فرش‌های متبرک حرم رضوی شناسنامه‌دار می‌شوند

قرار است از ابتدای زمستان ۱۴۰۱ فرش‌های متبرک حرم مطهر رضوی به هنگام فروش به خریداران با شناسنامه‌ای ویژه عرضه شوند.

شرکت فرش آستان قدس رضوی تولیدکننده انحصاری دست‌بافته‌های نفیس و فرش‌های متبرک حرم رضوی شناسنامه‌دار می‌شوند ارزشمندی است که مفروش‌کننده رواق‌ها و دیگر فضا‌های حرم مطهر رضوی هستند.  
 
این فرش‌ها پس از چند سال استفاده در حرم حضرت رضا (ع) با فرش‌های نو جابه‌جا و از این بارگاه مطهر خارج می‌شوند.
 
سالانه به‌طور متوسط بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ مترمربع فرش دستباف در این شرکت تولید و برای استفاده در حرم مطهر رضوی عرضه می‌شود و تقریباً به همین میزان نیز فرش نو جایگزین آن‌ها می‌شود.
 
 حمید کارگر مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی گفت: با هدف استمرار چرخه اشتغال‌زایی در این هنر - صنعت و همچنین لزوم استفاده مستمر از فرش‌های نو و نفیس در حرم مطهر رضوی، این فرش‌ها بسته به محل استقرار و میزان تردد زائران پس از چند سال استفاده خارج می‌شوند و برای فروش در اختیار شرکت قرار می‌گیرند.
 
او افزود: فرش‌های خارج‌شده از حرم مطهر حضرت رضا (ع) که پاخوردگی کمتری داشته باشند، برای مصرف خانگی بسیار مناسب و دارای دوام و کیفیت هستند. از طرفی این فرش‌ها، متبرک و آمیخته به برکت حضور در فضایی پاک و مطهر اند.
 
مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی با اشاره به انجام فرایند‌های آماده‌سازی و تکمیل روی فرش‌های متبرک خارج شده از حرم مطهر ادامه داد: این فرش‌ها بعد از اقداماتی همچون شست‌و‌شوی تخصصی و مرمت احتمالی در فروشگاه متعلق به شرکت واقع در خیابان خسروی‌نو، روبه‌روی باب‌الجواد (ع) به علاقه‌مندان عرضه می‌شوند.
 
با توجه به جایگاه فرش‌های متبرک حرم مطهر رضوی نزد عموم و علاقه‌مندان، به تازگی طراحی شناسنامه‌ای ویژه برای این فرش‌ها در دستور کار شرکت فرش آستان قدس رضوی قرار گرفته است که حاوی تمامی اطلاعات فنی و تاریخی این فرش‌ها خواهد بود.
 
کارگر درباره شناسنامه فرش‌های متبرک حرم مطهر رضوی بیان کرد: در این شناسنامه علاوه بر اطلاعات فنی و تخصصی فرش از جمله جنس الیاف، رجشمار، سال بافت، نقشه و رنگ‌بندی، تاریخ و مکان‌های استقرار فرش در حرم مطهر رضوی درج می‌شود و خریدار خواهد دانست که فرش یاد شده چه مدت و در کدام رواق‌های حرم مطهر حضور داشته است.
 
او تصریح کرد: این اطلاعات پیش از این نیز موجود و هر یک از فرش‌های تولیدی شرکت فرش آستان قدس رضوی دارای شماره اختصاصی بوده است که با استناد به آن شماره می‌توان به اطلاعات مرتبط با آن دست یافت، اما این اطلاعات تاکنون در اختیار خریداران قرار نمی‌گرفت.
 
مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی تأکید کرد: فرایند طراحی و انتشار شناسنامه‌های یاد شده برای ارائه به مصرف‌کنندگان آغاز شده و به زودی خریداران این فرش‌ها شناسنامه آن را نیز دریافت خواهند کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار