نقشه راه توسعه آذربایجان غربی؛

توسعه اقتصادی، صادرات کشاورزی، و دیپلماسی منطقه‌ای و احیای دریاچه ارومیه

استاندار آذربایجان غربی نوید داد: در سال ۱۴۰۲ برای توسعه اقتصادی استان توسعه، صادرات کشاورزی و همچنین دیپلماسی منطقه‌ای تلاش بیشتری خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی در پیام نوروزی آغاز سال ۱۴۰۲  ضمن تبریک فرارسیدن نوروز و بهار قرآن، با اشاره به اقدامات دولت در حوزه توسعه اقتصادی استان در سال گذشته گفت: در سال ۱۴۰۲ هم این برنامه‌ها در راستای توسعه و شکوفایی اقتصادی بیشتر استان ادامه یافته علاوه بر آن، در راستای توسعه صادرات کشاورزی و همچنین دیپلماسی منطقه‌ای تلاش بیشتری خواهد شد.

محمدصادق معتمدیان افزود: سال گذشته، در حوزه‌های اقتصادی اتفاقات خوبی در آذربایجان غربی افتاد، زمینه سرمایه گذاری فراهم شد و ضمن ارتقای شاخص‌های اقتصادی، در سه فصل پیاپی رقم بیکاری با کاهش متوسط چهار درصدی، یک رقمی شد.

فراهم سازی بستر سرمایه گذاری ۴۳ هزار میلیارد تومانی

وی با اشاره به تحقق ۱۰۷ درصد اشتغال پیش بینی شده آذربایجان غربی در سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: در سال گذشته، شرایط سرمایه گذاری در استان فراهم شد و نرخ سرمایه گذاری به شکل قابل توجهی افزایش یافت بطوریکه زمینه بیش از ۴۳ هزار میلیارد تومان زمینه سرمایه گذاری در استان مهیا شد.

معتمدیان ادامه داد: آذربایجان غربی از قطب‌های مهم کشاورزی کشور به شمار می‌رود که در راستای جلوگیری از خام فروشی و افزایش ارزش افزوده این بخش مهم اقتصادی، ایجاد پایانه صادراتی بسیار با اهمیت است که مقدمات احداث بزرگترین پایانه صادراتی را در استان فراهم کردیم که تا پایان سال‌جاری این مجموعه بزرگ و پیشرفته ساخته و به بهره‌برداری خواهد رسید.

استاندار آذربایجان غربی رایزنی‌ها و دیپلماسی‌های منطقه‌ای را با توجه به تفویض اختیار ارائه شده از سوی رییس جمهور در استان بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: در سایه همین دیپلماسی صورت گرفته، رشد قابل توجه در افزایش صادرات داشتیم و این روند با قدرت و جدیت بیشتری در سال‌جاری دنبال می‌شود.

معتمدیان اضافه کرد: حماسه بزرگ اربعین در سال ۱۴۰۱ در آذربایجان غربی اتفاق افتاد و زحمات و تلاش‌های زیادی از سوی همه مسوولان برای این امر انجام شد که امیدواریم بتوانیم امسال هم پذیرای تعداد کثیری از زائران اربعین باشیم.

وی همچنین از اجرای طرح‌های زیرساختی با محوریت محرومیت زدایی در سال ۱۴۰۱ در آذربایجان غربی خبر داد و افزود: جهاد آبرسانی، نهضت گازرسانی و مدرسه سازی و همچنین توسعه فضا‌های بهداشتی درمانی و راه‌های روستایی از محور‌های پنجگانه محرومیت زدایی است که امسال هم با قدرت ادامه خواهد یافت.

وی، آذربایجان غربی را رنگین کمان اقوام، ادیان و مذاهب عنوان کرد و یادآور شد: امیدواریم با همدلی و هم افزایی موجود در بین همه مردم استان و مسوولان، برنامه‌های پیشرفت استان با قدرت در سال جدید ادامه یابد.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به موفقیت ایجاد شده در راستای احیای دریاچه ارومیه با افتتاح بزرگترین پروژه زیست محیطی غرب آسیا در افتتاح طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه ادامه داد: با حمایت‌های دولت، امیدوار هستیم که سال ۱۴۰۲ هم هر سه ماه یک بار، یک طرح در این حوزه افتتاح شود.

معتمدیان تاکید کرد: البته در این راستا، یکی از رویکرد‌های امسال تمرکز به پروژه‌های نرم افزاری است و سعی داریم با اجرای برنامه‌هایی ضمن مدیریت مصرف آب، درآمد کشاورزان را هم افزایش دهیم.

وی وقوع زلزله‌های پیاپی در خوی را از اتفاقات تلخ سال ۱۴۰۱ در آذربایجان غربی عنوان کرد و گفت: با همتی که در مردم و مسوولان استان وجود دارد و حمایت دولت سیزدهم، امیدواریم شرایط عادی زندگی را برای مردم منطقه در ماه‌های آتی فراهم کنیم.

معتمدیان همچنین با اشاره به وقوع اغتشاشات توسط بدخواهان و دشمنان و معاندان و همچنین اقدامات غیراخلاقی در مدارس در ماه‌های پایانی سال گذشته افزود: این موارد با حضور موثر نیرو‌های امنیتی و انتظامی رفع و توطئه دشمنان با حضور به موقع مردم و همراهی آنان خنثی شد.

حضور سه باره ریاست جمهور در کمتر از هشت ماه در استان

استاندار آذربایجان غربی یکی از مهمترین رویداد‌های سال ۱۴۰۱ را حضور سه باره رییس جمهور در استان عنوان کرد و یادآور شد: امسال در سایه همین سفر و همچنین نگاه ویژه دولت به استان، ۸۰ هزار میلیارد ریال اعتبار به استان تخصیص یافته و صد‌ها طرح در بخش‌های مختلف افتتاح شده است.

معتمدیان انجام سفر‌های شهرستانی را از دیگر اقدامات خوب صورت گرفته در سال گذشته دانست و اظهار کرد: این سفر‌ها صد‌ها مصوبه در راستای توازن منطقه‌ای به همراه داشت که می‌تواند زمینه توسعه نقاط مختلف استان را فراهم کند.

افتتاح تونل انتقال آب به عنوان بزرگترین پروژه زیست محیطی غرب آسیا

استاندار آذربایجان غربی احیای دریاچه ارومیه را از مطالبات مردم دانست و گفت: با تلاش‌هایی که از گذشته انجام گرفته بود و پیگیری جدی دولت سیزدهم بویژه بازدید رئیس جمهور و صدور دستورات ویژه، اتفاقات خوبی در این بخش رقم خورد.

معتمدیان افزود: با مشارکت وزارت نیرو، قرارگاه خاتم و سایر اعضای کارگروه، شاهد افتتاح تونل انتقال آب به عنوان بزرگترین پروژه زیست محیطی غرب آسیا برای نجات دریاچه ارومیه بودیم که بارقه‌های امید را در بین مردم زنده کرد.

وی وعده داد: با توجه به حمایت‌های جدی دولت مردمی، هر سه ماه یکبار یکی از پروژه‌های مهم سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه به بهره برداری برسد.

استاندار آذربایجان غربی تمرکز به پروژه‌های نرم افزاری، توجه به مباحث اجتماعی و مردمی سازی فعالیت‌ها بر اساس سیاست‌های ابلاغی و تغییر الگوی کشت را از جمله برنامه‌های پیشرو برای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.