تعیین شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان از تعیین شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در سطح این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان کرمان در نخسین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی استان کرمان گفت: وظایف قوه قضاییه، پیشگیری از جرایم انتخاباتی و برخورد این جرایم در سه مرحله قبل، حین و بعد از انتخابات تعریف شده است که با برنامه ریزی مناسب در این زمینه اقدام خواهد شد.

او با اشاره به اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر دو پایه اساسی جمهوریت و اسلامیت استوار است، افزود: در زمینه بُعد جمهوریت نظام مقدس جمهوری اسلامی، اتکای اصلی نظام بر آرای عمومی است و اعمال اراده عمومی از طریق برگزاری انتخابات برای انتخاب رئیس جمهوری، اعضای شورا‌های اسلامی شهر‌ها و روستا‌ها و نظایر آن‌ها و یا از طریق همه پرسی بر اساس سازوکار‌های پیش بینی شده، انجام می‌شود.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان تصریح کرد: انتخابات‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران طی ۴۲ سال پس از انقلاب به صورت پرشمار با حضور پرشور مردم برگزار شده که موجب قوام پایه‌های نظام جمهوری اسلامی بوده است و هر کدام پرچم افتخاری برای این ملت و کشور بوده که زمینه ساز یأس و سرخوردگی معاندین و دشمنان این کشور و ملت را فراهم کرده است.

موحد تاکید کرد: عرصه انتخابات همیشه آوردگاه ملت ایران با دشمنان خود بوده است و دشمنان همواره با توان و امکانات خود حضور یافته اند تا یا انتخابات‌ها برگزار نشود و یا به تاخیر افتد.

او بیان داشت: تاکنون بر پایه حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی و با همت و بصیرت مردم، دشمنان نه تنها توفیق نداشته اند بلکه سرخورده و مایوس شده اند و ملت ایران با همت و بصیرت خود و به حول قوه الهی از عهده این امتحانات حساس و مهم برآمده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به در پیش بودن سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا، گفت: امروز ملت ایران خود را برای حضور در دو انتخابات مهم در بهار ۱۴۰۰ آماده می‌کند و این در حالی است که در شرایط کنونی به دلیل شرایط موجود کشوری، منطقه‌ای و بین المللی انتخابات حساس‌تر است.

موحد با اشاره به حساسیت‌های فوق العاده انتخابات ریاست جمهوری، تصریح کرد: در این دوره از انتخابات نیز مردم بار دیگر سرنوشت خود را رقم زده وبا حضور در انتخابات تلاش می‌کنند، سرنوشت امور اجرایی کشور را به فردی لایق بسپارند تا در زمینه حل مشکلات کشور گام‌های بلندی بردارد و وظیفه هر یک از دست اندرکاران برگزاری این انتخابات این است که بستر همراهی را به شکلی فراهم کنند تا مردم در فضایی سالم، امن و قانونمند در انتخابات حضور یافته و فرد اصلح را انتخاب کنند.

او بیان داشت: برای برگزاری انتخاباتی سالم و بی حاشیه، قانوگذار وظایفی را بر عهده قوه قضاییه گذاشته است و در این زمینه مهمترین اقدمات این قوه پیشگیری از جرایم انتخاباتی است و وظیفه دیگر آن است که در صورت ارتکاب هر نوع جرم انتخاباتی، در کوتاه‌ترین زمان ممکن با آن برخورد کند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: قوه قضاییه در زمینه برگزاری انتخابات سالم، امن و قانونی اقدام به تشکیل ستاد‌هایی در سطوح ملی، استانی وشهرستانی کرده که وظیفه اتخاذ تدابیر پیشگیرانه را بر عهده دارند.

موحد به وظایف ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی اشاره و افزود: پایش و رصد مداوم و مستمر اقدامات و فعالیت‌های انتخاباتی و اتخاذ تدابیر و تمهیدات پیشگیرانه با هدف پیشگیری از جرایم انتخاباتی، ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و نهاد‌های عضو ستاد برای پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی، تبیین و تعیین برنامه‌های پیشگیرانه و نحوه اجرای آن‌ها در زمینه پیشگیری از جرایم احتمالی و هماهنگی و تعامل مداوم با هیئت‌های اجرایی و نظارت بر انتخابات و سایر دستگاه‌ها و نهاد‌های مسئول در زمینه برگزاری هر چه بهتر انتخابات و پیشگیری از وقوع جرایم مصرح در قانون از جمله این وظایف به شمار می‌رود.

او تصریح کرد: انعکاس فوری شرح وقایع و جرایم مهم به ترتیب به ستاد استانی و ستاد مرکزی، توجیه، ارشاد و انذار تشکل‌ها، احزاب، گروه‌ها، ستاد‌های تبلیغاتی، اشخاص حقیقی و حقوقی با هدف بازدارندگی و پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی، اطلاع رسانی، تشریح و توضیح مفاد قانون و جرایم و مجازات‌های قانونی از طریق رسانه‌های جمعی با هدف ارتقاء آگاهی‌های عمومی، کاهش و پیشگیری از بروز جرایم انتخاباتی و انعکاس رسمی اقدامات مجرمانه دستگاه‌ها، نهاد‌ها یا اشخاص به مراجع صالح از دیگر وظایف ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی است.

محمدصادق بصیری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان نیز با اشاره به اینکه قریب به ۴۵ هزار نیروی انسانی امر برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ را در استان کرمان انجام می‌دهند، گفت: استان کرمان تجربه خوبی در برگزاری انتخابات‌های ادوار گذشته از جمله انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۹۸ داشته است.

او با اشاره به اینکه روند انتخابات از ۱۸ اسفند جاری در قالب ۳۰ فرایند آغاز خواهد شد، افزود: ثبت نام داوطلبان شورای شهر از ۲۰ اسفند جاری ساعت ۸ صبح آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۶ روز ۲۶ اسفند به مدت هفت روز در محل فرمانداری‌های تابعه صورت می‌گیرد.

بصیری تصریح کرد: ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات شورا‌های روستا نیز از ۱۶ فروردین تا ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ به مدت هفت روز در بخشداری‌های تابعه انجام می‌شود.

معاون استاندار کرمان تاکید کرد: داوطلبان شرکت در انتخابات شورای شهر تا ۲۵ اسفند جاری مهلت ، برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه اقدام کنند و نامزد‌های شورای روستا تا ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ مهلت دارند.

انتهای پیام/ب

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر