۲ توله یوز زنده گیری شده مجموعه حفاظت شده توران به پاسگاه محیط بانی منتقل شدند

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۲ قلاده توله یوز مجموعه حفاظت شده توران که چندی پیش از سوی یک چوپان زنده گیری شد، با هدف حفظ جان آن‌ها به پاسگاه محیط بانی منتقل شدند.

حسن اکبری در خصوص وضعیت ۲ قلاده توله یوز تازه متولد شده در مجموعه حفاظت شده توران، اظهار کرد: بر اساس خبر دریافتی از اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، ۲ قلاده توله یوزپلنگ با سن کمتر از یک ماه توسط یک چوپان از طبیعت جدا شد، اما با اطلاع محیط زیست در روز جمعه به همان محل زنده گیری، برگردانده شدند.

وی افزود: بلافاصله تیم کارشناسی و فنی از سازمان مرکزی و اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان به محل اعزام شدند و تلاش برای اطلاع از وضعیت مادر و بازگرداندن توله‌ها به زیستگاه انجام شد، اما با توجه به سرد بودن هوا، سن پایین توله‌ها و سایر شرایط موجود، به منظور حفظ جان آن‌ها حدود نیمه شب گذشته به پاسگاه محیط بانی منتقل شدند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: نکته قابل تأمل اینکه در طبیعت توران، زایمان یوزپلنگ غالبا در اوایل بهار انجام می‌شود، زیرا دمای هوا و سایر شرایط طبیعی برای رشد و نمو توله‌ها مناسب است، اما زایمان یوز در نیمه دوم پاییز در طبیعت توران پدیده‌ای نادر بوده و احتمال بقای توله‌ها را در طبیعت بسیار دشوار می‌کند.

اکبری تاکید کرد: بررسی کامل شرایط منطقه برای مشخص شدن ابعاد موضوع و بررسی و تحقیق از علت و انگیزه چوپان از انجام این عمل ادامه دارد.

به گفته او، در مورد توله‌ها هم براساس نظر کمیته کارشناسی، تصمیم گیری و اقدام خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار