روند کاهشی اهدای خون در استان سمنان نگران‌کننده است

مدیرکل انتقال خون استان سمنان با اشاره به پیش‌بینی شروع موج چهارم کرونا گفت: روند کاهش اهدای خون در استان سمنان نگران‌کننده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، وحید بغدادی مدیرکل انتقال خون استان سمنان ضمن بیان اینکه با توجه به شرایط فعلی در جامعه با کاهش نسبی اهدای خون در روز‌های پایانی سال مواجه هستیم،گفت: تداوم این روند کاهشی در استان نگران‌کننده است.

او بابیان این‌که میزان تقاضا به سبب افزایش جراحی‌های اورژانسی و غیر اورژانسی در ایام پایانی سال افزایش می‌یابد، افزود: احتمال می‌رود برای تأمین خون و فراورده‌های خونی با مشکل مواجه شویم بنابراین لازم است آحاد مردم برای اهدای خون مشارکت بیشتری داشته باشند.

مدیرکل انتقال خون استان سمنان با اشاره به اینکه در ۱۱ ماه گذشته ۳۷ هزار و ۶۸ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌های انتقال خون استان سمنان مراجعه کردند، بیان کرد: از این تعداد تنها ۲۹ هزار و ۵۰۷ واحد خون و فرآورده‌های خونی دریافت شد.

بغدادی با تأکید بر اینکه میزان اهدای خون طی مدت مذکور نسبت به سال گذشته ۰.۵ درصد کاهش‌یافته است، بیان کرد: از مجموع اهداکنندگان سال جاری یک هزار و ۸۴۱ نفر را بانوان شامل می‌شود که معادل ۶.۳ درصد از مجموع اهداکنندگان است و نسبت به سال گذشته این آمار ۱.۲ درصد رشد را نشان می‌دهد.

او بابیان این‌که شیوع کرونا مهم‌ترین عامل کاهش مراجعه‌کنندگان به پایگاه‌های انتقال خون در سراسر کشور است، یادآور شد: ۷۰ درصد از مجموع مراجعه‌کنندگان در شمار اهدای مستمر قرار دارند و این در حالی که آمار نسبی اهدای خون در کشور به ازای هر هزار نفر ۲۵ واحد خون‌گیری انجام می‌شود و در استان سمنان این آمار به ۴۵ واحد می‌رسد.

مدیرکل انتقال خون استان سمنان با اشاره به شیوه پلاسما درمانی برای بیماران کرونایی، ابراز داشت: تاکنون ۸۱۴ نفر از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون استان سمنان مراجعه کردند.

بغدادی از جمع‌آوری یک هزار و ۲۰۰ واحد پلاسما و توزیع آن بین مراکز درمانی کرونا در سطح استان سمنان خبر داد و گفت: با توجه به در پیش رو بودن موج چهارم کرونا می‌بایست افرادی که به این بیماری مبتلا شده‌اند و یک ماه از بهبودی کامل این افراد گذشته است برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون استان سمنان مراجعه کنند و برای درمان سایر بیماران کرونایی مشارکت کنند.

انتهای پیام /ح

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر