آرامگاه منسوب ابوسعید ابوالخیر در خراسان رضو‌ی + عکس

آرامگاه منسوب ابوسعید ابوالخیر این بنا در روستای مهنه نزدیکی مه‌ولات در خراسان رضو‌ی قرار دارد و منسوب به آرامگاه شیخ ابوسعید ابوالخیر است.

آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر مقبره‌ای در روستای مهنه از توابع شهرستان مه ولات در حوالی تربت حیدریه واقع در خراسان رضوی است. بنای این مقبره در ۵۵ کیلومتری جنوب شرقی تربت حیدریه و ۷ کیلومتری فیض آباد در روستایی به نام مهنه قرار دارد که به اعتقاد برخی مدفن شیخ ابوسعید ابی الخیر پیرمهنه‌ است. اسرار التوحید به صراحت محل دفن شیخ را جنوب شرقی ترکمنستان ذکر کرده‌ است، اما به‌خاطر ارادتی که اشخاص بسیاری به شیخ ابوسعید داشته‌اند  محل آرامگاه او را در مهنه شهرستان مه ولات می‌دانند.

معماری آرامگاه ابوسعید ابوالخیر

طبق نظر کارشناسان سبک و شیوه معماری آرامگاه منسوب به شیخ ابوسعید ابوالخیر مانند دوران سلجوقی است؛ اما قدمت این بنا به دوران قاجار نسبت داده می شود. در قسمت شمالی این آرامگاه، که به صورت مجموعه ای ساخته شده است، می‌ توان آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر را یافت.

در قسمت شرقی این بنا اتاق‌ هایی ساخته شده اند که خدمتکاران در آن ها استراحت می کنند. همچنین در این قسمت نمازخانه و مسجدی نیز وجود دارد. این مجموعه دارای تعدادی شبستان در قسمت شمالی است، که طبق آمارهای به دست آمده گنبدهای این شبستان ها حدود ۸ سال پیش مرمت شده اند. اگر نوشته های محمد بن منور که از نواده های شیخ ابوسعید ابوالخیر است را با دقت مطالعه کنیم، در خواهیم یافت که شیخ ابوسعید سفری به شهرهای مشهور خراسان داشته، بنابراین به طور قطع این آرامگاه حتی اگر محل دفن شیخ ابوسعید ابوالخیر نباشد، قدمگاه او است.

آرامگاه منسوب ابوسعید ابوالخیر در خراسان رضو‌ی + عکس

شرایط بازدید از این بنای تاریخی

سالانه گردشگران و توریست‌های بسیاری جهت بازدید از این اثر تاریخی، که نمادی از قدمت عرفان در کشور ایران است، به شهرستان زیبای مه ولات سفر می‌کنند. اگر شما هم به ابوسعید ابوالخیر ارادت دارید و یا اینکه می‌خواهید برای تعطیلات پیش رویتان به مکانی تاریخی سفر کنید، می‌توانید به راحتی و با تور‌های متعددی که وجود دارند خودتان را به مه ولات برسانید و از این آرامگاه دیدنی بازدید کنید. لازم است بدانید که شرایط خاصی برای بازدید از آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر وجود ندارد و هر کسی می‌تواند به همراه خانواده و یا دوستانش به بازدید از این آرامگاه بپردازد.

نحوه دسترسی و سفر به آرامگاه ابوسعید ابوالخیر

آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر که یکی از محبوب‌ترین مکان‌های توریستی مه ولات محسوب می‌شود، در پنجاه و پنج کیلومتری جنوب شرق تربت حیدریه قرار گرفته است.

همچنین فاصله این مکان از فیض آباد حدود هفت کیلومتر است. شما می‌توانید با استفاده از راه‌های مختلف زمینی و هوایی خودتان را به شهر مه ولات برسانید. از آنجایی که چندین ساعت رانندگی می‌تواند خسته کننده باشد، به شما پیشنهاد می‌کنیم با تهیه و خرید بلیط اتوبوس خودتان را از خسته کننده بودن راه نجات دهید و سفری لذت بخش داشته باشید.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار