فایل‌های خود را بدون فضای ابری همگام سازی کنید

راهکار‌های ساده‌ای وجود دارند که می‌توانید با بکارگیری آن‌ها فایل‌های خود را بدون استفاده از فضای ابری همگام سازی کنید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برای همگام سازی فایل‌ها بین دستگاه‌های خود نیازی به ابر ندارید. سرویس‌هایی مانند Dropbox، Google Drive و iCloud اپل همگی رایگان هستند تا زمانی که مقدار مشخصی از فضا را مصرف نکنید؛ نرم‌افزاری وجود دارد که علاوه بر رایگان بودن به شما امکان می‌دهد فایل‌ها را مستقیما بین رایانه‌ها، تلفن‌ها و تبلت‌ها همگام‌سازی کنید که تنها محدودیت آن فضای ذخیره‌سازی دستگاه‌هایتان است.

نقطه ضعف اصلی این روش این است که فایل‌ها فقط زمانی همگام‌سازی می‌شوند که هر دو دستگاه روشن باشند، زیرا هیچ ابری همیشه روشن برای همگام‌سازی داده‌های شما وجود ندارد. شما می‌توانید با داشتن نوعی سرور این کار را حل کنید. کلمه «سرور» ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، اما نگران نباشید: سرور می‌تواند هر رایانه‌ای باشد که در خانه شما وجود دارد و کم و بیش همیشه روشن است. به این ترتیب فایل‌های شما می‌توانند بدون توجه به جایی که هستید با آن همگام شوند.

چه سرور داشته باشید چه نداشته باشید، تنظیم همگام سازی مستقیم بین دستگاه‌های خود سخت نیست. بهترین برای این منظور در ادامه ارائه شده است.

نسخه شخصی Resilio Sync ساده‌ترین است

اگر ساده‌ترین همگام‌سازی مستقیم بین چندین دستگاه را می‌خواهید، با Resilio Sync که زمانی به عنوان Bittorrent Sync شناخته می‌شد، شروع کنید. با استفاده از این برنامه، می‌توانید هر پوشه‌ای را در رایانه یا دستگاه تلفن همراه خود انتخاب کرده و آن‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که مستقیما با یکدیگر همگام شوند. یک نسخه رایگان برای استفاده شخصی وجود دارد، اما هر کاربری که از آن برای کار استفاده می‎‌کند باید هزینه پرداخت کند (طرح‌ها از ۷ دلار برای هر کاربر در ماه شروع می‌شود.)

راه اندازی آسان است. فقط نسخه رایگان را برای رایانه خود دانلود کرده و آن را نصب کنید، نسخه‌هایی برای Windows، macOS، Linux و اکثر دستگاه‌های NAS وجود دارد. هنگامی که Resilio Sync را راه‌اندازی کردید، می‌توانید برای همگام‌سازی هر پوشه، روی دکمه پلاس کلیک کنید. به‌طور پیش‌فرض، برنامه یک نسخه فقط خواندنی پوشه شما را همگام‌سازی می‌کند، بنابراین اگر می‌خواهید همگام‌سازی دو طرفه داشته باشید؛ حتما Read & Write را بررسی کنید. سپس می‌توانید پیوندی را برای دسترسی به پوشه خود در دستگاه‌های دیگر کپی یا ایمیل کنید.

شما باید Resilio Sync را روی هر رایانه‌ای که می‌خواهید فایل‌ها را با آن همگام سازی کنید، نصب کنید. همچنین می‌توانید برنامه iOS یا اندروید را روی گوشی یا تبلت خود قرار دهید، سپس به فایل‌های آن دستگاه‌ها دسترسی داشته باشید. نسخه اندروید می‌تواند کل پوشه‌ها را مستقیما با دستگاه شما همگام‌سازی کند، اما نسخه‌های iOS و iPadOS نمی‌توانند، به دلیل محدودیت‌هایی که اپل اعمال می‌کند؛ همچنین می‌توانید فایل‌ها را از تلفن همراه به رایانه‌تان همگام‌سازی کنید که این ابزار مفیدی برای پشتیبان‌گیری از عکس‌ها است. این برنامه‌ای است که پس از راه اندازی به راحتی می‌توانید آن را فراموش کنید، اما به کار خود ادامه می‌دهد. برای من این بهترین نوع برنامه است.

همگام سازی کمی پیچیده‌تر، اما کاملا رایگان است

مطمئنا Resilio Sync خوب کار می‌کند، اما نرم افزار اختصاصی است. Syncthing، تا حدی یک جایگزین منبع باز برای Resilio Sync وجود دارد که آن را به انتخاب ایمن‌تری تبدیل می‌کند و همچنین به این معنی است که شما مجبور نیستید برای آن هزینه بپردازید. این نرم افزار رایگان به تمام معانی کلمه است. همگام سازی فایل‌ها را در حین انتقال رمزگذاری می‌کند، بنابراین نمی‌توان آن‌ها را رهگیری کرد. نکته منفی این است که راه اندازی آن کمی پیچیده‌تر از Resilio Sync است، اما زمانی که فعال است به خوبی کار می‌کند.

برای شروع، به صفحه دانلود Syncthing بروید. کاربران لینوکس می‌توانند برنامه را در مدیریت بسته خود پیدا کنند. نسخه‌هایی با قابلیت نصب آسان برای ویندوز و macOS وجود دارد که در نوار وظیفه اجرا می‌شوند و یک برنامه اندرویدی که می‌توانید از گوگل پلی نصب کنید. هیچ نسخه رسمی برای iOS یا iPadOS وجود ندارد، اگرچه Möbius Sync یک گزینه سازگار است.

روی دکمه Add Folder کلیک کنید، سپس نرم افزار را به سمت پوشه‌ای که می‌خواهید با دستگاه‌های دیگر همگام سازی کنید، قرار دهید. در مرحله بعد، باید آن دستگاه‌ها را با نصب Syncthing و کلیک کردن روی Add Remote Device اضافه کنید، سپس دستگاه‌ها را به پوشه‌هایی که تصمیم به همگام‌سازی آن‌ها گرفته‌اید، اضافه کنید؛ پس از راه‌اندازی، Syncthing در پس‌زمینه اجرا می‌شود و فایل‌ها را مستقیما بین دستگاه‌های شما همگام‌سازی می‌کند، لازم نیست به آن فکر کنید.

 NextCloud را امتحان کنید

هر دو گزینه بالا باید برای اکثر افراد کار کنند، به خصوص اگر نوعی رایانه همیشه روشن برای همگام سازی دستگاه‌های دیگر خود دارید. اگر می‌خواهید پروژه ذخیره سازی ابری DIY خود را به سطح بعدی ببرید، می‌توانید Nextcloud را نصب کنید.

این برنامه کمی با Resilio Sync و Syncthing متفاوت است: در حالی که این برنامه‌ها غیرمتمرکز هستند و برای همگام‌سازی مستقیم بین دستگاه‌ها طراحی شده‌اند، Nextcloud بیشتر یک جایگزین خود میزبان برای Dropbox است. اساسا شما نرم افزار سرور را روی یک رایانه نصب و سپس نرم افزاری را روی دستگاه‌های دیگر خود نصب می‌کنید تا فایل‌ها را بین آن سرور و دستگاه‌های دیگر خود همگام سازی کنید؛ همچنین یک سرویس گیرنده وب ارائه می‌دهد، به این معنی که می‌توانید فایل‌های خود را بدون همگام سازی آن‌ها مرور کنید. همگام‌سازی‌ها به‌طور کامل رمزگذاری شده‌اند، می‌توانید فایل‌هایی را که همگام‌سازی می‌شوند دقیق تنظیم کنید.

نکته مهم: برای استفاده از Nextcloud به نوعی سرور در خانه خود کاملا نیاز دارید و هیچ راه ساده‌ای برای نصب نرم افزار سرور وجود ندارد. ساده‌ترین روشی که پیافته‌ایم، راه‌اندازی Raspberry Pi برای عمل به عنوان یک سرور بود، در صورت تمایل، حتی یک سیستم عامل کامل وجود دارد که فقط برای اجرای Nextcloud روی Pi طراحی شده است.

منبع: popsci

برچسب ها: گوشی هوشمند ، لپتاپ
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار