تاکید امیرعبداللهیان بر باز بودن مسیر مذاکرات هسته‌ای

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در توضیح نشست این کمیسیون با وزیر خارجه گفت: امیرعبداللهیان در این جلسه تاکید کرد مسیر مذاکرات هسته‌ای باز است.

ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در توضیح جلسه امروز سه شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با حضور حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه گفت: امروز آخرین تحولات سیاست خارجی کشورمان مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی افزود: وزیر خارجه از سفر رییس جمهور و وزرای همراه به پکن گزارشی ارائه کرد که بر اساس آن، با توجه به اینکه دولت چین روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران راهبردی می‌داند، رویکرد تقویت ارتباط تجاری با ایران را در دستور کار قرار داده است. طبق گفتگو‌های انجام شده بین طرفین، ۱۹ سند به امضای طرفین رسیده که این سند‌ها در حوزه‌های مختلفی از جمله خودرو سازی، فناوری، زیست محیطی و همکاری‌ها در حوزه انرژی هسته‌ای در دستور کار بوده و اسناد آن امضا شده است.

عمویی یادآور شد: این اسناد ادامه دهنده چشم انداز همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین است که سال گذشته بین دولت ایران و چین به امضا رسیده است. جزییات بخشی از این اسناد تبدیل به قرارداد‌هایی خواهد شد که این قرارداد‌ها در همکاری ایران و چین به اطلاع عمومی می‌رسد.

وی گفت: بر اساس توضیحات ارائه شده، سطح استقبال از هیات ایرانی در پکن در بالاترین سطح خود بوده که این نشان دهنده اهتمام دولت چین به توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم ادامه داد: موضوع دیگر مطرح شده در جلسات مربوط به مباحث مذاکرات هسته‌ای بود؛ آقای امیرعبداللهیان اشاره داشت که مسیر مذاکرات همچنان باز است و تبادل پیام از طریق واسطه‌ها صورت می‌گیرد. همچنین درباره تبادل زندانیان این توضیح داده شد که ایران از موضع انسانی به این موضوع توجه کرده و واسطه‌هایی از کشور‌های منطقه فعال است و آمادگی داریم در صورت تامین خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران و زندانی‌های ایرانی هم آماده بازگشت به کشور شوند، موضوع را دنبال کنیم.

عمویی ادامه داد: در این جلسه گفته شد که پیروی سفر آقای رئیس جمهور به مسقط از سلطان عمان برای سفر به تهران دعوت شده که در وقت مناسب انجام خواهد گرفت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار