شورای امنیت ملی افغانستان: طالبان مسئول اصلی تلفات غیر نظامیان هستند

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به گزارش سازمان ملل در رابطه با تلفات غیر نظامیان گفت که عامل تمامی کشتار غیر نظامیان در افغانستان طالبان هستند.

به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به گزارش سازمان ملل در رابطه با تلفات غیر نظامیان گفت که عامل تمامی کشتار غیر نظامیان در افغانستان طالبان هستند.

در اعلامیه شورای امنیت ملی افغانستان آمده است که حکومت افغانستان در تمامی عملیات‌های نظامی به زندگی افراد ملکی توجه بیشتری داشته و حتی بخاظر این‌که جان و مال افراد ملکی با خطر مواجه بوده از اجرای بیشترین عملیات‌ها خودداری کرده است.

در این اعلامیه گفته شده است که طالبان و دیگر گروه‌‎های تروریستی همواره‌ مردم ملکی و خانه‌های آن‌ها را به عنوان سپر استفاده می‌کنند که باعث تلفات ملکی می‌گردد.

این بیانیه افزوده است که گزارش یوناما طالبان را مسئول 46٪ درصد تلفات ملکی می‌داند، اما در حقیقت مسئولیت طالبان بیشتر از این است زیرا زمینه فعالیت برای اکثریت گروه‌های تروریستی را در افغانستان مساعد ساخته است.

اعلامیه افزوده است: با ادامه گفتگوهای صلح در قطر، طالبان حمله به خبرنگاران، جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر در کابل را ادامه داده اند تا صداهای انسان دوستانه و صلح‌خواهانه را خاموش سازند.

بر اساس این اعلامیه، دفتر شورای امنیت ملی افغانستان سال گذشته به منظور جلوگیری از تلفات مکلی برنامه جلوگیری از تلفات ملکی را آماده کرده و به تطبیق گرفته که بر بنیاد آن عملیات‌های نظامی از جمله هوایی و شبانه بر مکان‌های مخالفان که احتمال تلفات افراد ملکی وجود داشته باشد، محدود شده است.

گفتنی است که یوناما یا نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان دیروز سه‌شنبه (5 حوت/ اسفند) با نشر گزارش جدید از تلفات افراد ملکی در افغانستان گفته است که همزمان با آغاز گفتگوهای صلح میان دولت و طالبان در قطر، تلفات افراد غیر نظامی در میدان‌های جنگ 45 درصد افزایش یافته‌است.

بر بنیاد این گزارش، در سال 2020 مجموعا 8820 فرد ملکی کشته و زخمی شده‌اند که از این میان 3035 تن کشته و 5785 تن دیگر زخمی شده‌اند.

در گزارش یوناما مسئولیت 46 درصد تلفات افراد ملی بر دوش طالبان، 8 درصد مسئولیت داعش و 22 درصد هم مسئولیت نیروهای امنیتی خوانده شده است.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر