توسعه برنامه حفاظت شنوایی کارگران در استان فارس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اهمیت توسعه برنامه حفاظت شنوایی کارگران، از توسعه این برنامه در ۵۳۵ کارگاه دارای تشکیلات خانه بهداشت کارگری خبر داد.

عباس رضاییان زاده با بیان اینکه صدا، شایع‌ترین عامل زیان آور فیزیکی در محیط کار محسوب می‌شود و تعداد زیادی از افراد در معرض خطر پیامد‌های ناشی از آن هستند، گفت: صدای بیش از حد می‌تواند علاوه بر ایجاد اختلال یا مزاحمت در ارتباطات و درک علائم هشدار دهنده، سبب وقوع حوادث در محیط کار شود؛ صدای زیاد سبب بروز بیماری‌هایی برای سلامتی کارگران شده و در نهایت موجب افت شنوایی و سایر بیماری‌های مزمن خواهد شد.

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: آلودگی صوتی سبب اثرات بالینی متعددی بر روی افراد از جمله فشارخون بالا، تأثیر بر خواب یا اثرات روحی و روانی، بیماری‌های عصبی، تنگی عروق و نظایر آن می‌شود؛ حتی آلودگی صوتی می‌تواند سبب افزایش ترشح برخی هورمون‌ها مانند آدرنالین و کورتیزول در خون شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: اثرات زیانبار غیرشنیداری ناشی از مواجهه با صدا مانند کاهش بهره وری کارگران در محیط‌های پُر صدا نیز در تحقیقات به اثبات رسیده است.

رضائیان زاده تاکید کرد: پیشگیری از اُفت شنوایی به اندازه پیشگیری از سایر بیماری‌ها و صدمات شغلی مهم است و باید به همان اندازه از سوی کارگران و مدیران شرکت‌ها جدی گرفته شود.

او با اشاره به این موضوع که برنامه حفاظت شنوایی (HCP) به عنوان مهم‌ترین راهکار پیشگیری از بروز افت شنوایی در محیط‌های کاری با صدای بیش از حد مجاز محسوب می‌شود، گفت: اجزای اصلی این برنامه شامل پایش محیطی صدا، کنترل‌های مدیریتی و مهندسی صدا، آموزش کارگران، استفاده از وسایل حفاظت شنوایی و پایش شنوایی کارگران است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در راستای توسعه برنامه حفاظت شنوایی و با توجه به حضور صنایع متعدد و مختلف در شهر زرقان، این برنامه به صورت آزمایشی از این شهر آغاز و پس از تقسیم بندی دیگر شهرستان‌های استان بر اساس فعالیت صنایع و تعداد خانه‌های بهداشت کارگری به هشت منطقه، برنامه هر منطقه با مدیریت یک شهرستان مادر انجام می‌شود.

رضاییان زاده گفت: با توجه به حضور کارشناسان بهداشت حرفه‌ای در ۵۳۵ کارگاه دارای تشکیلات خانه بهداشت کارگری در استان، با استفاده از این ظرفیت ابتدا کارگران در معرض صدا شناسایی و با اجرای برنامه حفاظت شنوایی وضعیت شنوایی آن‌ها به صورت سالانه بررسی شده و در صورتی که کارگری دچار افت موقت یا دائم صدا شد یا در معرض صدای بیش از حد مجاز قرار داشت، اقدامات لازم مهندسی انجام می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تقدیر از پیگیری‌های گروه سلامت کار معاونت بهداشت در راستای اجرای هر چه سریع‌تر این برنامه در استان، ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح شاهد ارتقای سلامت جامعه کارگری و افزایش بهره وری اقتصادی در سطح استان باشیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار