تکمیل زیرساخت جمع‌آوری روان‌آب‌ها در شیراز/ مطالعه آبدار شدن رودخانه خشک

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز با اشاره به تداوم اقدامات اجرایی شده برای جمع‌آوری روان‌آبها، گفت: شبکه متصل و منفصل خطوط اصلی جمع‌آوری و انتقال آب‌های سطحی شیراز در حال تکمیل است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، اسماعیل صالحی با بیان اینکه ۳۲۵ کیلومتر شبکه متصل و منفصل خطوط اصلی آب‌های سطحی در شیراز اجرایی شده است، گفت: این خطوط شامل لوله گذاری‌ها و کانال‌های سرپوشیده بوده است.

او افزود: یکی از اقدامات انجام شده بهسازی و سرپوشیده کردن جداول روباز آب‌های سطحی با استفاده از لوله‌های کاروگیت بوده که در سطحی به وسعت ۱۶۰ کیلومتر اجرایی شده است.

معاون شهرداری شیراز بیان کرد: عملیات ساماندهی رودخانه‌ها و مسیل‌های فصلی شهری به تناوت در طول سال شامل لایروبی، دیوارگذاری، احداث یا مرمت سازه‌های هیدرولیکی واقع در بستر رودخانه‌ها انجام شده است.

این مقام مسئول با اشاره به احداث شبکه زهکشی و قنات زهکش برای پایین انداختن تراز آب زیرزمینی، گفت: احداث چکدم و بند‌های کنترل سیلاب در سرشاخه‌های حوضه‌های آبریز کوهستانی و انجام مطالعات ساماندهی رودخانه‌ها و مسیل‌ها شامل مطالعات ساماندهی رودخانه چنارراهدار، مسیل دروازه قرآن و مسیل سعدی در زمره اقدامات دیگر مدیریت شهری برای مهار سیلاب‌ها و روان آب‌های شهری است.

معاون شهرداری شیراز گفت: انجام مطالعات طرح ساماندهی رودخانه خشک شیراز، از حوضچه آبخیز تا آبریز در مرحله انتخاب مشاور است و انجام مطالعات بازنگری شبکه موجود آب‌های سطحی شهر شیراز- دوره جدید در مرحله تصویب و ارایه شرح خدمات قرار دارد.

صالحی همچنین گفت: انجام مطالعات ویدیو متری شبکه آب‌های سطحی شهر شیراز برای عارضه یابی شبکه موجود و بهسازی آن در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد و انجام مطالعات آبخیزداری و کنترل سیل ارتفاعات پیرامونی شهر شیراز نیز در مرحله انتخاب مشاور است.

معاون شهرداری شیراز با بیان اینکه در زمینه عملیات زیرساختی برای مهارسیلاب‌ها و روان‌آبها، مرمت پایه پل‌های رودخانه‌ای در ۱۲ نقطه انجام شده است، گفت: مطالعات تعمیر، بازسازی و هوشمندسازی ایستگاه‌های پمپاژ آب‌های سطحی معابر شهر شیراز در دست اقدام است و همزمان هم مطالعات فرونشست دشت شیراز توسط دانشگاه شیراز در دستور کار قرار دارد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز با تشریح اقدامات اجرایی شده در حوزه جداسازی جداول آبجاری باغات از جداول آب‌های سطحی، گفت: احداث چاه‌های جذبی بزرگ به صورت نفوذپذیر یا نفوذناپذیر در محل پل‌ها و تقاطع‌های غیرهمسطح، برای کنترل روان آب‌های محدوده و استفاده از آن‌ها در بحث آبیاری فضای سبز اطراف تقاطع انجام می‌شود.

صالحی همچنین با بیان اینکه مطالعات برای آبدار کردن رودخانه خشک در دستور کار شهرداری شیراز و در مرحله انتخاب مشاور قرار دارد، خاطرنشان کرد: امکان سنجی تثبیت جزیره تفریحی نهراعظم در دست بررسی‌ست و طرح مطالعاتی بهره گیری از آب باران در فضای سبز شهری با استفاده از روش LID در مرحله تصویب شرح خدمات و انتخاب مشاور قرار دارد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر