امام جمعه قم:

باید بازگشت آمریکا به برجام راستی ‌آزمایی شود

آیت الله سعیدی گفت:در برجام اکنون نوبت ایران است که آمریکا و هم پیمانانش را راستی آزمایی کند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم،  آیت الله سیدمحمد سعیدی، امام جمعه قم در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در مصلای قدس برگزار شد با تاکید بر این که سخن از معاهده با دشمنان باید از موضع قدرت باشد نه ضعف تاکید کرد: در برجام اکنون نوبت ایران است که آمریکا و هم پیمانانش را راستی آزمایی کند.

او با بیان این که آمریکا ناقض برجام است، افزود: اروپایی‌ها هم به وعده‌های خود عمل نکرده‌اند و تضمین بازگشت به برجام باید لغو کامل تحریم‌ها باشد و هرگونه مهلت دادن به دشمنان بر خلاف قرآن کریم است.

امام جمعه قم تصریح کرد: تا زمانی که آن‌ها به وعده‌های پیشین خود عمل نکرده‌اند نباید هیچ مذاکره رسمی و غیررسمی با غربی‌ها صورت گیرد.

آیت الله سعیدی در ادامه به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری اشاره و تصریح کرد: رهبری در سخنان خود بر لزوم تحقق مفاهیم ارزشی و معرفتی اسلام در عرصه عمل تاکید داشتند و بدون این مهم، کشور از تحقق حیات طیبه که هدف اصلی نهضت امام راحل و استقرار جمهوری اسلامی است، دور خواهد بود.

او با بیان این که اقامه دین به معنای عملی کردن آموزه‌های دینی مسئولیتی همگانی برای دولت و ملت است و باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود، گفت: مسئولیت فضلا، علما و اندیشمندان حوزوی برای تبدیل مفاهیم قرآنی به فرهنگ در عرصه مدیریتی بسیار سنگین است.

امام جمعه قم  گفت: امروز جامعه با مفهوم توکل، ایثار، جهاد، شهادت، وحدت، برادری، تعاون، شدت عمل در برابر کفار، مقاومت در برابر زورگویان و مبارزه با ظلم و فساد که در اندیشه تابناک امام راحل متبلور بود، آشناست.

او گفت: در چنین شرایطی باید متناسب با گام دوم انقلاب اسلامی ،نرم افزار حکومت اسلامی از سوی متفکرین به روز شود و دامنه فعالیت نظام اسلامی در میدان‌های مختلف توسعه یابد و باید روحانیون با پرهیز از التقاط و استناد محکم به آیات و روایات این حرکت علمی را دنبال کنند.

آیت‌الله سعیدی با بیان این که محور دیگر بیانات رهبری تاکید بر ممنوعیت سلاح هسته‌ای و توجه به غنی سازی بر اساس نیاز کشور بود، اظهار کرد: بر اساس فتوای صریح رهبری هرگونه تولید و انباشت سلاح شیمیایی و میکروبی حرام شرعی است در عین حال غنی سازی انرژی هسته‌ای به میزان نیاز‌های کشور حق مسلم ملت است و ما هرگز از این حق مسلم کوتاه نمی‌آییم.

او با بیان اشاره به این که ما هرگز به دشمنان کینه توز و پیمان شکن باج نمی‌دهیم تصریح کرد: ما با تکیه بر توان ملت ایران اسلامی برای ایستادگی در برابر دشمنان از مطالبات به حق ملت ایران برای رشد و پیشرفت در همه عرصه‌ها عقب نشینی نخواهیم کرد.

سعیدی با بیان این که امروز مسئولیت بزرگ علمای دین تبیین حقایق اسلام ناب و آموزه‌های مکتب اهل بیت (ع) است اظهار کرد: علما نباید اجازه کتمان حقایق را بدهند و البته این مسئولیت از رهگذر اجتهاد و جامعیت عملی می‌شود.

او افزود: کسانی که صلاحیت ندارند نباید به خاطر اغراض سیاسی با استفاده از تریبون عمومی و فرصت مسئولیت با استناد ناقص به برخی از آیات، دست به تحریف قرآن بزنند.

امام جمعه قم ادامه داد: مواضع ناصواب سیاسی برخی برای جلب اطمینان دشمنان کینه توز و پیمان شکن در پوشش معاهده‌های بین المللی  ربطی به برداشت غیرصحیح از آیات الهی ندارد.

او افزود: قرآن کریم به صراحت در سوره انفال می‌فرماید هرگاه با آشکار شدن نشانه‌هایی از خیانت گروهی مطلع شدید به طور عادلانه پیمان آن‌ها را لغو کنید؛ کفار کینه توز فکر نکنند با خیانت و نقض عهد جلو افتادند آن‌ها نمی‌توانند از قلمروی قدرت الهی بیرون روند.

امام جمعه قم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که امت ما در ایام اعتکاف شور و شوق خاصی برای حضور در مراسم معنوی داشتند گفت: مومنین دو سال است که به خاطر ویروس کرونا از انجام مناسک محروم هستند و امیدواریم این ویروس در جهان و سرزمین‌های اسلامی ریشه کن شود.

او فرا رسیدن روز احسان و نیکوکاری را مورد توجه قرار داد و افزود: امت قدرشناس همواره برای رفع محرومیت‌ها و کمک به هم وطنان پیشگام بوده اند و در یاری رساندن به مردم مردم زلزله زده سی سخت نیز کمال همکاری را داشتند و از ایشان می‌خواهیم نسبت به این عمل مومنانه همچنان اهتمام داشته باشند.

انتهای پیام/ش

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر