رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر:

شهرام پسر اشرف بزرگترین قاچاقچی میراث فرهنگی بود

حقانی گفت: شهرام پهلوی، پسر اشرف پهلوی یکی از قاچاقچیان میراث فرهنگی بود، کسی هم نمی‌توانست در مقابل این‌ها بایستد و ممانعت کند.

موسی حقانی، رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر در گفت‌وگو با برنامه «جام انقلاب» رادیو انقلاب گفت: غارت اموال مردم از همان زمان سلطنت رضاشاه آغاز شد، پول نفت مستقیم به حساب رضاخان وارد می‌شد. به گواه تاریخ هر روز ۷ سند به نام رضاخان می‌خورد نا جایی که روزنامه فرانسوی نوشت در ایران جانوری پیدا شد که زمین می‌خورد.

حقانی با ذکر این نکته که به توصیه فرح به پادشاه آلبانی، یونان، افغانستان، ایتالیا وام داده شد وام‌هایی که هرگز بازخورد نداشت، تشریح کرد: شهرام پهلوی پسر اشرف پهلوی یکی از قاچاقچیان میراث فرهنگی بود، کسی هم نمی‌توانست در مقابل این‌ها بایستد و ممانعت کند. از این غارت آمریکایی‌ها در آن سال‌ها چیزی حدود ۵۰ درصد اشیا مکشوفه را از کشور خارج کردند و بسیاری از اشیا و الواح را هم به بهانه خواندن از کشور خارج کردند. 

وی تاکید کرد: شاه اجازه ورود آمریکایی‌ها را به کشوری داد که ۷هزار سال سابقه تاریخی داشت و پهلوی کمک کرد به این غارتگری گسترده؛ به همین دلیل بیشتر اشیا موزه‌های آمریکا مربوط به کشور ایران است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر