میانگین عمر ناوگان اتوبوسرانی در سبزوار به عنوان سومین شهر پرجمعیت استان بیش از ۱۵ سال است.

امروزه استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس و تاکسی در شهر‌های بزرگ و کلان‌شهر‌ها یک ضرورت محسوب می‌شود، در واقع یکی از الزامات هوشمندسازی شهرها، استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی با هدف کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا، تسریع در فرایند جابه‌جایی و صرفه‌جویی در وقت است.

آلودگی هوا به عنوان یکی از چالش‌های مهم زندگی شهری مطرح است که یکی از عوامل آن وابسته به حمل و نقل شهری است، برای کنترل آلودگی ناشی از حمل و نقل، کاهش بار ترافیک و حفظ زیبایی سیمای شهر، باید به ترویج استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی از سوی مدیریت شهری و شهروندان بیشتر توجه شود.

این در حالی است که وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی شهر ۲۵۰ هزار نفری سبزوار، به عنوان سومین شهر پرجمعیت خراسان رضوی، اصلا مناسب نیست، از مهم‏ترین مشکلات جدی حمل و نقل عمومی این شهر، کمبود و فرسودگی اتوبوس‌های شهری و پوشش ندادن خدمات دهی نقاط مختلف شهری است، همچنین ظهور و بروز پدیده ترافیک به ویژه در هسته مرکزی شهر سبزوار به یکی از مشکلات سال‌های گذشته این شهر تبدیل شده و دغدغه‌های زیادی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

هم‌اکنون میانگین عمر ناوگان اتوبوس‌های شهری سبزوار بیشتر از ۱۵ سال است و متاسفانه اقدامی برای خرید اتوبوس‌های جدید نشده است، بر این اساس فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل عمومی سبب نارضایتی شهروندان و استقبال نکردن آن‌ها از اتوبوس‌های شهری و استفاده زیاد از خودرو‌های شخصی شده که این موضوع به آلودگی هوا و افزایش ترافیک در سطح شهر منجر شده است.

در شرایطی که وزارت کشور اعلام کرده که نوسازی و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با تولیدات داخلی در دستورکار قرار دارد، باید دید سهم سبزوار از اختصاص اتوبوس‌های جدید به چه میزان است که البته این موضوع پیگیری جدی مدیریت شهری را می‌طلبد.

نوسازی ناوگان فرسوده در دستور کار

در این زمینه سراغ شهردار سبزوار رفتیم؛

موسی رجب زاده شهردار سبزوار درباره نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: توسعه حمل و نقل عمومی همواره از مطالبات مهم شهروندان بوده است.

او افزود: یکی از مشکلات حوزه مدیریت شهری در سبزوار، فرسودگی ناوگان عمومی به ویژه اتوبوس‌های شهری است که با توجه به نقش خودرو‌های فرسوده در ایجاد آلودگی هوا، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی با جدیت دنبال می‌شود.

شهردار سبزوار ادامه داد: به منظور نوسازی و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با رایزنی‌های انجام شده و پیگیری نمایندگان مجلس چند دستگاه اتوبوس جدید به سبزوار اختصاص یافته است.

 رجب زاده با اشاره به رایزنی‌ها و پیگیری‌های انجام شده برای خرید اتوبوس‌های جدید بیان کرد: اختصاص اتوبوس‌های جدید، ویژه مراکز استان بود که برای بهره مندی سبزوار از این فرصت، موضوع از طریق نمایندگان مجلس پیگیری شد تا از محل اتوبوس‌های مازاد مراکز استان ها، سهمیه‌ای برای سبزوار در نظر گرفته شود که پس از رایزنی‌های فراوان، اختصاص چند دستگاه اتوبوس به سبزوار نهایی شد.

او با بیان این که ۲۵ درصد هزینه خرید اتوبوس‌های جدید را پرداخت کرده‌ایم، تصریح کرد: ۷۵ درصد هزینه خرید اتوبوس را وزارت کشور پرداخت کرده است و شهرداری‌ها تنها ۲۵ درصد هزینه را پرداخت می‌کنند که در حال حاضر شهرداری سبزوار هزینه این دستگاه‌ها را پرداخت کرده است.

۳۱۰ میلیارد ریال برای اتوبوس‌های جدید

امین‌ الله مظلوم رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار نیز در این باره گفت: یکی از چالش‌های مدیریت شهری سبزوار، فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی است که برای جبران این وضعیت ۲۴ دستگاه اتوبوس به ناوگان شهری اختصاص یافته است.

او افزود: بخش عمده هزینه خرید اتوبوس را وزارت کشور پرداخت می‌کند و شهرداری سبزوار نیز ۳۱۰ میلیارد ریال به این منظور تخصیص داده است.

۱۲ دستگاه از ناوگان اتوبوس‌های شهری این شهر بازسازی شد

مجید استیری مدیرعامل سازمان حمل و نقل، بار و مسافر شهرداری سبزوار گفت: ۱۲ دستگاه از ناوگان اتوبوس‌های شهری این شهر با تسهیلات دولت و مساعدت شهرداری بازسازی و به‌سازی شد.

 او با اشاره به تعداد ۶۶ دستگاه اتوبوس برای ارائه خدمات به شهروندان افزود: در حال حاضر ۶۶ دستگاه اتوبوس در ناوگان اتوبوسرانی این شهر فعالیت می‌کند که فرایند نوسازی ۹ اتوبوس دیگر نیز آغاز شده است.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل، بار و مسافر شهرداری سبزوار ادامه داد: بازسازی، به‌سازی و اورهال اتوبوس‌های شهری از اتاق و بدنه گرفته تا موتور توسط تکنیسین‌های سازمان حمل و نقل بار و مسافر انجام می‌شود که شامل آماده سازی در قالب تعمیر اساسی موتور، تعمیر، به‌سازی اتاق و صندلی، بدنه و شیشه‌های آن می‌شود.

استیری بیان کرد: ۱۴ خط شهری اتوبوس واحد در این شهر برقرار است و میانگین فاصله زمانی رسیدن اتوبوس به ایستگاه‌ها در خطوط شهری ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است.

او تصریح کرد: به طور میانگین روزانه حدود ۱۰ هزار شهروند سبزواری از طریق ۶۶ دستگاه ناوگان عمومی اتوبوسرانی در نقاط مختلف شهر سبزوار جا به جا می‌شوند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.