پس از حادثه حمله به کنگره؛

بیش از ۳۰ هزار نفر حزب جمهوریخواه آمریکا را ترک کردند

حادثه یورش هواداران ترامپ به ساختمان کنگره سبب رویگردانی بسیاری از اعضای حزب جمهوریخواه از این حزب شده است و دست‌کم تاکنون بیش از ۳۰ هزار نفر از آن خارج شده‌اند.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان نشریه آمریکایی هیل نوشت: بیش از ۳۰ هزار نفر که به عنوان اعضای حزب جمهوریخواه نامشان در این حزب ثبت شده است به دنبال حمله هواداران «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین آمریکا به کنگره این حزب را ترک کرده اند.

هیل در ادامه افزود: خروج جمعی این عده بی سابقه است و می‌تواند مشکلاتی را برای حزب جمهوریخواه ایجاد کند به ویژه که این حزب تلاش می‌کند راهی را برای خروج از شکست در انتخابات ریاست جمهوری و کسب اکثریت در سنا پیدا کند.

به نوشته هیل، این تنها بخش قابل رویت یک اتفاق بزرگتر است: ده‌ها هزار نفری که از حزب جمهوریخواه خارج شده اند تنها در معدود ایالت‌هایی ساکن هستند که آمار ثبت نام رای دهندگان و اطلاعاتی را درباره تغییر حزبی رای دهندگان به صورت هفتگی ارائه می‌دهند.

بسیاری از این افراد ائتلافات حزبی خود را در ایالت‌های کلیدی آمریکا که کانون اصلی رقابت‌ها برای ورود به کنگره و کاخ سفید هستند، تغییر داده اند.

بر اساس گزارش وزارت خارجه آمریکا، تقریبا ۱۰ هزار نفر از رای دهندگان در ایالت کلیدی پنسیلوانیا فقط در ۲۵ روز نخست سال جدید میلادی از حزب جمهوریخواه خارج شده اند که یک سوم آن‌ها یعنی حدود سه هزار و ۴۷۶ نفر به عنوان دموکرات ثبت نام کرده اند و دو سوم بقیه تمایل داشتند در حزب دیگری ثبت نام کرده یا اصلا ائتلافات حزبی خود را رها کنند.

در کارولینای شمالی -دیگر ایالت کلیدی آمریکا- تقریبا ۶ هزار نفر از رای دهندگان حزب جمهوریخواه ائتلاف با این حزب را رها کرده اند و در آریزونا ۵ هزار نفر دیگر در حزب ترامپ عضو نیستند. در ایالت کلورادو در چند هفته گذشته ۴ هزار و ۵۰۰ نفر و در مریلند ۲ هزار و ۳۰۰ نفر از این حزب خارج شده و اکنون ائتلافات دیگری را برای خود برگزیده اند یا به حزب دموکرات ملحق شده اند.

تغییر حزب در آمریکا امری عادی است، اما آمار نشان می‌دهد که تغییر حزب جمهوریخواهان بسیار بیشتر از دموکرات‌ها بوده است.

بر اساس گزارش هیل، تنها تعداد اندکی از ایالت‌های آمریکا آمار ثبت نام رای دهندگان خود را به صورت هفتگی گزارش می‌دهند و برخی دیگر به صورت ماهانه و بسیاری دیگر از ایالت ها، جزییاتی را درباره کسانی را که از احزاب خارج شده اند ارائه نمی‌دهند.

حزب جمهوریخواه به دنبال پیروزی نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ اکثریت را در سنای آمریکا از دست داد. از این رو برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ تاکنون حزب دموکرات کنترل هر دو نهاد رسمی کنگره (مجلس نمایندگان و سنا) را در اختیار دارد.

در حمله مرگبار هواداران ترامپ به کنگره که در ششم ژانویه روی داد پنج نفر جان باختند.

مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال دخالت ترامپ در تحریک به شورش در کنگره برای دومین بار در ۱۳ ژانویه ترامپ را استیضاح کرد. انتظار می‌رود محاکمه ترامپ در سنا ۲۰ بهمن (۹ فوریه) در سنا آغاز شود.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر