ضرورت جلوگیری از خام فروشی آبزیان / کیله سردشت به پایانه صادرات آبزیان تبدیل شود

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی بر ضرورت جلوگیری از خام فروشی آبزیان در شهرستان سردشت تاکید کرد و گفت: پرورش دهندگان آبزیان نباید دغدغه فروش را داشته باشند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه، محمد باقر قریشی مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی در جلسه کارگروه بخش کشاورزی شهرستان سردشت که با محوریت امکان سنجی و معرفی سایت‌های پیشنهادی مجتمع‌های پرورش ماهی در فرمانداری برگزار شد، افزود: شهرستانی مانند سردشت که سالانه نزدیک به هزار تن تولید ماهیان سرد آبی دارد باید دارای صنایع جانبی بوده و از خام فروشی جلوگیری شود.

او با اشاره به اینکه شهرستان سردشت دارای منابع آبی بسیار غنی مانند رودخانه زاب، وزینه و چشمه‌های فراوان است و این امر یک پتانسیل بسیار عظیم جهت پرورش ماهیان سردآبی به شمار می‌رود، اظهار کرد: در بحث دریاچه پشت سد و اطراف آن هیچ گونه محدودیتی از نظر توسعه آبزی پروری نداریم، محدودیت‌هایی که در گذشته وجود داشت برداشته شده است.

قریشی اضافه کرد: آماده صدور مجوز‌های لازم جهت توسعه آبزی پروری و احداث مجتمع‌ها در این شهرستان هستیم و همچنین آمادگی داریم مجوز برای کل استخر‌های ذخیره آب کشاورزی به عنوان استخر‌های دو منظوره صادر کنیم تا با تامین بچه ماهی به صورت رایگان برای آب بند‌ها زمینه توسعه این صنعت را فراهم کنیم.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت قابل توجه سردشت در راستای پرورش ماهیان زینتی، پرورش زالو و جلبک پروری هم به عنوان مشاغل خانگی و هم به صورت مزارعی، اضافه کرد: وجود مرز کیله می‌تواند در امر پرورش و صادرات آبزیان در این شهرستان بسیار مفید باشد چرا که پرورش آبزیان دارای معافیت‌های مالیاتی بوده و می‌طلبد که این مرز را به یکی از اصلی‌ترین پایانه‌های صادرات آبزیان تبدیل کنیم.

قریشی با اشاره به بحث احداث و ارتقای مزارع پرورش ماهی افزود: تاکنون ۱۵ پروژه با ارزش اعتباری ۱۰۰ میلیارد تومان از محل ماده ۲۷ به بهره برداری رسانده ایم به صورتی که ۳۰ درصد را دولت تامین خواهد کرد و ۷۰ درصد دیگر را از محل تسهیلات بانکی و آورده شخصی تامین می‌شود.

فرماندار شهرستان سردشت نیز در این جلسه گفت: مرز کلیه نزدیک‌ترین مرز به مراکز جمعیتی عراق و استان‌های عمقی کشور و مناسبترین مرز برای صادرات آبزیان به شمار می‌رود.
اقصی نقشی پور با اشاره به استقبال عراق در زمینه استفاده از کالا‌های ایرانی افزود: صادرات آبزیان با کاهش هزینه بالاسری در این مرز می‌تواند زمینه ساز توسعه اقتصادی و اشتغال در منطقه شود.

فرماندار سردشت تاکید کرد: با احداث پایانه آبزیان در مرز کلیه می‌توانیم شاهد رونق صادرات این صنعت و ارز آوری برای کشور باشیم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر