وزیر بهداشت:

ورود نخستین واکسن وارداتی به ایران طی روزهای آینده

نمکی گفت:منابع واکسیناسیون تامین شده است و در روز‌های آینده اولین واکسن‌ها وارد کشور خواهند شد و واکسیناسیون را آغاز خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جریان بازدید از پلیس راهور ناجا، اظهار کرد:هم اکنون که با شما صحبت می‌کنم مرزبانانی در شمال غرب کشور و جنوب شرق کشور در سخت‌ترین شرایط ممکن در حال خدمت هستند و مایه دلگرمی مردم کشور هستند. از همه زیباتر پلیس راهور در جاده‌های پرپیچ و خم این کشور در عرصه حضور دارند و در تمامی شرایط سخت اولین نیرویی هستند که حضور به هم می‌رسانند.

وی افزود: ما مدیون این عزیزان بزرگوار هستیم و سپاسگذار آن‌ها هستیم. پلیس در صحبت‌های مقام معظم رهبری آمده است که باید یک پلیس متفاوت باشد و در کنار مردم باشد. این نیروی مردمی از سحرگاه ۱۳ فروردین در خیابان‌ها بود و همراه کادر درمان و مایه افتخار بود و به ما آرامش می‌داد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: حتی اگر شهید آوینی‌ها نباشند تا این رشادت‌ها را ثبت کنند، اما مردم فراموش نخواهند کرد. شاید هر ۱۵۰ سال یک بار جهان گرفتار چنین سختی شود، اما در همین سختی‌ها نیز نشان داده ایم که می‌توانیم به خوبی عمل کنیم و این با کمک مردم صورت گرفته است. همین مردم بودند که اجازه ندادند یک میلی متر از خاکشان در دفاع مقدس از دست برود. آن کشور‌هایی که نشسته بودند تا گرفتاری ما را در کرونا مسخره کنند اما امروز خودشان گرفتار شده اند و مشاهده کردند که ایران در اوج تحریم نیز توانسته است به خوبی مقاومت کند.

وی بیان کرد: ما از مرگ هیچکس در هیچ نقطه جهان خوشحال نمی‌شویم و متاسف هستیم و غصه می‌خوریم که امروز مردم در آمریکا و بریتانیا جان خود را از دست می‌دهند هرچند که سردمداران آن‌ها برای مرگ مردم ما گام برمی دارند. بریتانیا در روزی که مرگ ۱۸۰۰ نفری را تجربه کرد، ما فقط ۷۰ جان باخته در آن روز داشتیم که این آمار نیز برای ما زیاد است و باید صفر شود.

نمکی گفت:این موفقیت‌ها را مدیون رهنمود‌های رهبری هستیم. هیچ رهبری در جهان به اندازه رهبر کشورمان مراعات نکرده است و مشاهده کردیم چگونه به تنهایی به عزاداری می‌پرداختند. تصویر این عزاداری به آن علت منتشر شد که اسلوب عزاداری را به داخل کشور نشان دهند و به خارج از کشور نیز نشان دهند که تشیع ما بر پایه خرد و عقل است.

وزیر بهداشت ادامه داد: مردم بزرگ‌ترین یار ما بودند. کسبه ضرر کردند، اما مغازه باز نکردند و فقط درصد کمی ما را به دردسر انداختند. نیروی انتظامی در این عرصه با قدرت در کنار ما بودند. مردم دو دسته بودند. برخی به شدت وحشت داشتند و برخی نیز بی تفاوت به سمت شیوع آن حرکت می‌کردند. ما مظلوم‌ترین کشور در جهان در مقابله با کرونا بودیم.


بیشتر بخوانید


وی تصریح کرد: تصاویری از سایر کشور‌ها گرفته و به اسم بحران در ایران نمایش می‌دادند که به خوبی پلیس در این عرصه عمل کرد. بهداشت روان جامعه در این عرصه بسیار مهم بود و راهور در این عرصه نقش زیادی داشت، زیرا هم باید مانع سفر‌ها می‌شد و هم باید مردم را قانع می‌کرد و به خوبی با آن‌ها برخورد می‌کرد.

وی افزود: ویروس کرونا به شدت پیچیده است. ما نگران موج سفرهای آینده هستیم. اگر رعایت نشود پیک چهارم بسیار سخت تر خواهد بود. انگلیس دروغ می گفت که فقط ۷۰ درصد ویروس جهش یافته قدرت شیوع بیشتری دارد. در صورتی که کشتار آن بیشتر خواهد بود و تازه دو شب پیش این را اعلام کردند. ویروس نه پاسپورت می خواهد و نه ویزا و به راحتی قابل چرخش است.

وی گفت: ما به اندازه چندین کشور اروپایی پهنه و تنوع نژادی داریم. آن چه که ما را می تواند گرفتار طوفان کند چرخش ویروس در کشور است. ما نگران این چرخش هستیم و سخت گیری های بیشتری برای منع سفر در دستور کار قرار می گیرد. ما مجبوریم سخت گیری کنیم. ما نمی توانیم سلامت مردم را با چیزی دیگر عوض کنیم.

نمکی بیان کرد: امروز آبروی نظام و کشور در گرو کنترل کرونا است و هرکسی به فکر کشور و نظام است باید با هرکسی که قانون را رعایت نمی کند برخورد کرد تا دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند. برای رسیدن آمار جان باختگان ما به عدد ۵۰۰ چه اخباری که منتشر کردند و چه میزگردهایی که برگزار کردند اما امروز همان کشورها هیچ چیز از کشته های ۲۰۰۰ تایی خود نمی گویند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: منابع واکسیناسیون تامین شده است و در روز‌های آینده اولین واکسن‌ها وارد کشور خواهند شد و واکسیناسیون را آغاز خواهیم کرد و در ادامه یکی از مراکز مهم ساخت واکسن در جهان نیز در ایران شکل خواهد گرفت.

نمکی ادامه داد: رهبری هرگز منعی برای استفاده از واکسن خارجی قرار نداده است و فقط دو مورد خاص را منع اعلام کرده اند. قرارداد‌های خود را نهایی کرده ایم و اولویت ما گروه‌های پرخطر هستند. واکسن کوبایی نداریم و نام آن واکسن پاستور است که محصول مشترک ایران و کوبا است. در انستیتو پاستور در تلاش هستیم این واکسن نهایی شود.

وی در خصوص محدودیت‌های کرونایی در نوروز ۱۴۰۰ گفت: هنوز در این خصوص به جمع بندی نرسیده ایم و در ستاد ملی مقابله با کرونا در حال بحث در مورد آن هستیم.

وزیر بهداشت گفت: در روز‌های نخست شیوع کرونا از پلیس استمداد طلبیدیم، ما جزو مظلوم‌ترین کشور‌ها بودیم که هم باید در فضای حقیقی و هم فضای مجازی با ویروس کرونا می‌جنگیدیم.

وی اظهار کرد: این سرباز کوچک نگرانی‌هایی نیز دارد، امروز یکی از مطلوبترین نقاط را در مهار بیماری در دست داریم، عزیزان زیادی را بر اثر این بیماری از دست دادیم، نگران هستیم که این دستاورد بزرگ با سهل‌انگاری به طوفانی سهمگین تبدیل شود، اگر موج جدید ما را گرفتار کرد به مراتب سنگین‌تر از امواج قبلی است، این ویروس بسیار عجیب است و باید بسیار هوشمندانه عمل کرد، ما نگران سفر‌های آینده هستیم، امروز دروغ انگلیسی‌ها در سرایت ویروس کرونا اثبات شد، حتی اگر تمام راه‌ها را بر ویروس انگلیسی و آمریکایی ببندیم که کار سختی است، اما ویروس می‌تواند در تمام دنیا بچرخد.

انتهای پیام/

 

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۵ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
از حرف تا عمل فاصله بسیار است.
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر