آغاز تحقیقات رسمی دادگاه لاهه درباره جنایات رژیم صهیونیستی

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرد رسیدگی به پرونده جنایات جنگی رژیم غاصب صهیونیستی در فلسطین اشغالی آغاز شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، «فاتو بنسوده» دادستان اصلی دیوان کیفری بین‌المللی، امروز (چهارشنبه) اعلام کرد تحقیقات رسمی برای رسیدگی به پرونده جنایات جنگی رژیم اشغالگر صهیونیستی در فلسطین اشغالی آغاز شده است.

در بخشی از بیانیه بنسوده آمده است: «آغاز رسمی تحقیقات درباره جرائم جنگی و وضعیت فلسطین از سوی دیوان بین‌المللی کیفری را تایید می‌کنم.»

او همچنین اعلام کرد این تحقیقات براساس صلاحیت دیوان لاهه (که در سال ۲۰۱۴ تعریف شده است) و در زمینه رسیدگی به جرائم جنگی در فلسطین اشغالی انجام خواهد شد.

بنسوده همچنین تاکید داشت که این تحقیقات «به‌طور مستقل، بی‌طرفانه، بدون ترس و جانبداری» از سوی دفتر او انجام خواهد شد تا تمام واقعیت‌های این مسئله شفاف پوشش‌دهی شود.

پیش‌تر در ماه فوریه (بهمن) صلاحیت این دادگاه برای پیگیری و رسیدگی به وضعیت سرزمین‌های اشغالی اعلام شده بود.

در آن زمان دیوان لاهه در نشست خود رأیی صادر کرد که این دیوان بر اساس آن صلاحیت قضایی رسیدگی به پرونده اراضی اشغالی براساس مرز‌های سال ۱۹۶۷ را دارد.

وزارت خارجه فلسطین تصمیم دادگاه بین‌المللی کیفری در مورد صلاحیت خود برای بررسی پرونده اراضی اشغالی را یک روز تاریخی دانست.

بنابراین دیوان لاهه جنایت‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین که پس از سال ۱۹۶۷ اشغال شده‌اند را بررسی می‌کند. این مناظق شامل «کرانه باختری، نوار غزه و قدس شرقی» است.

تصمیم برای آغاز رسمی این تحقیقات پس از آن اعلام شد که این دادگاه در مدت ۵ سال، یک «ارزیابی مقدماتی» از مسائل فلسطین اشغالی انجام داد. در این تحقیقات مقدماتی نمایندگانی از رژیم صهیونیستی و سرزمین‌های اشغالی نیز حضور داشتند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر