تولیت آستان قدس رضوی:

صنعت "حلال" زمینه ای برای همکاری وسیع کشورهای اسلامی است

تولیت آستان قدس رضوی گفت: بازار و صنعت "حلال" زمینه‌ای برای همکاری وسیع میان کشورهای اسلامی در مقوله‌های مختلف است و تحقق این همکاری‌ها می‌تواند موجب تاثیرگذاری بر کشورهای غربی شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حجت الاسلام احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با اعضای شورای فقهی حلال کشور در مشهد گفت: مبحث "حلال" مشمول طیف گسترده‌ای از موضوعات است که یکی از آن‌ها محصولات غذایی و بهداشتی است و می‌توان الگوی استاندارد سازی "حلال" را بین کشور‌های اسلامی در مقوله‌های مختلف مانند صنعت گردشگری، تولید محصولات و خدمات فرهنگی، آموزشی و دیگر موارد به وجود آورد.

او با بیان اینکه غذای حرام موجب تاریکی قلب انسان می‌شود، بر لزوم نظارت بر حلال بودن منشاء مواد اولیه و افزودنی‌های غذایی، پوشاک، دارو و دیگر موارد که از خارج کشور وارد می‌شوند تاکید کرد و افزود: باید ضمن رصد و نظارت دقیق نسبت به حلال بودن محصولات وارداتی، با واردکنندگان متخلف در این عرصه برخورد قاطع قضایی انجام شود.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: گاهی افراد یا مجموعه‌هایی برای کسب سود‌های کلان اقتصادی دست به واردات محصولات غذایی و بهداشتی می‌زنند که در حلیّت برخی از آن‌ها تردید وجود دارد لذا شورای عالی استاندارد کشور باید در این حوزه با استفاده از نظرات اعضای شورای فقهی حلال برای تبیین مسائل مرتبط با این موضوع بطور جدی وارد شده و با کمک قوه قضائیه با متخلفان برخورد قاطع نماید.


بیشتربخوانید


حجت الاسلام مروی با بیان اینکه واردات بی رویه مانع اصلی تحقق جهش تولید، اقتصاد مقاومتی و رونق اشتغال در کشور است بیان کرد: واردات بی‌رویه برخی محصولات و کالاها، حرکت چرخ‌های تولید داخل را با مشکل روبرو کرده است بطوری که واردات گسترده منشاء تعطیلی برخی کارخانجات داخلی شده است و مسوولان باید با اتخاذ تدابیری از واردات بی‌رویه جلوگیری و شرایط را برای تولید محصولات داخلی مهیا کنند.

او با بیان اینکه دبیرخانه شورای فقهی حلال کشور وظیفه بسیار مهم و سنگینی در نظارت بر واردات محصولات دارد، به گردش مالی عظیم صنعت حلال در جهان اشاره و تصریح کرد: با توجه به گستره کشور‌های اسلامی و جمعیت مسلمانان در دنیا، بازار "حلال"، بسیار بزرگ و پر رونق است به طوری که حتی غیرمسلمانان نیز از محصولات حلال در دنیا استقبال می‌کنند.

تولیت آستان قدس رضوی تاکید کرد: از آنجایی که کشور ایران ظرفیت بسیار در تولید و صادرات طیف وسیعی از محصولات دارد می‌تواند در این بازار نقش آفرین باشد، اما تاکنون از این فرصت به طور مطلوب استفاده نشده و کشور ما جایگاه مناسبی در این بازار ندارد.

انتهای پیام//ز.ق

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر