افزایش قیمت بلیت هواپیما غیر قانونی بود

رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان وتولید کنندگان گفت: در بحث افزایش قیمت بلیت هواپیما فرآیند قانونی به طول کامل طی نشده و بررسی‌ها صورت گرفته اما در ستاد تنطیم بازار تصویب نهایی نشده بود.

امروز میز اقتصاد به بررسی آخرین  افزایش قیمت بلیت هواپیما با حضور سید آقای جواد احمدی معاون سازمان حمایت از مصرف کنندگان  وتولید کنندگان، آقای صدیقی رئیس گروه نظارت بر خدمات شرکت های هواپیمایی، آقای یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس و آقای اسفائی سخنگوی سازمان تعزیرات پرداخت.

سوال : روال افزایش قیمت بلیت هواپیما به چه شکلی است؟

 احمدی : در بلیت هواپیما طبق قانون از یک مقطعی نرخ بلیت آزاد سازی شد اما در همان قانون اعلام شده که در مواردی برای قیمت گذاری در نرخ بلیت هواپیما باید تعزیرات و دولت ورود پیدا کند بنابراین باید هماهنگی های لازم برای افزایش قیمت بلیت هواپیما از طرف ستاد تنظیم بازار داشته باشد.طی مصوباتی ابلاغی  اعلام شد که  نرخ حمل ونقل هوایی، ریلی و جاده ای مشمول قیمت گذاری است و کسانی که خدمات را ارائه می دهند پیشنهاد خود را باید به سازمان هواپیمایی کشور اعلام کنند و این پیشنهادات هم باید به ستاد تنظیم بازار ابلاغ شود.

در بحث افزایش قیمت بلیت هواپیما فرآیند قانونی به طول کامل طی نشده وبررسی ها صورت گرفته اما در ستاد تنطیم بازار تصویب نهایی نشده بود  بنابراین این افزایش قیمت بلیت هواپیما غیر قانونی بوده است.

سوال : مجلس  برای افزایش قیمت بلیت هواپیما چه اقداماتی باید انجام دهد؟

 مجتبی یوسفی :در حال حاضر برنامه ششم به پایان رسیده است بنابر این  استناد به بند برنامه پنجم اشتباه است و صنعت هوایی با چنگ ودندان خود رانگه می دارد واز زمان دولت قبل بحث شناور سازی مطرح شد ه بود  بنابراین اگر   قرار است براین  قانون  قیمت ها آزاد شود باید  اختیار نوع خدمات راهم به مردم دهیم تا با هر نوع آپشنی که وجود دارد بتوانند بلیت هواپیما را خریداری کنند اما درحال حاضر شاهد آن هستیم که بلیت در زمان پیک سفر به هیچ عنوان پیدا نمی شود. بخشی از این بازار سیاه هم توسط دفاتر و چارتر کنندگان ایجاد می شود که باید سازمان هواپیمایی کشور ورود کند.

اول باید بپذیریم به هر دلیلی نمی توانیم و عرضه و تقاضا را مدیریت کنیم نرخ گذاری باید بر اساس  سیستم حاکمیتی وتعزیزاتی باشد ما آزاد سازی و شناور را قبول نداریم و در بودجه هم با آن  مداخله خواهیم کرد برخی عنوان می کنند که  بحث حمل ونقل صنعت هوایی بخش مرفه جامعه است اما باید اعلام کنیم که بسیاری از مواقع جابه جایی هایی در این صنعت صورت می گیرد.

در بحث افزایش هزینه‌های شرکت حمل ونقل و هوایی باید لحاظ کنیم  که ارز نیمایی به شرکت‌های هواپیمایی اختصاص داده شده و این هم در تاریخ ۲۸ آبان مصوب شد، اما بانک‌ها در این بخش همکاری لازم را انجام نمی‌دهند و از سوی دیگر هم اعلام کرده ایم برای جبران هزینه‌ها شرکت‌ها در کنار حمل ومسافر اقدام به جابه جایی بار هم کنند.

در جلسه سازمان هواپیمایی و هم وزیر بحث ها مفصلی صورت گرفت که در آن جلسه اعلام شد که بحث افزایش قیمت بلیت هواپیما مطرح نیست و قرار نیست افزایش یابد.

سوال : در نهایت این افزایش قیمت چه اقدامی صورت می گیرد؟

احمدی:  ما هم تذکر به انجمن شرکت های هواپیمایی و هم به سازمان هواپیمایی  دادیم  که نرخ های خود رابازگردانند تا قیمت ها براساس روال قانونی افزایش یابد.

 سوال: با توجه به تعطیلات پیش رو سازمان تعزیرات به چه نحوی باید ورود پیدا کند؟ آیا مبالغ به مسافران بازگردانده می شود؟

اسفنائی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی: شاکی خصوصی وجود داشته و تاکنون ۷ فقره پرونده تشکیل شده و سه فقره پرونده در شعبه دیگر تشکیل شده است یک میلیارد، سه ملیارد و دو میلیارد تومان رقم‌های است که شرکت‌ها محکوم شده اند ومابقی مربوط به شرکت‌های فروشنده بلیت بوده است. ۲۱۸ میلیارد تومان محکومیت قطعی یکی از شرکت‌های هواپیمایی به نام سپهران  بوده است. امسال آمار را گرفتم حدود ۳۷ فقره در مورد  گران فروشی بلیت داشته ایم.

سوال: نظر شما در خصوص افزایش قیمت ها چیست؟

اسفائی: با حضور اعضا جلسه کارشناسی  در ۳ مرداد  برگزار شد و با افزایش ۳۰ درصدی قیمت‌ها موافقت شد و برهمین اساس هم صورت‌ها مالی ارسال شده و ما از برج ۵ منتظر تایید در ستاد تنظیم بازار هستیم . همچنان گشت‌های تعزیراتی خود را امروز آغاز کرده ایم و به چند شرکت هواپیمایی سرزده ایم و تمامی قیمت‌های آن‌ها را بررسی کرده ایم.

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۴ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
وقتی کمتر از یک درصد افراد از هواپیما استفاده میکنند حالا اینکه قیمتش بالا باشه یا پایین چه فرقی به حال مردم داره چون در ایران با این وضعیت اقتصادی فاجعه بار سفر هوایی فقط مختص قشر خاصی هست و نوسان اون هم فرقی به حالشون نداره
Iran (Islamic Republic of)
مریم
۲۲:۱۱ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
فکر نکنم همه اروپا یا پولدارن
بعضیها مریضن نمیتونند با ماشین واتوبوس برن مجبورن
بحث میلیاردر ها و پولدارها جداست
باید مسئولین جلوی همه این گرونیها رو بگیرن چند بار از عید تا الان قیمتها رو بالا بردید
هیچ تغییری در خدمات عمومی داخل هواپیما نداره یک ای یک کیک یا فست فوتهای بسیار بیمزه میدن ما ایرانی برنج وخورش خوریم مثل قبل خدمات بدن چای میدادن اب گرم وغذای گرم میدادن
یک کیک ویا نون ویا اب میوه بدرد نخور میدن چرا نظارت نمکنید در مقابل این همه گرونیها باید خدمات به قبل برمیگشت اما چون اصلا نظارت در کشور نیست هر کس در هر جای فروش یک قبمت من دراوردی بدون خدمات خوب حتی میدن لطفا نظارت ومدیریتهای قوی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۹ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
افزایش چی قانونیه ولی بهرحال مردم این هزینه هارا پرداخت میکنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۱ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
هیچی ،تعزیرات جریمه میکنه پول این جریمه که باید به خریداران بلیط واریز بشه واریز حساب تعزیرات میشه ،با توجه به دیجیتالی شدن میشود این هزینه به کارت خریداران بایط واریز گردد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۴۱ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
ولی الان دیگه قانونی شد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۹ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
اخرشم نگفت که مبالغ برگشت داده میشه یا نه!!! کلا یه جواب دیگه داد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۹ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
اخرشم نگفت که مبالغ برگشت داده میشه یا نه!!! کلا یه جواب دیگه داد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۵ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
کلا همه چی تو ایران بصورت کاملا غیر قانونی، قانونی میشه..

بعد مدعی الگوی نظم نوین جهانی هم هستیم..‌
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۴۴ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
همش دروغه باعث وبانی گرونی بایط هواپیما فقط خود دولته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۹ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۳ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
خوب زود به داد پولداران می‌رسید که سفرهای هوایی بدون دغدغه بلیط داشته باشند
ما آدم نیستیم که بلیط اتوبوسای بین شهری و درون شهری گرون میکنید. هزینه تلفن ثابت و همراه گرون میکنید.
ما فقیرا اشکال نداره هر چی گرون بشه
فقط بلیط هواپیمای پولدارا ارزون کنید زود سفرای اروپاشون داره کنسل میشه
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر