توسعه خدمات کتابخانه‌های آستان قدس رضوی در فضای مجازی در دوره کرونا

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: خدمات در فضای مجازی و پروژه مستندسازی تاریخ شفاهی دوره کرونا در برنامه‌های این سازمان در سال ۱۴۰۰ توسعه میابد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجلال حسینی رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با ۱۰۶ هزار و ۶۴۱ متر مربع مساحت، ۳۰ میلیون منبع و آثار فرهنگی و همچنین جامعه آماری ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار مخاطب حضوری و مجازی، یکی از بزرگترین نهاد‌های فرهنگی کشور و جهان اسلام است که دارای مزیت‌های رقابتی و رتبه‌های قابل توجه در حوزه‌های مختلف است.

تلاش برای تبدیل آستان قدس به چشمه جوشان تمدن سازی

او رویکرد‌ها و راهبرد‌های پیش روی این سازمان در سال جدید را تشریح و افزود: طبق سند سیاست‌های کلان آستان قدس رضوی، باید این آستان مقدس به چشمه جوشان تمدن‌سازی نوین اسلامی با اتکا به معارف و تعالیم رضوی تبدیل شود که در این مسیر بار اصلی روی دوش کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز آموزشی است و باید برای تحقق آن تلاش مضاعف داشته باشیم.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ادامه داد: توجه جدی نهاد‌های فرهنگی از جمله سازمان کتابخانه‌های آستان قدس در حوزه گفتمان سازی برای آمادگی ظهور و تمدن‌سازی در مسیر تحقق بیانیه گام دوم انقلاب ضروری است.


بیشتر بخوانیدحسینی به برخی دیگر از برنامه و سیاست‌های مد نظر این سازمان نیز اشاره کرد و بیان کرد: تعالی امر زیارت، تلاش برای بهبود سبک زندگی، استفاده موثر از فناوری‌های نوین علمی و فرهنگی، شبکه‌سازی، بهره‌گیری از ظرفیت‌های بین‌المللی برای ارتقای هویت دینی، ملی و انقلابی، ترویج الگو‌های فاخر، تأثیرگذاری فرهنگی در فضای عمومی جهان اسلام و توسعه ذخایر و منابع ارزشمند وقفی و هبه‌ای از مهم‌ترین راهبرد‌ها و رویکرد‌های پیش روی این سازمان است.

تقویت رویکرد مشارکتی در سال ۱۴۰۰
او تصریح کرد: مخاطب‌محوری و رویکرد مشارکتی، مبنای کار سازمان در سال ۱۴۰۰ خواهد بود و در این راستا پایش مستمر افکار عمومی برای ارائه خدمات و برگزاری رویداد‌های فرهنگی به طور ویژه مورد توجه قرار خواهد داشت.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی تاکید کرد: استفاده از ظرفیت نهاد‌های مردمی، ایجاد شبکه فرهنگی اجتماعی فراگیر، توجه ویژه به بانوان، کودکان و جوانان به عنوان جامعه مخاطب تاثیرگذار و همچنین تولید حداکثری محتوای فرهنگی از جمله برنامه‌های این سازمان در سال ۱۴۰۰ است.

توسعه بستر خدمات در فضای مجازی

حسینی اظهار کرد: همچنین انتخاب سازمان‌های قوی و اثرگذار داخلی و خارجی برای عقد تفاهم خواهرخواندگی و همکاری در پروژه‌های مشترک، ایجاد بستر شبکه اجتماعی و فرهنگی کتابخانه‌ای و موزه‌ای روی تلفن همراه و برگزاری موزه‌های سیار در مراکز فروشگاهی بزرگ از دیگر اهداف پیش روی این سازمان در سال ۱۴۰۰ است.

رشد چشمگیر خدمات کتابخانه دیجیتال در سال ۹۹

او همچنین گزارشی از اقدامات شاخص این سازمان در سال ۹۹ ارائه و افزود: کتابخانه دیجیتال یکی از بخش‌هایی است که در سال ۹۹ به دلیل شرایط کرونایی و ضرورت ایجاد شده، رشد قابل توجهی داشت. افزایش ۲۵ برابری امانت دیجیتال منابع چاپی، افزایش ۶ برابری دیجیتال‌سازی منابعی همچون نسخ خطی، چاپ سنگی، رشد ۴ برابری خدمات ارتباط با مشتری و افزایش ۲.۵ برابری ایجاد ایستگاه مطالعه نسخ خطی آستان قدس در مراکز مطالعاتی و پژوهشی سراسر کشور، برخی از دستاورد‌های کتابخانه دیجیتال در سال ۹۹ بوده است.


ثبت ۱۵ اثر موزه‌ای در فهرست ملی حافظه جهانی

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی ادامه داد: خدمات موزه‌های آستان قدس نیز در سال کرونایی و در راستای شعار «موزه‌ها زنده‌اند»، قابل توجه بوده که به دلیل تولید محتوای ارزشمند مورد تقدیر شورای بین‌المللی موزه‌ها قرار گرفت و به عنوان موزۀ برتر معرفی شد.

حسینی بیان کرد: ۱۵ اثر از آثار موجود در موزه آستان قدس رضوی در فهرست ملی حافظۀ جهانی ثبت شده است که این ثبت از دستاورد‌های پارسال موزه آستان قدس رضوی بوده است.

او تصریح کرد: موزه‌های آستان قدس رضوی با بیش از یک میلیون بازدیدکننده در سال، در میان ۵۰ موزه پربازدید جهان قرار دارد، از برنامه این سازمان برای ارتقای این رتبه در سال جاری خبر داد.

اجرای پروژه مستندسازی تاریخ شفاهی دوره کرونا

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی همچنین درباره اقدامات صورت گرفته در مرکز اسناد این سازمان تاکید کرد: در سال گذشته ۶۰۰ هزار برگ سند از اسناد مکتوب و غیر مکتوب به صورت انتقالی، اهدایی و خریداری به این مرکز افزوده شده که نسبت با سال ۹۸ رشد قابل توجهی داشته است.

حسینی اظهار کرد: همچنین در سال گذشته برای اولین بار در کشور، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد پروژه مستندسازی و تاریخ شفاهی ایام کرونا آغاز شد که طی آن مصاحبه‌هایی با کادر درمان و خانواده‌های شهدای سلامت ثبت و ضبط شده و در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

 

انتهای پیام//ف.ح

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: