هزار و ۲۰۰ مورد بارداری در چهار سال اخیر در خراسان رضوی به ثمر نرسیده است

کارشناس مسئول برنامه‌ی ژنتیک بهزیستی خراسان رضوی گفت: ۱۲۵ مورد ختم بارداری به دلیل قطعی شدن وجود معلولیت در جنین، در شش ماه اول امسال در خراسان رضوی صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، نرگس ژیان عابد کارشناس مسئول برنامه‌ی ژنتیک بهزیستی خراسان رضوی، گفت: ختم بارداری‌های مشکوک به معلولیت، با نظر سه نفر پزشک متخصص ژنتیک و پزشکی قانونی خراسان رضوی و با تشخیص قطعی تیم تخصصی پزشکی و مجوز شرعی، میسر شده است.

او افزود: حتی با وجود محدودیت‌های مراجعات ناشی از شیوع کرونا، پیش‌بینی می‌کنیم که تا پایان سال، این تعداد از ۲۰۰ مورد بیشتر شود.

کارشناس مسؤل برنامه‌ی ژنتیک بهزیستی خراسان رضوی ادامه داد: در مدت شش ماه اول سال بیش از ۱۱ هزار مورد مشاوره ژنتیک برای جمعیت هدف انجام شده که شامل مشاوره‌های حین ازدواج، قبل از بارداری، حین بارداری و مشاوره‌های تشخیصی بوده و برای انجام آن‌ها بیش از یک و نیم میلیارد تومان هزینه شده است.

عابد بیان کرد: اگر بارداری‌های پایان یافته، به نتیجه‌ی تولد منجر می‌گردید قطعا با کودکان معلول یا دچار بیماری‌های متابولیکی غیر قابل درمان مواجه بودیم که در طول زندگی آن‌ها هزاران میلیارد تومان هزینه مادی و معنوی برای افراد، خانواده‌ها و جامعه ایجاد می‌شود.

او تصریح کرد: در سال ۹۸ تعداد ختم بارداری‌ها از طریق مشاوره و آزمایشات تشخیصی به ۳۰۰ مورد بالغ شده و این تعداد در طول ۴ سال منتهی به نیمه‌ی اول امسال، در مجموع ۱۲۰۰ مورد بوده است.

این کارشناس مسؤول در بهزیستی خراسان رضوی تأکید کرد: به جهت اینکه محدودیت‌های ترددی وجود دارد، بسیاری از خانواده‌ها و مددجویانی که در برنامه غربال هستند و یا مشمول بررسی‌های غربالی می‌شوند امکان تردد به مشهد ندارند و این در حالی است که ما فقط در شش شهرستان استان، مراکز مشاوره ژنتیک داریم و آزمایشگاه تخصصی ژنتیک هم فقط در مشهد وجود دارد.

عابد با تأکید بر اینکه آزمایش‌های تشخیصی با کمک نمونه‌برداری از جنین‌ها انجام می‌شود اظهار کرد: ۹۰ درصد آزمایش‌های ژنتیک در استان قابل انجام است و برای موارد محدودی، نمونه‌ها به تهران ارسال می‌شود، اگر برنامه‌ی غربالگری ژنتیک در سال‌های گذشته در استان انجام نمی‌شد اکنون شاهد تولد صد‌ها کودک معلول در جامعه بودیم که با کمک پیشرفت‌های علمی و تجهیزات آزمایشگاهی، توانسته‌ایم از بسیاری تولد‌های دچار معلولیت یا بیماری‌های مادرزادی پیشگیری کنیم.


انتهای پیام//ف. ح

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر