستگاه‌های اجرایی و قضایی است.

موانع آموزش مجازی فرزندان مادر ایرانی

فرجی مادر فاطمه، که نخستین شناسنامه فرزند مادرایرانی را دریافت کرده، از اهالی رامهرمز است و از سال ۱۳۷۰ با مردی تبعه افغانستان ازدواج کرده و تمام این مدت در رامهرمز ساکن بوده است، گفت: فاطمه تنها فرزندم است که در کلاس سوم دبستان تحصیل می‌کند.

او با اشاره به مشکلات فرزندش به دلیل نداشتن شناسنامه، بیان کرد: نداشتن شناسنامه مشکلات بسیاری برای دخترم بوجود می‌آورد، زیرا برای کوچکترین کارها، حتی ثبت نام در کلاس ژیمناستیک، نیاز به شناسنامه داشت، برای ثبت نام او در مدرسه باید به اداره کل آموزش و پرورش خوزستان در اهواز مراجعه و برای یکی از مدارس معرفی‌نامه دریافت می‌کردیم.

فرجی شیوع ویروس کرونا و آموزش مجازی را از مشکلات این دوره دانست و ادامه داد: با جایگزین شدن آموزش مجازی و استفاده از برنامه شاد، مشکلات بیشتر شد، زیرا دخترم به دلیل نداشتن شناسنامه و کارت ملی، نامش ثبت نشده بود و امکان استفاده از برنامه شاد را نداشت، که در این مدت مسئولان مدرسه برای ادامه تحصیل فاطمه همکاری کردند.

انتهای پیام/گ

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر