سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی:

انتخابات غیر رقابتی پذیرفتنی نیست

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: انتخابات بدون رقابت به طور قطع پذیرفتنی نیست، چون باید کسی که انتخاب می‌کند حق انتخاب نیز داشته باشد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، محمدعلی نبی‌پور سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی در مراسم آغازین فعالیت رسمی ستاد انتخابات مشهد گفت: انتخابات یک فرایند سیاسی است و جریانات مختلف باید نگاه، برنامه و اهداف خود را در چارچوب قانون ارائه داده و مردم نیز حق انتخاب داشته باشند.

او افزود: تلاش همه ما این است زمینه این رقابت را ایجاد کنیم به طور قطع هیات‌های اجرایی و نظارت در این حوزه می‌توانند کمک کنند در عین حال که قانون وسیله کار ما در انتخابات است باید فضای سیاسی را طوری مدیریت کنیم که همه جریانات سیاسی در کشور حس کنند می‌توانند برنامه‌های خود را به مردم عرضه کنند تا آنان انتخاب کنند.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: البته این رقابت باید سالم باشد، هیچ فرد یا جریانی حق تخطئه جریان دیگر را ندارد، باید تلاش کنیم همه گروه‌های قرار گرفته در چارچوب قانون اساسی و اهداف و ارزش‌های انقلاب اسلامی دیدگاه‌های خود را ارائه دهند.

نبی پور بیان کرد: البته نباید نامزد‌ها و جریانات سیاسی به شکاف‌های قومی، مذهبی و فرهنگی دامن بزنند و مشکلات احتمالی را پر رنگ کنند.

او تصریح کرد: افتخار این نظام این است که در انتخابات ریاست جمهوری ادوار مختلف مردم حدود ۷۰ درصد مشارکت داشته‌اند از این رو نمی‌توان این انتخابات را با ۴۰ درصد حضور مردم برگزار کرد و آن را قابل قبول دانست البته نرخ مشارکت ۴۰ تا ۵۰ درصدی در بزرگترین دموکراسی‌های دنیا قابلیت دفاع دارد، اما در ایران این رقم مشارکت قابل قبول نیست.
 

بیشتربخوانید


سرپرست ستاد استانی انتخابات در خراسان رضوی تاکید کرد: متوسط میزان مشارکت مردم در ۱۱ دوره انتخابات مجلس ۶۸ درصد و در انتخابات شورا‌ها ۶۲ درصد بوده است لذا باید تلاش کرد مشارکت در انتخابات پیش رو افزایش یابد.

نبی پور اظهار کرد: مردم به واسطه جنگ اقتصادی دشمنان علیه کشورمان در سختی و زحمت هستند و علاوه بر آن بیماری همه‌گیر کرونا نیز مشکلاتی ایجاد کرده است.

او افزود: انتخاباتی که طی سال اخیر در سایر مناطق جهان از جمله در کشور‌های اروپایی و آمریکایی برگزار شده است به واسطه موضوع کرونا ضربه جدی خورده است همچنین در ایران نیز نگرانی از این بیماری برای عوامل انتخابات و مردم وجود دارد.

سرپرست ستاد استانی انتخابات در خراسان رضوی ادامه داد: برای رفع نگرانی در این خصوص یک پیوست بهداشتی برای همه فرایند‌های انتخابات تهیه شده است که راه اندازی اپلیکیشن موبایلی برای ثبت نام داوطلبان یکی از آن موارد است و در صورت آغاز به کار این نرم افزار موبایلی طی هفته آینده، با استفاده از این نرم افزار زمان ثبت نام داوطلبان حضور در انتخابات سال آینده به ۱۰ دقیقه در روز ثبت نام کاهش می‌یابد.

نبی پور به حجم بالای شمارش آرای انتخابات شورا‌ها در شهر‌های بزرگ اشاره و بیان کرد: الکترونیکی کردن انتخابات در کلانشهر‌ها که در این استان فقط شامل مشهد می‌شود علاوه بر تسهیل در فرایند انتخابات، رعایت بهتر شیوه نامه‌های بهداشتی و تامین سلامت مردم، به مشارکت مردم در انتخابات نیز لطمه نخواهد زد.

او تصریح کرد: هیچ یک از مجریان و عوامل نظارتی نباید سلیقه شخصی خود را در امر انتخابات دخالت دهند برگزاری فرایند انتخاباتی وظیفه ماست و همه باید به قانون التزام داشته باشیم.

سرپرست ستاد استانی انتخابات در خراسان رضوی تاکید کرد: رکن اول برگزاری انتخابات مطابق فرمایشات بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب مشارکت مردم است و باید اقداماتی انجام دهیم تا مساله مشارکت در انتخابات افزایش یابد البته نمی‌توان این اقدامات را به بازه سه ماهه کنونی تا روز رای گیری محدود کرد.

نبی پور اظهار کرد: انتخابات در همه دنیا مهمترین مقوله مشروعیت بخش به حکومت ها است و نظام جمهوری اسلامی ایران که برپایه حضور مردم بنا شده است طی چهار دهه گذشته تقریبا هرسال یک انتخابات با مشارکت بالای مردم برگزار کرده است.

او افزود: برخلاف فعالیت‌های حزبی و سیاسی که دارای هزینه‌ها و سختی‌های خاص خود هستند غیرسیاسی‌ترین آحاد مردم با حضور در انتخابات و رای گیری به آسان‌ترین و کم هزینه‌ترین روش در مسائل سیاسی مشارکت می‌کنند لذا لازم است بستر مشارکت مردم را آسان کنیم.

سرپرست ستاد استانی انتخابات در خراسان رضوی به فعالیت ۲ گروه نظارتی شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی در سه رویداد انتخاباتی خرداد ماه ۱۴۰۰ اشاره و ادامه داد: هیات‌های نظارت و اجرایی در انتخابات همه یک هدف دارند هر کسی عقیده‌ای دارد، اما مهم این است که سلایق در موضوع اجرا دخیل نشوند.

نبی‌پور بیان کرد: در دوره گذشته با هیات نظارت در چارچوب قانون کار کردیم و در پی ایجاد دوقطبی ناظر و مجری نیستیم چرا که این دوقطبی باعث آسیب در انتخابات می‌شود و فلسفه برگزاری نشست‌های مشترک پیدا و پنهان ما برگزاری انتخابات به نحو احسن است.

 
انتهای پیام//ز.ق
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر