آئین نوروزگاه در خواف خراسان رضوی برگزار شد

آئین نوروزگاه خواف روز دوشنبه همزمان با تعطیلات نوروز در محل بوستان کوهستانی خواجه یار این شهرستان برگزار شد.

محمود باعقیده رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواف گفت: آئین نوروزگاه خواف با حضور گسترده گردشگران و مسافران نوروزی با محور یادبود مرحوم "عثمان محمد پرست"، دوتار نواز این شهرستان برپا شده است.

او افزود: اجرای گروهی دو تارنوازی، دف نوازی، چوب بازی و اجرای آئین‌های محلی و برگزاری نمایشگاه سوغات و صنایع دستی از مهم‌ترین برنامه‌های این نوروزگاه بوده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواف هدف از اجرای نوروزگاه را افزایش شناخت مردم و مسافران نسبت به آئین سنتی و بومی و محلی شهرستان خواف برشمرد.

باعقیده بیان کرد: در آیین نوروزگاه سعی می‌شود که ایام عید نوروز با رنگ و بویی از سنت‌های کهن و اصیل پیشینیان در آمیخته و به آحاد جامعه معرفی شود.

او تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه‌های فروش صنایع دستی در شهر‌های خواف، نشتیفان و سلامی از توابع شهرستان خواف سایر برنامه‌های ستاد خدمات سفر این شهرستان در تعطیلات نوروز سال ۱۴۰۲ به شمار می‌رود، با توجه به تقارن تعطیلات نوروز با ماه مبارک رمضان برنامه‌های فرهنگی متناسب با این ماه در اقامتگاه‌های بوم گردی اجرا می‌شود.

جشن نوروزگاه همزمان با تعطیلات نوروز باستانی، علاوه بر خواف در شهرستان‌های جنوبی استان خراسان رضوی شامل گناباد و بجستان هم در روز‌های آینده برگزار می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
هادی سازگار نشتیفان
۰۰:۵۳ ۰۱ فروردين ۱۴۰۲
سلام ودرود خداوند بر همگی وبا عرض احترام به مسعولین شهرستان این نوروزگاه خداییش حق نشتیفان ومردم نشتیفان هست که هرسال در محل آسباد ها برگزار می‌شد که متاسفانه امسال هنوز خبری نیست ونخواهد بود هیچچی سره جای خودش نیست به انتظار ایرانی آباد سال خوبی داشته باشید ای هموطنان ایران زمین