سنگ تمام اصناف بیرجند در تعطیلی بازار/ اصناف پای کار قطع زنجیره کرونا ایستاده‌اند

بازاریان بیرجندی دو روز است که کرکره مغازه‌هایش را پایین کشیده تا به قطع زنجیره کرونا کمک کنند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند،   درحالی امروز سومین روز از اعمال محدودیت‌های کرونایی در کشور و دومین روز اعمال محدودیت‌ها در استان خراسان جنوبی سپری می‌شود که با گذر در کوچه و خیابان‌های شهر بیرجند و بازار مشاهده می‌شود که اصناف بیرجند بازهم روسفید شده و در اجرای قانون موفق عمل کرده‌اند.

برای تهیه گزارش به سطح شهر‌ می‌رویم، تردد خودرو‌ها همچنان در جریان است و عابران هم در حال عبور از خیابان‌ها هستند.  مشاغل گروه‌های دو، سه و چهار کرکره مغازه‌ها را پایین کشید تا بار دیگر ثابت کنند که اصناف پای قطع رنجیره کرونا ایستاده‌اند البته در مسیر تردد  خیابان‌های مدرس تا طالقانی تعداد انگشت شماری واحد صنفی که نباید باز باشند، به صورت نیمه پایین کرکره‌هایشان باز و مشغول فعالیت بودند.

چه خوب است وقتی تعداد زیادی از اصناف این محدودیت‌ها را جدی گرفته اند  ودر خانه مانده اند مابقی هم این قانون را رعایت کنند.

پس از عبور از خیابان‌های مدرس، طالقانی، منتظری به سه راه اسدی بیرجند می‌رسم، بار ترافیک از روز‌های عادی اندکی کاسته شده و بازار بیرجند روز بسیار خلوتی را سپری می‌کند و شاید کمتر چنین روزی را به خود دیده باشد.

از همان ورودی بازار تا انتها کرکره تمام مغازه‌ها پایین است و خبری از کار و کاسبی نیست. در بین تنها چند واحد صنفی خشکبار باز هستند که آن‌ها اجازه فعالیت دارند.

عادی انگاری بلای جان می‌شود

یکی از  شهروندان بیرجندی که در بازار در حال تردد است گفت: النگوی دخترم شکسته است با خودم گفتم امروز که بازار خلوت‌تر است بروم ببینم اگر مغازه‌ها باز باشد بتوانم کارم را انجام دهم.

کمی جلوتر وقتی از بازار بیرجند خارج می‌شویم دور میدان امام خمینی جوانان و پیرمردان زیادی را مشاهده می‌کنیم که بر روی صندلی در کنار هم نشسته و هر کدام خود را با چیزی مشغول کرده‌اند غافل از اینکه کرونا در فضای آزاد هم با عدم رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری منتقل می‌شود.  

مشاهدات در بازار اصلی شهر بیرجند حکایت از آن دارد که اصناف همه پای کار آمده و در این روز‌های سخت اقتصادی صنف خود را تعطیل کرده،  اما هنوز برخی از شهروندان به این وضعیت و شرایط بی تفاوت بودند.

با کسی تعارف نداریم

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ضمن تاکید براینکه برخورد قاطعانه با متخلفان می‌شود گفت: واحد‌های صنفی گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ در صورت فعالیت در شهرستان‌های قرمز کرونایی به مدت ۱۵ روز پلمب می‌شوند و با کسی تعارف نداریم که با خواهش و التماس بگذریم.

 تهوری افزود: بازرسان سازمان اتاق اصناف اتحادیه‌های صنفی و اماکن بر فعالیت واحد‌های صنفی نظارت دارند و در صورت فعالیت واحد‌های صنفی گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ واحد‌های مذکور توسط پلیس اماکن به مدت ۱۵ روز پلمب خواهند شد.

او تأکید کرد: با توجه به ضرورت و اهمیت سلامت مردم برای جلوگیری و کنترل انتشار ویروس کرونا، تمام واحد‌های صنفی مجاز به فعالیت نیز در کل استان بیش از پیش موظف به رعایت دستورالعمل‌ها هستند.

انتهای پیام/ک

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: