انتقاد نظام پرستاری درباره رسیدگی به پرونده شهدای سلامت/ میرزابیگی: پاداش کرونا را جمع کنید!

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: پاداش کرونا را جمع کنید، این پاداش در کلام بزرگ است، اما وقتی به پرستار می‌رسد بسیار کم است.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری در مراسم یادواره شهدا و ایثارگران حوزه پرستاری با تسلیت وفات حضرت زینب (س) اظهار کرد: رسالت سازمان نظام پرستاری صنفی و حرفه‌ای است. در رابطه با امور صنفی شهدا وظایفی داریم، پرستاران در عرصه‌های مختلف مظلوم هستند، اما در بخش شهادت مظلوم‌تر  هستند و می‌خواهیم به امور صنفی شهدای پرستار هم توجه کنیم. پرستاری در بخش کرونا شهید می‌شود بعد من در تهران نشستم و باید پرونده‌ای در تهران خدمتم شرفیاب شود که ببینم این فرد شهید است یا نیست. این چه رفتاری است که با شهدا می‌شود؟

او گفت: از امروز واحدی به نام پیگیری امور شهدای پرستاری در سازمان نظام پرستاری تشکیل شد. می‌گوییم بالغ بر ۱۱۰ شهید پرستار داریم که آمار ما با وزارتخانه متفاوت است؛ ولی نمی‌دانیم چند نفر را وزارتخانه تایید می‌کند. ما می‌گوییم نزدیک ۸۰ هزار پرستار به کرونا مبتلا شدند. حال اگر پرستاری در بخش خصوصی شهید شود بر اساس آیین‌نامه شهید نیست؟  آیا ما حتی ذره‌ای از خاک پاک شهدا هستیم که تعیین کنیم آن‌ها شهید هستند یا خیر؟ در برخی تصمیم‌گیری‌ها نباید خیلی اداری فکر کنیم. این شهدا در مقایسه با شهدای دفاع مقدس تفاوتی ندارند. بیاییم در رابطه با مسائل پرستاری شهدا و کار آن‌ها در کرونا عمیق‌تر باشیم.

او افزود: حساب کردن مزایا برای پرستارانی که در دوران کرونا آسیب دیدند تاکید بعدی ماست. به طور مستند صحبت می‌کنم، این چه عدالتی است در مورد پاداش‌ها؟ به تعداد ۲۰۰ نفر پرستار برای ۲۳۰ ساعت خدمت، میانگین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان پاداش پرداخت شده است. بعد برای برخی برای ۲۰ ساعت "آن کالی" در ماه، ۱۰ میلیون تومان پرداخت شده است. بعد می‌خواهیم انگیزه هم بدهیم؟ البته ما داریم به نمایندگی از پرستاران این سخنان را می‌گوییم آن‌ها هنوز چیزی نگفتند.

میرزابیگی ادامه داد: در این مدت آمار می‌دهند که حدود ۵۲ هزار مجوز استخدامی گرفته شده است که ۴۰ درصد آن از نیروی‌های پرستاری است. البته هنوز این تعداد به شکل کامل به چرخه کار در نیامده‌اند و این در حالی بوده که ۴۰  هزار تخت در این مدت فعال شده است و این تعداد تخت نیاز به ۱۰۰ هزار پرستار دارد.

او افزود: ما کمبود نیرو داریم و تعداد تخت و پرستار تناسب ندارد. با قبول استاندارد که ۲.۵ نفر نیرو به ازای هر تخت است باید تلاش شود تا کمبود نیرو رفع شود.  نکته دوم در رابطه با تعرفه‌گذاری است که به نتیجه رسید، اما پس از دوندگی‌های فراوان گفتند پول نداریم. اکنون به نقطه‌ای رسیدیم که قرار است پس از بیانات مقام معظم رهبری این موضوع به نتیجه برسد، اما بازهم در روال اداری مانده‌ایم. تقاضا داریم گونه‌ای افزایش تعرفه رخ دهد که نیاز پرستاران هم در آن دیده شود.

میرزابیگی بیان کرد: اصلا چیزی به نام پاداش کرونا را جمع کنید، پاداشی که با این کیفیت توزیع می‌شود در کلام بزرگ است، اما وقتی به پرستار می‌رسد بسیار کم است.  آیین‌نامه سختی کار را به گونه‌ای ساماندهی کنید که بخش‌های عفونی بشوند جزو بخش‌های زیان‌آور و هرکس بر اساس تلاشش امتیازات را دریافت کند.

او افزود: در مورد نیرو‌های شرکتی باید فکری شود، پرستاران در مدیریت بخش‌ها به ساعت و ثانیه فعال هستند. ظلم است که به پرستار شرکتی مانند سایر پرستاران توجه نکنیم. همه هراس از موج چهارم داریم و نیاز است این عزیزان در عرصه و صحنه فعال باشند.


بیشتربخوانید:
افتتاح بیمارستان شریعتی ۲ در سال آینده/ بیش از ۱ میلیون بستری بر اثر کرونا داشته‌ایم


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر