اعلام حمایت کویت از موضع عربستان در قتل خاشقجي

کویت از موضع عربستان سعودی درباره قتل روزنامه نگار مخالف سعودی حمایت کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از المیادین، وزارت خارجه کویت از موضع عربستان در خصوص گزارش اطلاعاتی آمریکا در زمینه قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی حمایت کرد.

وزارت خارجه کویت با اعلام حمایت از بیانیه صادر شده از سوی وزارت خارجه عربستان اعلام کرد: ما به شکلی قاطعانه با هر اقدامی که حاکمیت عربستان را تحت تأثیر قرار دهد، مخالفت می کنیم.

پیشتر نیز امارات از موضع عربستان سعودی در خصوص گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌ نگار مخالف عربستانی، حمایت کرده بود.

شب گذشته رسانه های خبری اعلام کردند که آمریکا گزارش محرمانه ای را منتشر کرده که نشان از دستور مستقیم قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی از سوی «محمد بن سلمان» روزنامه نگار منتقد سعودی دارد.

این گزارش در سال ۲۰۱۸ تهیه شده بود؛ اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا مانع از انتشار عمومی آن شده بود. این گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا تاکید دارد محمد بن سلمان نقشه‌ ای را مورد تأیید قرار داده بود که به موجب آن نیروهای اطلاعاتی این کشور مأمور شده بودند جمال خاشقچی را گرفته و یا بکشند .

این نخستین بار است که آمریکا به شکلی رسمی و علنی نام «محمد بن سلمان» را به عنوان صادرکننده دستور قتل جمال خاشقچی معرفی می‌کند. ولیعهد سعودی بارها چنین اتهامی را رد کرده بود.

همچنین همزمان با اعلام این خبر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ۷۶ شهروند سعودی را در همین رابطه تحریم و از دریافت ویزای سفر به آمریکا محروم خواهد کرد؛ هرچند به نظر می رسد دولت بایدن تصمیم ندارد ولیعهد سعودی را که به شکلی مستقیم در این قتل دست داشته، تحت تحریم های خود قرار دهد.

در پی انتشار این گزارش، عربستان شب گذشته با صدور بیانیه ای نسبت به گزارش آمریکا در خصوص جنایت قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه نگار منتقد سعودی واکنش نشان داد. در بیانیه وزارت خارجه عربستان آمده بود که آن چیزی که در گزارش ذکر شده نتیجه ‌گیری‌های اهانت آمیز و غیرصحیح درباره مقام‌های ارشد کشور بوده که به هیچ وجه نمی‌توان آن را قبول کرد. عربستان همچنین مدعی شد همچنین این گزارش شامل مجموعه‌ای از اطلاعات و نتیجه‌گیری‌های غیرصحیح است.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر