در هفته‌ای که گذشت؛

چشم بورس به گروه خودرویی دوخته شده بود!

در این هفته کاری شاخص کل بورس با کاهش ۴.۵۶ درصدی در ارتفاع یک میلیون و ۶۱۱ هزار و ۹۵۵ واحدی قرار گرفت.

در هفته کاری که به اتمام رسید شاخص کل هم وزن با کاهش ۲.۶۰ درصدی در پله ۵۱۲ هزار و ۴۹۱ واحدی قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۲.۴۵ درصدی در ارتفاع ۲۰ هزار و ۹۸۰ واحدی ایستاد. به طور کل در این هفته هر سه شاخص با کاهش همراه بودند.

نمودار شاخص کل بورس

آقای کوروش آسایش، کارشناس بازار سرمایه گفت: در این هفته کاری شاخص صنعت منسوجات با رشد ۱۳.۶۱ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت سایر معادن با افزایش ۷.۹۵ در جایگاه دوم قرار گرفت. بیشترین کاهش نیز مربوط به صنعت حمل و نقل با اُفت ۱۰.۶۳ درصدی بوده است.

او می‌گوید: مجموع ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها در این هفته کاری ۴۲ هزار و ۳۸۱ میلیارد تومان بود. جزئیات ارزش معاملات خرد روزانه به این شکل بود که روز شنبه ۹ هزار و ۷۸۳ میلیارد، یکشنبه ۸ هزار و ۱۴۴ میلیارد تومان، دوشنبه ۹ هزار و ۴۰۶ میلیارد، سه‌شنبه ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد و چهارشنبه ۸ هزار و ۵۴۸ میلیارد تومان بر روی تابلو ثبت شد.

در هفته قبل ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها  ۳۴ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان بود.

۲ هزار و ۹۶۱ میلیارد تومان پول حقیقی  از بازار خارج شد

به گفته او، در این هفته کاری هر ۵ روز کاری خروج نقدینگی حقیقی‌ها از بازار ثبت شد. به طوری که شنبه ۷۴۹ میلیارد تومان، یک‌شنبه ۳۷۰ میلیارد، دوشنبه ۳۷۷ میلیارد، سه‌شنبه ۱۲۹ میلیارد و چهارشنبه یک هزار و ۳۳۶ میلیارد تومان خروج نقدینگی افراد حقیقی از بازار را داشته‌ایم. در مجموع در این هفته کاری ۲ هزار و ۹۶۱ میلیارد تومان پول افراد حقیقی از بازار سهام خارج شد.

هفته قبل ۷۹۰ میلیارد تومان پول افراد حقیقی به بازار سهام تزریق شده بود.

آسایش می‌گوید: میانگین سرانه خرید افراد حقیقی در این هفته کاری ۲۲ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان و میانگین سرانه فروش افراد حقیقی ۲۶ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده است.

هفته قبل میانگین سرانه خرید افراد حقیقی ۲۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و میانگین سرانه فروش افراد حقیقی ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود.

او افزود: از جمله موارد اثرگذار در روند منفی این هفته نامه‌ایی بود که از سوی شورای رقابت برای عدم عرضه برخی از خودروها در بورس کالا منتشر شد که البته که با واکنش خوب سازمان بورس و وزیر اقتصاد همراه بود، تغییرات در ساختار ارزی بانک مرکزی نیز از جمله موارد اثرگذار بر بازار این هفته بود.

خانم رباب وفایی تحلیلگر بازار سرمایه گفت: هفته‌‌ای که گذشت برای بازار سرمایه خوب نبود، در حالی که دلار آزاد مجدد بالاترین اعداد را دید، اما دست قوی فروشنده و و رنج‌های منفی فروش را شاهد بودیم.

برهم زدن امنیت سرمایه‌گذاری کل بازار را تحت تاثیر قرار داد

او می‌گوید: مداخله‌های زیاد در فاکتور‌های موثر درآمدی و سوددهی شرکت‌های بورسی مانند کنترل نرخ نیما، اما و اگرهای عرضه خودرو در بورس کالا، نرخ گاز در بودجه و... که همه آن‌ها اعتماد و روند بازار را تحت تاثیر قرار دادند. این نکته نباید فراموش شود که برهم زدن امنیت سرمایه‌گذاری نه یک صنعت، بلکه کلیت بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وفایی در ادامه افزود: هرچند این هفته نیز شاهد رشد تک نماد‌هایی در بازار بودیم که ناشی از گزارش‌های خوب ۹ ماهه و یا جریان پول بود، اما عمومیت بازار با کاهش قابل توجه روبه شد، اوج افزایش فروشنده در معاملات چهارشنبه در تابلو معاملات به نمایش درآمد. در ایجاد این روند و خروج حقیقی و منفی همه جانبه، حواشی اخیر در مورد خودرو، عرضه‌ی ارز شرکت‌های صادراتی بزرگ به نرخ نیما بی تاثیر نبود.

او گفت: درحالی که معامله‌گران کوتاه مدتی به دنبال سیو سود هستند، سرمایه‌گذاران بلندمدت می‌توانند با شناسایی شرکت‌های با عملکرد مطلوب و چشم انداز مناسب، در پرتفو خود بازبینی و در قیمت‌های مناسب‌تری خرید کنند. صنایعی که در ۳ ماهه پاییز تحول خوبی در فروش و شناسایی سود داشته‌اند، با فرض عدم تغییر در فاکتور‌ها می‌توانند فصل زمستان خوبی هم داشته باشند.

وفایی افزود: قیمت پایه‌ی رقابتی خودروی وارداتی چانگان هم مشخص و هفته پیش رو شاهد عرضه‌ی آن خواهیم بود. بعد از اتمام تعطیلات چین، انتظار رشد فعالیت‌های اقتصادی و تاثیرمثبت آن درافزایش قیمت فلزات و زنجیره انرژی نیز می‌رود.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۳۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۲ ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
زمانی دلار سی تومن بود این صندوق دارایکم هم سی تومن قیمت داشت
حالا که دلار ۴۵ شده این صندوق ۱۱ تومنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۴۱ ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
وقتی تو ایران زندگی کنی معلومه که فروش خودرو یا نفروختنش میتونه بانک و فولاد و پالایش رو هم دچار ریزش کنه !!!!!!!!!!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۹ ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
بورس عامل اصلی گرانی خودرو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۴۰ ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
عرضه خودرو چه تاثیری در بورس برای مردم عادی و طبقه ضعیف داره
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر