تمهیدات ویژه برای سربازان متاهل

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمان از تمهیدات ویژه برای سربازان متاهل از جمله انجام خدمت وظیفه عمومی در شهرستان محل سکونت خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، سرهنگ محمد مقصودی، معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت: سربازان متاهل ضمن اینکه خدمت خود را در شهرستان محل سکونت می‌گذرانند به ازای همسر ۲ ماه و به ازای هر فرزند نیز ۳ ماه خدمت وظیفه عمومی آنان کاهش می‌یابد.

او افزود: دانش آموزان حداکثر تا سن ۲۰ سال، مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه هستند و پس از آن بایستی یا نسبت به ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها اقدام کنند و یا برای تعیین تکلیف خدمت وظیفه عمومی به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) مراجعه کنند و گرنه مشمول غیبت می‌شوند.

این مقام پلیس تصریح کرد: دانشجویان نیز چنانچه پس از گذراندن سنوات مجاز تحصیل موفق به فارغ التحصیلی نشوند، بایستی وضعیت آنان حداکثر ظرف مدت ۳ ماه در کمیسیون سنوات ارفاقی دانشگاه مطرح و نتیجه به معاونت وظیفه عمومی ارسال تا نسبت به تمدید مدت ادامه تحصیل آنان برای یک سال دیگر اقدام شود.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمان همچنین در مورد دانشجویانی که به هر دلیل اعم فارغ التحصیلی، ترک تحصیل و اخراج، رابطه آنان با دانشگاه قطع می‌شود، گفت: این افراد یک سال فرصت دارند با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ نسبت به تعیین تکلیف خدمت وظیفه عمومی خود اقدام کنند و گرنه مشمول غیبت می‌شوند.

سرهنگ مقصودی با اشاره به اینکه از آذرماه امسال مدت خدمت وظیفه عمومی ۲۴ ماه تمام اعلام شده است افزود: این مدت خدمت برای سربازان غیربومی ۳ ماه و برای سربازانی که در مناطق عملیاتی خدمت می‌کنند نیز ۳ ماه کاهش می‌یابد و اعمال توامان هر دو برای فرد واجد شرایط امکان پذیر است، مثلا اگر سرباز غیربومی محل خدمتش در یک استان عملیاتی باشد، مدت خدمت وی ۶ ماه کاهش پیدا می‌کند و به ۱۸ ماه می‌رسد.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمان همچنین در مورد مشمولان غایب هم بیان داشت: اگر کسی پس از اخذ دفترچه اعزام به خدمت مراجعه نکند، مشمول ۳ ماه یا ۶ ماه غیبت می‌شود که اصطلاحا به آن غیبت دفترچه‌ای می‌گویند و چنانچه مدت غیبت وی به بیش از یک سال افزایش یابد، مشمول غایب فراری به وی اطلاق می‌شود که علاوه بر اعمال ۶ ماه غیبت در دفترچه وی، براساس ماده ۵۸ مکرر قانون وظیفه عمومی، به مرجع قضایی نیز معرفی می‌شود.

او افزود: البته اگر مشمولان غایب فراری به صورت خود معرف اقدام به اعزام به خدمت کنند و در طول دوران خدمت، خدمت صادقانه و قابل قبول داشته باشند امکان بخشش تمام یا قسمتی از غیبت دفترچه‌ای آنان از طریق فرمانده مستقیم وی وجود دارد.

سرهنگ مقصودی با اشاره به وجود دفاتر پلیس + ۱۰ در تمام شهرستان‌های استان کرمان، از مشمولان و خانواده‌های آنان خواست از مراجعه مستقیم به معاونت وظیفه عمومی خودداری و در مرحله اول صرفا به این دفاتر مراجعه کنند.

این مقام پلیس در مورد اعمال محدودیت‌های قانونی برای مشمولان غایب تصریح کرد: مشمولان غایب با محدودیت‌های قانونی مواجه می‌شوند و این محدودیت‌ها شامل امکان نداشتن ادامه تحصیل در دانشگاه ها، سلب برخی امتیازات از جمله برخوردار نبودن از سوابق ایثارگری پدر برای استفاده از کسری خدمت و دریافت نکردن معافیت کفالت می‌شود.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمان با اشاره به ممنوعیت بکارگیری مشمولان غایب در ادارات دولتی، شرکت‌های دولتی و خصوصی صنوف گفت: بکارگیری مشمولان غایب به هر عنوان و به هر شکل اعم از روزمزد و قراردادی ممنوع است و شرکت‌ها، ادارات، سازمان‌ها و صنوفی که مشمولان غایب را به کار گیرند به مرجع قضایی معرفی می‌شوند که مجازات‌هایی از قبیل انفصال از خدمت برای مدیران دولتی، اعمال جریمه بیش از ۱۶ میلیون تومان به ازای هر مشمول غایب برای شرکت ها، و ابطال مجوز برای صنوف را در پی دارد.

انتهای پیام/ب

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
رضا
۲۲:۴۰ ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
باسلام
من خودم به شخصه نظامی هستم و از نزدیک شاهد کمبود سرباز هستم.
و در فامیل و آشنا های خود بسیار کسانی هستند که مدت مدیدی هست از خدمت مقدس سربازی فرار کرده اند.آیا نیروی انتظامی به تنهایی توانایی دستگیری و به خدمت بردن آن هارا ندارد? که این مهم باعث شده فرزند بنده هم افراد فراری را مثال بزند و به خدمت نرود.اگر در توان نیروی انتظامی نیس این مهم می توان با همکاری با سایر ارگان ها مثل نیروهای محترم راهنمایی و رانندکی و پلیس راه راه ها در هنگام جریمه کردن و سایر ادارات دولتی و راه اندازی سامانه ای برای معرفی سربازان غایب و فراری کمک شایان کرده باشد.این امر در دراز مدت باعث کم اهمیت جلوه دار شدن خدمت سربازی و عدم معنا در بین جوانان می شود.
باتشکر از طرف دلسوز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران
*لطفا برسد به مقامات ذی ربط*
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر