قالیباف: اکنون مخاطب بایدهای حضرت آقا ما هستیم

رئیس مجلس تاکید کرد: دولت و مجلس در برخی مواقع در بعضی موضوعات به فهم مشترک نمی‌رسند، اما شرایط به گونه‌ای است که باید این فهم مشترک حاصل شود.

محمدباقر قالیباف در نشست مشترک هیئت دولت با هیئت رئیسه و رؤسای کمیسیون‌های مجلس ضمن تقدیر و تشکر از رئیس جمهور و هیئت دولت که فرصت برقراری این جلسه را فراهم کردند، گفت: پیشاپیش هفته دولت را به همه دولتمردان به ویژه ریاست جمهوری عرض تبریک و همچنین عرض خداقوت به همه عزیزان و دولتمردان دارم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نکاتی در باب فلسفه برگزاری این جلسه، افزود: اگر این جلسات در مدار خود بیفتد، می‌تواند تأثیرات جدی داشته باشد، ما باید باور کنیم که دولت و مجلس دو بازوی نظام حکمرانی در کشور هستند و در حین اینکه براساس قانون اساسی، قوا از یکدیگر استقلال دارند اما واقعیت این است که مجلس و دولت با داشتن استقلال در اوج همکاری و در هم تنیدگی با یکدیگر هستند به نوعی که امکان ندارد بتوانند رسالت و وظیفه خود را بدون همکاری انجام دهند.

وی در ادامه اظهار کرد: مجلس و دولت مستقل از هم اما مکمل یکدیگر هستند لذا در راستای وظیفه ذاتی خود که تأمین منافع عمومی و حل مشکلات مردم است گام برمی‌داریم و آن را خط قرمز خود باید بدانیم.

قالیباف یادآور شد: بیانیه گام دوم انقلاب سندی برای نشان دادن ادامه مسیر انقلاب است که مسیر ما را از جهت برنامه‌ها و اهداف روشن و مشخص کرده است و از دولت سیزدهم و مجلس یازدهم توقع می‌رود که چنین رویکردی را دنبال کنند، مردم نیز از ما انتظار دارند که با یکدیگر کارها را پیش ببریم.

قالیباف ادامه داد: مردم و رهبری از دولت سیزدهم و مجلس یازدهم توقع چنین رویکردی دارند، به این معنا که ما هم باید با یکدیگر کار کنیم و هم باید در چارچوب قانون، کار کنیم تا خروجی این هم افزایی حل مشکل مردم باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت‌های خود در معارفه حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در قوه قضائیه یادآور شد: در این مراسم بیان کردم که ما محکوم به موفقیت هستیم و جز این راه نباید مسیری برویم. من معتقدم جمعی که اکنون کنار هم هستیم حق نداریم، هیچ کاری را در کشور به شخص دیگری ارجاع کنیم و باید آن را حل کنیم.

وی بیان کرد: حضرت آقا در یکی از ملاقات هایشان با مسئولان نظام، مخاطب بایدها را تعیین کردند و اکنون مخاطب این بایدها ما هستیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان اضافه کرد: مهمترین ویژگی این جلسه این است که ما حق نداریم کار را به جای دیگری ارجاع کنیم، ما هستیم که باید موضوعات را حل کنیم.

قالیباف با بیان اینکه همه ما این باور را داریم که کشور هم از جهت ظرفیت در حوزه منابع انسانی و هم ظرفیت در حوزه مسائل مادی، منابع بسیاری دارد، تصریح کرد: ما منابع بسیاری در کشور داریم که یا آنها را نشناختیم، یا اگر شناختیم، به سراغ آنها نرفتیم تا از آن برای پیشرفت استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه باید با یکدیگر عهد ببندیم که افراد حاضر در این جسله نگویند که منتظر کسی هستیم، افزود: ما مکلف هستیم کار مردم و وظایف خود در نظام حکمرانی را پیش ببریم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور تصریح کرد: این موضوع رسالت تمام افرادی است که در زیر این سقف جمع شده‌اند.

وی عنوان کرد: همیشه می‌گویم به جز سه قوه، قوه دیگری نیز در کشور داریم، بدین معنا که به جز قوای مجریه، مقننه و قضائیه، قوه چهارم که بروکراسی در کشور است نیز وجود دارد که هیچکدام بر آن سوار نیستیم و این سیستم بر هر سه قوه اثرگذار است، ما باید این بخش را مهار کنیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه ما نباید به حاشیه برویم، تصریح کرد: خط قرمز ما باید منافع مردم و مصلحت‌های نظام باشد. این دو موضوع باید در اولویت قرار گیرد. برای تحقق این مهم ما نیازمند فهم مشترک هستیم.

قالیباف با بیان اینکه من بارها خدمت جناب آقای رئیسی عرض کردم که مجلس قلباً و روحاً خود را موظف می‌داند که با دولت همراهی کند، گفت: در برخی مواقع در بعضی موضوعات به این فهم مشترک نمی‌رسیم، ما الان در شرایطی هستیم که باید به فهم مشترک در موضوعات برسیم که یکی از رسالت‌های این جلسه همین موضوع است.

وی افزود: ما باید اولویت های مشترک را پیدا کنیم، در واقع یا ما باید حوزه‌ها را به صورت موضوعی انتخاب کنیم، چون هیچ‌کاری بخشی نیست، به طور مثال اگر حرف از معیشت می‌زنیم، این موضوع به همه کمیسیون‌ها و وزارتخانه‌ها ارتباط دارد، یا تخصصی به سمت موضوعات حرکت کنیم، البته باید به این نکته توجه کرد که در تمامی مسیرها نباید به جز منافع مردم و مصلحت نظام نگاه دیگری داشته باشیم. 

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با تاکید بر اینکه این جلسات باید تداوم پیدا کند، افزود: در اردیبهشت ماه خدمت آقای رئیسی مطرح کردم که این جلسات را فصلی برگزار کنیم، در روزهای اخیر که با رئیس جمهور صحبت می‌کردم، ایشان گفت برای این همکاری‌ها و گره‌گشایی ها حاضرم این جلسات را تکرار کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما نباید قانونگذاری شویم که قانون شکنی می‌کند، ادامه داد: اگر قانونی تصویب کنیم که بدانیم این قانون قابلیت اجرایی ندارد یا اگر ما قانونی که ظرفیت مناسب دارد، تصویب کنیم، خدای ناکرده دولت آن را زیر پا بگذارد و اجرا نکند، اولین کسی که قانون شکنی کرده خود ما هستیم.

وی با اشاره به اینکه کشور در قانونگذاری متورم است، افزود: باید اولویت‌ها را به درستی مشخص کنیم، ما دو بازوی حکمرانی کشور هستیم که باید آسایش مردم را برقرار کنیم. ممکن است در برخی مواقع تصمیماتی بگیریم که کار به آسایش مردم نداشته باشد و مربوط به آرامش مردم و آرامش ذهنی آنها باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در خدمت دوستان در دولت هستیم و این جمع با همه توان می‌تواند کاری کند که هر روز محبت بین وزرا و مجلس افزایش پیدا کند.

وی افزود: این جلسه نباید جلسه گزارش کار ما به یکدیگر باشد، ما آمدیم بگوییم چه کارهایی باید انجام شود لذا باید به یکدیگر گزارش بدهیم که چه کارهایی بر زمین مانده تا بتوانیم آن‌ها را اولویت بندی کنیم.

رئیس قوه مقننه در پایان گفت: این جلسه جهت خود را پیدا خواهد کرد و مطمئنا گره‌گشای اساسی از کارها می‌کند و امیدواریم مورد رضایت مردم و مقام معظم رهبری قرار گیرد.

پس از صحبت‌های رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام رئیسی، رئیس جمهور، در خصوص اهمیت این نشست و نقش مهم همراهی دولت و مجلس در رفع مشکلات مردم سخن گفت.

گفتنی است در ابتدای این نشست مشترک آقایان محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد، سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، علی صالح آبادی رئیس بانک مرکزی، جواد اوجی وزیر نفت، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، محمدهادی زاهدی وفا سرپرست وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و همچنین حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون جهش و رونق تولید، محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران، محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و سید محسن دهنوی، محمد رشیدی و احمد نادری از اعضای هیات رئیسه مجلس نیز در این جلسه به بیان دغدغه‌ها و موضوعات، خصوصاً در حوزه معیشت مردم و موضوعات اقتصادی پرداختند.

در پایان این نشست صمیمانه، نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت رئیس جمهور برگزار شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۱ ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
شما کارتون درسته جناب با مردم هست که کارشون رو درست انجام نمیده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۷ ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
با سلام دکتر جان طرح ساماندهی کارکنان دولت چیشد ؟. عزیزان پیچوندنش ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۰۵ ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
بانک ها رو رها نکنید جناب قالیباف باید در مقابل خلق نقدینگیشون و چنگ زدن به بدن فقرا پاسخگو باشند و تاوان جنایاتشونو بدن.
United States of America
ناشناس
۰۸:۴۴ ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
فرمودند: اگر قانونی تصویب کنیم که بدانیم این قانون قابلیت اجرایی ندارد یا اگر ما قانونی که ظرفیت مناسب دارد، تصویب کنیم، خدای ناکرده دولت آن را زیر پا بگذارد و اجرا نکند، اولین کسی که قانون شکنی کرده خود ما هستیم. بله قوانین زیادی هست که دولت اجراءنمیکندمثل:بند (پ) ماده (۲۸) قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است حقوق کارکنان را متناسب با تورم تعیین کند تورم تیرماه 1401به نسبت تیرماه سال گذشته به نقل خود دولت54% افزایش حقوق کارمندان %10 ویا عدم اجرای ماده 16قانون حمایت ازخانواده وجوانی جمعیت موضوع افزایش حق اولاد وعائله مندی که به فرزندان سوم متولد قبل از 1400تعلق نمیگیرد درحالیکه منعی در متن قانون وجود ندارد. آقای قالیباف این موارد قبلا به خود شما وسایر نمایندگان در سامانه ارتباط مردمی با مجلس به دفعات ارسال شده آیا مطالعه فرمودید؟ وآیا دستوری برای بررسی علت عدم پرداخت توسط دولت صادر فرمودید آیا وجدانا خود را درمقابل مردم پاسخگو میدانید ؟ پس چرا به مکاتبان من جوابی داده نشده است؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۸ ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
واقعا؟
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۸:۵۱ ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
سلام در ماده28 قانون برنامه ششم دولت مکلف است حقوق کارکنان را با تورم افزایش دهد ولی در حقوق ما کارکنان فنی حرفه ای از سالها قبل هم این اتفاق نیفتاده وحقوق ما زیر خط فقر هست چرا هیچ کس پاسخ گو نیست
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۰:۰۶ ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
با سلام بزرگوار طرح ساماندهی کارکنان دولت چیشد؟ چرا چند سال مدام امروز وفردا میکنند افسردگی گرفتیم؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۵ ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
باسلام چرا قیمت آرد آزاد سازی نمیشود با نصب کارتخوانهای هوشمند چه فرقی با کارتخوانهای قدیم اتفاق افتاده جز هزینه اضافی که روی دست دولت گذاشته شده بهتر بود مبلغی را به یارانه مردم اضافه میشدو آرد ونان آزاد میشد و بازار رقابتی میشد و کیفیت نان هم بهبود میافت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۴ ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
لطفا از زیر تصویب و اجرای شفافیت در نروید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۹ ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
فهم چیز خوبیه مخصوصا مشترک باشه بهتره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۹ ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
باز هم فرا فکنی تا دست پشت پرده ای ها هست هیچ کاری نمیتوند بکنید
آخرین اخبار