نشست خبری چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر

نشست خبری چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت برگزار شد.

نشست خبری چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت برگزار شد، درابتدای نشست از پوستر چهل و‌یکمین جشنواره فیلم فجر با حضور دبیر جشنواره و‌خبرنگار صدا وسیما به نمایندگی از اصحاب رسانه رونمایی شد.

مجتبی امینی دبیر چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر پشت تریبون حاضر شد و درباره جزییات این دوره گفت: شرایط سختی را امسال جهت برگزاری جشنواره و برنامه ریزی‌هایی که باید شکل می‌گرفت، داشتیم. به دلیل مشکلاتی که چند ماه گذشته در کشور ایجاد شد و التهاباتی که بود، روند تولید آثار سینمای کشور یک مقدار با تأخیر روبرو شد و تولیدکنندگان آثار و تهیه کنندگان محترم و عوامل فیلم سرعت ساخت آثارشان به تأخیر افتاد؛ در حوزه لوکیشن و مباحث تولیدی و پروداکشن‌ها کار به تأخیر افتاد، اما ما در چارچوب ارزیابی فیلم‌ها و هیئت انتخاب با یک بسته تولیدی خوب فیلم روبرو بودیم و ۷۵ اثری که در بخش گروهی ثبت نام کردند و آثاری که به دبیرخانه رسید آثار قابل توجهی نسبت به سال گذشته بود.

تنوع اقلیم و ژانر‌های مختلف کشور را در چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر

امینی خاطرنشان کرد: امسال با ترافیک ویژه‌ای از فیلم ها، مخاطبان سینمادوست کشورمان روبرو خواهند بود. از اقلیم‌های متفاوت آثار خواهیم داشت و نشاط و شادابی و روح جدیدی در خط تولید سینما به چشم خواهد آمد. ما سال‌ها بود تجربه کرده بودیم آثار سینمایی بیشتر در چارچوب شرایط در تک لوکیشن و شهری تولید می‌شد، اما امسال در خط تولید سینمای ما خط تولیدی شکل گرفته که این تنوع اقلیم و ژانر‌های مختلف کشور را در جشنواره امسال شاهد خواهیم بود و با بسته تولیدات خوبی برای اکران سینمای سال آینده مواجه خواهیم شد.

وی اضافه کرد: به دلیل شرایط کرونا و شرایط تولید، دو سال سخت به خانواده محترم سینما در کنار اقشار مختلف جامعه گذشت و امیدواریم امسال آثار سختی، از تن سینمادوستان خارج شود و نوید آثار خوبی را خواهیم داشت.

دبیر این دوره جشنواره با اشاره به اینکه ژانر‌های مختلفی را در این دوره رویداد شاهد خواهیم بود، اضافه کرد: این تنوع ژانر نشان دهنده روح جدیدی در سینمای ایران است که راه خودش را پیدا کرده است. ما در هیئت انتخاب که کار‌ها را بررسی کردیم، مقداری کار سخت بود که چه آثاری به بخش رقابتی راه پیدا کنند. کسی که روند تولید را درک کرده باشد، می‌داند که عوامل فیلم چه میزان سختی را تحمل می‌کنند و تهیه کننده و کارگردان و حاصل دسترنج شان نمایش و دیدن آثار است و برای روند کار تأثیرگذار خواهد بود تا مخاطب با آن ارتباط بگیرد.

 میزبان ۲۴ اثر در بخش چهل و یکم  جشنواره فیلم فجر 

امینی در ادامه نشست خاطرنشان کرد: ما ۳۰ فیلم داشتیم و باید آثاری را به جشنواره بیاوریم که هم مخاطب راضی باشد و هم جشنواره رونق بگیرد و در نهایت جمع بندی کردیم که ۲۴ فیلم به بخش رقابتی راه پیدا کنند. ۴ اثر در بخش رزرو ماند و امیدوارم اثر آقای جعفری جوزانی به بخش رقابتی برسد. منتظر ایشان هستیم که کار این استاد سینماگر را در بخش رقابتی شاهد باشیم. در نهایت امسال جشنواره فیلم فجر میزبان خانواده سینما و مردم سینمادوست با ۲۴ اثر در بخش چهل و یکم خواهد بود.

وی با اشاره به فروش بلیت‌های سینما‌های مردمی، افزود: امروز ساعت ۱۰ صبح فروش بلیت سینما در سه سامانه شروع شده و فروش در ۴۹ پرده در تهران و در بیش از ۳۰ استان از ۱۷ بهمن و در این سه سامانه برای استان و سینمای استان‌ها باز خواهد شد.

تلفیق بخش ملی و بین المللی

امینی درباره حوزه بین الملل این دوره جشنواره که همزمان با بخش ملی برگزار خواهد شد، گفت: با تصمیم سازمان سینمایی پس از چندین سال، تصمیم بر به تلفیق بخش ملی و بین المللی شد و امسال شاهد میهمانان خارجی و اتفاقات خوبی در بستر ملی هستیم. جا دارد از معاون بین الملل این دوره جشنواره آقای رائد فریدزاده و تیم خوب شان که در طی مدت زمان ۶ ماه، تلاش کردند تشکر کنم.

وی در ادامه افزود:۵۷۸ فیلم در سامانه سایت جشنواره ثبت نام کردند که از این تعداد، هیئت مشاوران انتخاب ما به جمع بندی ۲۶ اثر از ۲۵ کشور در بخش مسابقه بین الملل رسیدند؛ فیلم‌هایی که محصول مشترک در آن‌ها دیده می‌شود و برای اولین بار اکران خودشان را در منطقه خواهند داشت. فیلم‌های خوبی در سه بخش سعادت، جلوه گاه شرق و جشنواره جشنواره‌ها به اکران درخواهد آمد و ان شاالله از ۲۵ کشور، میهمان خارجی در جشنواره خواهیم داشت و بازار فیلم را پررونق برگزار خواهیم کرد. کمپانی‌های مختلف از کشور‌های جهان حضور دارند و محل استقرارشان در برج میلاد و خانه جشنواره خواهد بود.

امینی درباره مسأله قاچاق فیلم‌ها گفت: در حوزه آی‌تی دوستان ما زحمات مختلفی را کشیدند و تمهیداتی شده است اما کشور تحت حمله سایبری است، اما فضا کنترل شده است تاریخ و زمان مقرری در نظر گرفته شده تا فیلم‌ها به نمایش درآید امیدوارم اتفاقی رخ ندهد و جشنواره مرتبی داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه اگر عوامل فیلم‌ها در نشست‌ها نیایند، گفت: جشنواره متعلق به سینما و اهالی سینماست به ویژه دوستانی که اثر تولید کردند و متقاضی حضور شدند و راه پیدا کرد. از لحاظ پروتکل‌های حرفه‌ای جشنواره‌ها و صنعت فیلم‌سازی، متولی تصمیم‌گیری برای یک اثر تهیه‌کننده است و او است که تصمیم می‌گیرد چه اتفاقی برای فیلم رخ بدهد. همه ساله برخی عوامل همراه با تهیه‌کننده بوده‌اند برخی نبوده‌اند. وقتی یک اثر ثبت‌نام می‌کند به اکران آن اثر احترام می‌گذاریم و حاشیه‌هایی که برای آن به وجود بیاید تاثیری بر عدالت‌خواهی در اکران اثر و شرایط حضورش نخواهد داشت.

وی تأکید کرد: آثار برای ما محترم است و حجت همکاری هم تهیه‌کننده است. در سال‌های گذشته جشنواره فیلم فجر هم یک سری همراهی نمی‌کردند یک سری دوست نداشتند نشست داشته باشند. این موضوع طبیعی است همه آثاری که راه یافتند اکران موفق خواهند داشت بستر آرامی را برای آن‌ها مهیا می‌کنیم تا مخاطبان ببینند ارزیابی و داوری می‌شوند.

اختیاری برای تنبیه و تشویق نداریم

دبیر جشنواره فیلم فجر درباره اهرم‌های تشویقی و تنبیهی برای حضور فیلم‌ها و افراد در جشنواره هم بیان کرد: ما اختیاراتی برای تنبیه و تشویق نداریم شرایط را فراهم می‌کنیم این مباحث در حوزه اختیارات جشنواره نیست شاید از لحاظ قانونی به ارشاد برمی‌گردد جشنواره فجر یک ایونت مهم خاورمیانه است ما یک فستیوال هستیم و جنگ تیترها در رسانه‌ها جریان دارد و این جنگ بدیهی است، ولی ما در برگزاری جشنواره چارچوب و اختیاراتی داریم.

وی درباره بخش بین‌الملل گفت: ما در شرایط ملتهبی بوده‌ایم رسانه‌های آن ور آب این هجمه چند ماهه را با دوز بالا شروع کردند و ادامه می‌دهند تدابیری را چیدمان کردیم و جشنواره را در شرایطی جلو می‌بریم که با کمترین آسیب بتوانیم این کشتی را به ساحل برسانیم حوزه بین‌الملل حوزه‌ای است که جنگ آن ور آب می‌خواهد به آن آسیب برساند و می‌خواهیم به آرامی آن را پیش ببریم. مباحث بین‌الملل در چند روز آینده اعلام می‌شود مقداری به ما حق بدهید موضوعی مطرح شد که چرا دبیر جشنواره صحبت نمی‌کند این جزو سیاست‌هایی بوده که برنامه‌ریزی کردیم شرایط از دوازده بهمن به شرایط بهتری برای مطبوعات تبدیل خواهد شد.

تذکر خاصی هم از مراجعی نگرفته‌ایم و این امر تدبیر من بوده تا آسیبی به صاحبان آثار و البته آثار نرسد. گاهی کسی قراردادی می‌بندد اما آنقدر به او فشار می‌آورند که می‌گوید من کشاورزم! ما باید از همه صیانت کنیم. آنقدر هجمه رسانه‌های آن ور زیاد است که به دوستان فشار می‌آورد.

چیزی به اسم خودی و غیرخودی در سینما نداریم

امینی گفت: بعد از معدن سخت‌ترین شغل فیلمسازی است اگر روح و روان آنها تحت‌تاثیر این حواشی قرار بگیرد دیگر انگیزه‌ای ندارند. من باید از همکارانم مراقبت کنم ما به جای اینکه اسم‌ها را زودتر بگوییم دیرتر گفتیم تا بچه‌ها با آرامش کار کنند. ما فقط پیرو صیانت از آثار و همکاران این کار را کردیم. بدنه تولیدات سینمایی به دلیل التهابات دچار وقفه شد اگر با فضایی رو به رو می‌شویم که آثار را دیر اعلام می‌کنیم دوستان به ما حق بدهند. ما در شرایط استانداردی نبودیم لذا باید عادلانه به این موضوع نگاه کنیم در شرایط سخت کار می‌کنیم لذا باید توقعات را پیش ببریم.

دبیر جشنواره فیلم فجر تأکید کرد: ما چیزی به اسم خودی و غیرخودی در سینما نداریم. همه دوستان اپوزسیون که الان در خارج هستند پیش‌تر در همین جشنواره بوده‌اند. دوستی گفته بود پنج سال است در جشنواره نبوده‌ایم اما اتفاقاً بوده و دستمزد هم گرفته است. آمار و ارقام درباره فیلم‌ها اعلام شده همه آدم‌ها هنرمندان بدنه سینما هستند و از جای خاصی نیامده‌اند. این کلمه خودی و غیرخودی کلمه خوبی برای ما نیست ما در لیست فعلی هنرمندانی می‌بینید که ایدئولوژی مختلف دارند از کره مریخ کسی را نیاورده‌ایم. اگر زمان به عقب برگردد باز هم اسامی را دیر اعلام می‌کنیم تا درگیر حواشی رسانه‌ای نشوند ما باید همراهی کنیم که دوستان متمرکز تولید شوند.

با استانداردها کن و ونیز فاصله داریم

امینی در پاسخ به سوال انتقادی درباره استاندارد نبودن فرآیند برگزاری جشنواره فجر پس از ۴۱ دوره، اظهار کرد: جشنواره بر اساس چارچوب استانداردها پیش می‌رود صاحبان آثار با تاخیری کارها را با انتها می‌رسانند فیلم‌هایشان دو ماه پیش آماده نشده است تا روی اقلام تبلیغاتی انرژی بگذارند. صاحبان آثار عکس‌های فیلم‌ها را داده‌اند و در سایت جشنواره هست. برای ۲۴ اثر هم آیتم‌های معرفی داشته‌ایم. این موضوع در اختیار تهیه‌کننده است که کار تبلیغی روی آن انجام بدهند یا نه. هر کسی برای خودش سیاستگذاری دارد. مطالبه ما این است که اقلام تبلیغاتی را در اختیار ما بگذارند اما آنها در نهایت خودشان تصمیم می‌گیرند ما بستری را برای تبلیغات فیلم فراهم می‌کنیم و هر کسی دوست دارد از آن استفاده می‌کند. بعضی دوست ندارند این اقلام را بدهند و این سلیقه‌ای است.

نجفی هم گفت: ما در استانداردها با کن و ونیز خیلی فاصله داریم که این فاصله در خیلی موارد دیگر هم وجود دارد.

امینی درباره اقدام عملی در جهت حل مناقشات چند ماه اخیر با صنوفی مانند انجمن منتقدان بیان کرد: شورای مرکزی انجمن منتقدان اعلام کرد که نمی‌خواهند در جشنواره شرکت کنند در حالی که در دوره‌های پیشین حضور داشتند و اتفاقاً سمت داشتند. از آنها تشکر می‌کنم با این حال ثبت‌نام ۱۴۷ منتقد در جشنواره نشان می‌دهد که بدنه منتقدان خود را از اهالی سینما جدا نمی‌دانند. قاعده امر این است که نقد پابرجاست و محترم است و باید احترام آن حفظ شود.

وی افزود: این شرایط بارها تکرار شده است اما همه مشاغل مختلف در کشور به کار خود پرداخته‌اند. زندگی همه به حالت طبیعی پیش می‌رود ما هم جزو مردم هستیم و کار می‌کنیم اما موج رسانه‌ای که سمت اهالی هنر رهبری می‌شود این مطالبه را دارد که حوزه هنر باید با کار کردن گارد داشته باشد، حتی معیشت آن‌ها متوقف شود اما چرا همه به روزمرگی برگشته‌اند اما حوزه هنر هنوز زیر ذره‌بین هستند. اهالی هنر حق دارند به جریان طبیعی کار خود برگردند و امرار معاش کنند بچه‌های هنر در هزینه‌های زندگی به واسطه فشارها دچار مشکل شده‌اند در حالی که بقیه صنوف به زندگی خود ادامه می‌دهند باید کمک کنیم در این مورد شفاف‌سازی صورت بگیرد و اهالی فرهنگ و هنر بتوانند کار کنند و از ذره بین رسانه‌های معاند فاصله بگیرد.

امینی در پاسخ به خبرنگار افغانستانی حاضر در نشست درباره حضور فیلم‌های مرتبط با افغانستان در جشنواره امسال مطرح کرد: ما فیلم با موضوع افغانستان که جامع و صریح باشد نداریم اما برادران و خواهران افغان برای ما محترم هستند ما میزبان فیلمسازان افغان در حوزه بین‌الملل و بازار هستیم در بازار یک کمپانی افغان داریم که غرفه‌ای هم دارند.

دبیر این رویداد در بخش پایانی توضیح داد: ما امسال فیلمسازان اول خوبی داریم. تجربه‌ای در چند دوره فجر رقم خورده و با پدیده‌های خوبی در حوزه فیلم‌های اول مواجه بوده‌ایم و نسل به نسل به بدنه فیلمسازی اضافه می‌شود که باعث مباهات است و این کادرسازی در این حوزه جای شکر دارد و جزو دستاوردهای جمهوری اسلامی است ما در چهل و یک دوره پختگی و به کمال رسیدن فیلمسازان و عوامل صنعت سینما را دیده‌ایم و این جزو دستاوردهای نظام است به نوعی که در حوزه بین‌الملل حرف‌های خوبی دارد موضوع فشارهای رسانه‌ای چهل و اندی هست. هرچه فشار بیشتر می‌شود موفقیت‌ها و بستر برای پیشرفت بیشتر می‌شود فشارها بر ما تاثیر نگذاشته و با اقتدار پیش می‌رویم و جشنواره خوبی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: موضوع فرش قرمز و فیروزه‌ای و این‌ها تیترخور است و اهالی رسانه با آن درگیر هستند. ما امسال سیاست‌مان این بود که یک جشنواره چهل ساله را به قدم‌های بعدی ببریم از همه کسانی که خون دل خوردند جشنواره به اینجا برسد تشکر می‌کنم. با جشنواره فیلم فجر کل کشور درگیر می‌شود و هزار حاشیه دارد. جا دارد از دبیران قبلی تشکر کنم ما سرباز فرهنگی هنری کشور هستیم و باید این کشتی را به ساحل برسانیم و چراغ این رویداد روشن بماند. نگاه حقیر و سیاست ما این است باید جشنواره با سبک ایرانی اسلامی همراه باشد. نباید الگوبرداری کنیم از جشنواره‌های خارج از کشور و فرهنگ آنها را اجرا کنیم. هر کشوری فرهنگ خود را دارد ما هم عقبه‌ای داریم که زبان‌زد هست و باید طبق آن عمل کنیم ما از این حاشیه‌ها دور بودیم و باید در چارچوب فرهنگی اسلامی خودمان پیش برویم گرچه غلط‌هایی هم پیش می‌آید اما باید با نقد و گفتمان آن‌ها را حل کرد.

التهابات اخیر تأثیری بر مودت و دوستی ما با اهالی سینما ندارد

امینی درباره گفتگو با عواملی که گفته‌اند به جشنواره نمی‌آیند، بیان کرد: من برای اینکه دوقطبی شکل نگیرد سکوت رسانه‌ای داشتم. من بچه سینما هستم و از ۱۷ سالگی در سینما کار می‌کنم و عضو کوچکی از خانواده سینما هستم. در کنار دوستان زیادی در خانواده سینما بوده‌ام. شاید اختلاف سلیقه در حوزه فکری داشته باشیم اما از دوستان ما هستند و صمیمیت و مودتی بین ما جاری است. ما در این ماه‌ها به این موضوع پایبند بوده‌ایم با بازیگران، کارگردانان و… جلسات متعددی داشته‌ایم و این فضای محبت و صمیمیت بین ما برقرار بوده و التهابات چند ماه اخیر تاثیری در این موضوع نمی‌گذارد.

وی افزود: احترام جاری است و این‌طور نیست که به این رابطه‌ها خدشه وارد شود از همه اهالی رسانه می‌خواهم به این موضوع کمک کنند. باید انرژی مثبت بدهیم. دشمن این فضای کرختی و این فضای سخت را دوست دارد و می‌خواهد این فضا تمدید شود. باید دست به دست بدهیم برای امیدبخشی، آگاهی‌بخشی. زندگی بالا و پایین دارد قرار نیست همه چیز همیشه بر وفق مراد پیش برود. این تعامل همواره بوده و هست.

مجبتی امینی در پاسخ به سوالی درباره اینکه نبود شفاف سازی در فرآیند برگزاری جشنواره امسال آیا نشأت گرفته از نگاه امنیتی او نیست، اظهار کرد: موج رسانه‌ای در رسانه‌ها در این زمینه از جایی آغاز شد که گفتند تو تهیه‌کننده گاندو هستی! فیلمسازی در جهان ژانرهای مختلفی دارد آثار پلیسی و امنیتی در دنیا وجود دارد. مثلاً سریال ۲۴ می‌سازند. در کشور ما هم آثاری ساخته شده بود اما گاندو بیشتر سر و صدا کرد. در حالی که من در ژانرهای مختلفی کار کرده‌ام. هومن سیدی را با «آفریقا» به سینما معرفی کردم. «بدون مرز» را ساختم، «شکارچی شنبه» را ساختم و… اما همه رو «گاندو» تمرکز کرده‌اند.

وی ادامه داد: گاندو بیشتر بر زبان‌ها افتاده و آثار دیگر رزومه من را فراموش کرده‌اند. این موضوع درباره پوشش رسانه‌ای اخبار جشنواره امسال اصلاً ربطی به نگاه امنیتی ندارد. هر مدیری بر کرسی مدیریت بنشیند، استراتژی برای خود تعیین می‌کند. با توجه به التهابات کشور هر کسی برنامه‌ریزی می‌کرد تا جشنواره را با اقتدار و شرایط مناسب رقم بزند. این پاراف شده نیست. دستگاهی به ما تذکر نداده است.

چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر ۱۲ تا ۲۲ بهمن به دبیری مجتبی امینی برگزار می‌شود.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر