سخن روز؛

یک جایگزین خوب برای مشتاقان محروم از مراسم اعتکاف

اعتکاف یعنی اینکه زمانی را از دنیا و تعلقات آن جدا شویم و با خدا ارتباط خالصانه برقرار نماییم تا پلیدی‌ها و زشتی‌ها را بزداییم.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، روز‌هایی را سپری می‌کنیم که هفتمین ماه قمری سال محسوب می‌شود. ماهی برای خودشناسی و خداشناسی؛ ماهی برای استغفار امت پیامبر (ص).


از فضیلت ماه رجب هرچه بگوییم نمی‌توانیم حق مطلب را ادا کنیم. در روز‌های رجب مانند مسافری هستیم که می‌خواهد با هر شرایط و سختی خود را به مقصد برساند.


یکی از راه‌هایی که برای رسیدن به مقصد وجود دارد، استفاده از روز‌ها و شب‌هایی است که با توسل به آن‌ها و قرب الهی، می‌توان از بلایا و معایب بسیاری دور شد و توشه مناسبی را برای سر منزل نهایی خود ذخیره کرد. یکی از اعمالی که در ماه رجب توصیه فراوانی به انجام آن شده، اعتکاف است.


بیشتر بخوانیدفرصتی می‌خواهی تا فارغ از هیاهوی پایان‌ناپذیر زندگی، چند روزی با خودت خلوت کنی. بر سفره عشق میهمان شوی و جامه تعلقات برکنی، با خدای خویش خلوت کنی و پا به پای ام داود، زیارت رجبیه بخوانی. فرصتی می‌خواهی تا معتکف کوی عشق شوی.


اعتکاف یعنی اینکه زمانی را از دنیا و تعلقات آن جدا شویم و با خدا ارتباط خالصانه برقرار نماییم تا پلیدی‌ها و زشتی‌ها را بزداییم. اعتکاف را می‌توان در هر زمانی به جا آورد، اما در منابع دینی زمانی برای اعتکاف ذکر شده است.


فلسفه و حکمت اعتکاف را می‌توان در ایجاد زمینه مناسب برای اندیشه و تفکر و فراهم آمدن زمینه توبه و بازگشت و فرصت نیایش و تلاوت قرآن و خواندن نماز بیان کرد.


اعتکاف یک برنامه خود سازی مهم است که انسان را در مدت چند روز به کلی از مظاهر مادی جدا می‌سازد و در یک عالم روحانی و معنوی غرق می‌کند و او را به نگریستن مجدد به برنامه‌های اخلاقی و توبه از گناه و محاسبه و مراقبه وا می‌دارد و در مجموع یک تولد ثانویه محسوب می‌شود. (استفتاءات جدید، ج ۲ ص ۱۵۷)


مهمترین ایام برای اعتکاف:


• روز‌های سپید ایام البیض:اَیّامُ البیض به روز‌های سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه قمری گفته می‌شود، ایام البیض نزد شیعیان، رجب و در مرتبه بعد شعبان و رمضان است.


• ۱۰ روز آخر ماه رمضان
• اعتکاف در ماه رمضان فضیلت بیشتری نسبت به سایر ماه‌ها دارد.
• اعتکاف می‌تواند در روز‌های دیگری از سال نیز انجام شود، اما نباید در دو روزی که روزه در آن حرام است (عید فطر و عید قربان) باشد.


اما در دو سال اخیر، این روز‌ها با سال‌های قبل کمی فرق دارد.


امسال نیز مراسم معنوی اعتکاف در سراسر کشور برگزار نخواهد شد.


به دلیل شیوع ویروس کرونا و دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا، امسال نیز مراسم معنوی اعتکاف در سراسر کشور برگزار نخواهد شد. با توجه به این شرایط، رئیس ستاد مرکزی اعتکاف با ارسال نامه‌ای از رهبر انقلاب درخواست کرد برای کسانی که امسال هم از فیض شرکت در مراسم معنوی اعتکاف محروم مانده‌اند توصیه‌ای داشته باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به این نامه و برای استفاده از فرصت ایام‌البیض ماه رجب به تمام مشتاقان مراسم معنوی اعتکاف توصیه‌ای مرقوم داشتند که پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR متن و تصویر دستخط رهبر انقلاب را منتشر میکند:


بسمه تعالی


امسال نیز بسیاری از متعبّدان از فضیلت اعتکاف محرومند. پیشنهاد می‌شود که در هر یک از سه روز نماز جناب جعفر طیار را به‌جا آورند.


سیّدعلی خامنه‌ای


کیفیت نماز جعفر طیار:


نماز جعفر طیار دو نماز دو رکعتی است، در هر رکعت حمد و سوره دارد. بعد از خواندن سوره، ۱۵ مرتبه: «سُبْحانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ للَّه وَ لا الهَ الَّا اللَّهُ وَ اللَّهُ اکْبَر» خوانده شود، همین تسبیحات را ۱۰ مرتبه در رکوع و ۱۰ مرتبه بعد از سر برداشتن از رکوع، و ۱۰ مرتبه در سجده اول و ۱۰ مرتبه بعد از سر برداشتن از آن و ۱۰ مرتبه در سجده دوم و ۱۰ مرتبه بعد از سر برداشتن از آن گفته شود.


این نماز سوره مخصوصى ندارد، لکن افضل آن است که در رکعت اول، سوره «إذا زُلْزِلَتْ» و در رکعت دوم، سوره «وَ الْعادِیاتِ» و در رکعت سوم، «إذا جاءَ نَصْرُ اللهِ» و در رکعت چهارم، سوره «قُلْ هُوَ اللهُ اَحَد» خوانده شود.

در خانه می‌مانیم و تمام مناسک معنوی و عبادی توصیه شده را دنبال می کنیم


حجت الاسلام «محمد قمی» رییس سازمان تبلیغات اسلامی هم گفت: ایام الابیض ماه رجب روز‌های ویژه‌ای است که توسط علما و بزرگان دینی توصیه جدی بر اهمیت دادن به این روز‌ها شده است، به گونه‌ای که بزرگان دینی توصیه بر روزه در این ایام داشته اند و روز ۱۵ رجب نیز اعمال خاصی دارد که لازم است، پویش و استغاثه ملی و دعا در این روز به خداوند عالم داشته باشیم، تا این بلا از سر ملت ما رفع شود.


وی گفت: بنابراین در این ایام در خانه می‌مانیم و تمام مناسک معنوی و عبادی توصیه شده در این سه روز را در منزل جدی می‌گیریم و دنبال می‌کنیم.


حجت‌الاسلام و المسلمین نکونام نماینده، ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری با اشاره ایام البیض و تعطیل شدن مراسم اعتکاف به دلیل شرایط کرونایی، افزود: گسترش عبادت از مصادیق مهم این ایام است.


حجت‌الاسلام و المسلمین نکونام با اشاره به برخی بلا‌ها و مشکلات که برای مومنان بوجود می‌آید، افزود: نباید تصور کرد که مشکلات بر اثر گناه به وجود می‌آید، این مسایل و مشکلات حکمت‌‍‌های مختلف دارد و باید افرادی که دچار مشکل شده‌اند را رها نکنیم و آن‌ها را مورد حمایت قرار دهیم.


یکی از اعمالی که در زمان اعتکاف بسیار سفارش شده، بحث تفکر و اندیشه است. باید روی عبارات همین دعا‌هایی که می‌خوانیم، تفکر کنیم. در معانی آن‌ها تعقل کنیم. ما می‌توانیم با همین اعتکاف و توسل در منازل خود و با دعا خواندن، ریشه این ویروس را در کشور بخشکانیم. خداوند ارحم الراحمین است.

انتهای پیام/ش

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر