برقراری تعامل جمهوری اسلامی ایران با کشور‌های همسایه بدون دادن امتیاز

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری گفت: جمهوری اسلامی آنقدر قدرت دارد که با حفظ مواضع سیاسی تعاملات مطلوبی را با کشور‌های همسایه بدون دادن هیچ امتیازی برقرار کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی نکونام چهارم فروردین‌ماه در نخستین خطبه های نماز جمعه شهرکرد در سال جدید که در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) این شهر برگزار شد با تبیین موعظه قرآنی در آیه شریفه «وَمَا یَتَّبِعُ أَکْثَرُهُمْ إِلَّا ظَنًّا ۚ إِنَّ الظَّنَّ لَا یُغْنِی مِنَ الْحَقِّ شَیْئًا» (یونس /۳۶)، اظهار داشت: قرآن کریم در این آیه و چند آیه دیگر با همین مضمون، انسان‌ها را از قضاوت و تصمیم‌گیری بر مبنای ظن و گمان و حدس بر حذر می‌دارد.

وی اینکه تصمیم‌گیری بر اساس حدس و گمان باعث خارج شدن از مدار حق می‌شود، افزود: انسان برای قضاوت در مورد هر امری یا باید خودش علم داشته باشد یا علم و آگاهی را از دیگران کسب کند و سپس تصمیم بگیرد که در این صورت، هم عقاید و رفتار‌ها درست و در مسیر حق خواهند بود و هم عاقبت‌بخیری جامعه تضمین می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نکونام با تصریح بر اینکه سوم فروردین‌ماه ۱۳۰۱ حوزه علمیه به دست آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی تأسیس شد و بزرگانی همچون امام خمینی (ره) و آیت‌الله گلپایگانی از افتخارات حوزه هستند، اضافه کرد: اجازه ندهیم که این مرکز دینی بیرحمانه آماج حمله دشمنان قرار گیرد و تا جایی که می‌توانیم فرزندان و نوجوانان و جوانان مستعد را به حوزه سوق بدهیم تا شاگرد مکتب امام صادق (ع) و پا در رکاب امام زمان (عج) تربیت شوند.


بیشتر بخوانید


وی گفت: این ایام که در فصل ثبت‌نام در حوزه‌های علمیه قرار داریم، بر اثر سم‌پاشی دشمن شاهد کاهش استقبال جوانان و نوجوانان از حوزه هستیم لذا از خانواده‌ها انتظار می‌رود که فرزندان خود را به این مهم تشویق کنند و در بهترین مسیر قرار دهند.

خطیب نماز جمعه شهرکرد با گرامیداشت ماه صیام و ماه بندگی و ارتباط نزدیک دل‌ها با خدا، تصریح کرد: در این ماه فرصت لیلة‌القدر را در پیش داریم که اگر یک شب قدر درست در این ماه برایمان رقم بخورد، یک عمر بیمه خواهیم شد و در مسیر حق مصون مانده و ثبات قدم خواهیم داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین نکونام با اشاره به نامگذاری سال جدید با عنوان «سال مهار تورم و رشد تولید» از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: این نامگذاری‌ها برای باز کردن گره‌های کور جامعه است که اقتصاد نیز امروز از گره‌های کور جامعه بوده و این معضل باید رفع شود.

وی تاکید کرد: امسال مقام معظم رهبری در کنار توجه دادن به مسئله تولید و اقتصاد مقاومتی، مهار تورم را نیز مورد توجه قرار دادند که مردم از آن رنج می‌برند و به صورت ملموس درک می‌کنند؛ امروز مسئولان با ایجاد تعادل بین هزینه‌ها و درآمد، افزایش تولید و اشتغال، استحکام‌بخشی پایه‌های اقتصاد، شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی و توجه به تولید داخلی می‌توانند به تقویت اقتصاد و رشد تولید کمک کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نکونام با تأکید بر اینکه استحکام‌بخشی نظام اسلامی یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری در طلیعه سال جدید بوده است، گفت: دشمن تلاش داشت تا نظام را ضعیف جلوه دهد، اما عکس این خواسته دشمن، با حضور به‌موقع مردم در صحنه به‌ویژه در نیمه دوم سال اتفاق افتاد، اغتشاشات با حضور پرشور مردم جارو شد و دنیا فهمید که این نظام، نظام جمهوری بوده و مردم پای این نظام ایستاده‌اند.

وی با اشاره به اینکه وجه جمهوری نظام اسلامی در دو ساحت تعریف می‌شود، افزود: وجه نخست، مردم هستند که نباید فریب اغواگران را بخورند و دچار شک و تردید شوند، وجه دوم جمهوریت، مسئولان هستند که باید نقش خود را درست ایفا کنند و خادم مردم باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نکونام اضافه کرد: مسئولان باید با خدمت‌رسانی به مردم، کار صواب و مستحکم انجام دهند و با عملکرد خود امید را به مردم تزریق کنند؛ امروز جایی برای یأس‌آفرینی نداریم چرا که نظام اسلامی چشم‌انداز و آینده عالی دارد و می‌رود که آرمان‌ها به منصه ظهور برسند.

وی با یادآوری جایگاه قوی ایران در دیپلماسی خارجی و تعامل با همسایگان، عربستان و شرق، ادامه داد: جمهوری اسلامی آنقدر قوی است که با حفظ مواضع سیاسی و شعائر اسلامی و ارزش‌های انقلاب این تعاملات را بر مبنای عقلانیت برقرار کرده است، بی‌آنکه امتیازی بدهد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.