ریال دیجیتال وارد مرحله آزمایشی می شود

مدیر نظارت بر نظام های پرداخت بانک‌مرکزی گفت: فاز پیش از اجرای آزمایشی را در ۱۵ شهریور با انتشار اولیه ریال دیجیتال شروع کرده ایم و اکنون وارد مرحله آزمایشی می‌شویم.

آقای محمدرضا مانی یکتا  مدیر اداره نظارت بر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت:برای تراکنش‌های خرید کارتی تاکنون دو سقف کنترل می‌شد، سقف تراکنش با هر کارت بانکی از کارتخوان روزانه به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بود، که اخیرا بر اساس ضوابط اصلاحی این میزان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

او افزود: موضوع دوم کنترل کلیه کارت بانکی‌های فرد است یعنی شخص می‌تواند با داشتن کد ملی مشخص با تمامی کارت‌های خود روزانه حداکثر به میزان ۱۰۰ میلیون تومان تراکنش داشته باشد، که این مبلغ بدون تغییر ماند.

سقف خرید ارز از صرافی‌ها با کارت ملی افزایش پیدا می‌کند

مدیر اداره نظارت بر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: یکی از نیاز‌های مهم این روز‌ها که حوزه فناوری و ارزی به آن حساس است، فروش ارز در سرفصل‌های مشخص بانک مرکزی است، که در این رابطه پیشنهاد مربوطه را تهیه و در حال طی تشریفات مقرراتی هستیم تا سقف پرداخت در خصوص صرافی‌های مشخصی که این خدمت را ارائه می‌کنند بازبینی شود.

او در رابطه با ریال دیجیتال گفت: ریال دیجیتال یک پروژه مهم و بزرگ بانک مرکزی محسوب می‌شود و چون در مورد اقتصاد دیجیتال صحبت می‌کند دارای اهمیت است؛ بنابراین آموزش، آگاهی، فرهنگ سازی و آموزش‌های تخصصی برای قدرتمند سازی افراد در شبکه بانکی با اهمیت است. البته خود پروژه از نظر اجرایی پیچیدگی‌های زیادی دارد.

یکتا ادامه داد: فاز پیش از اجرای آزمایشی را در ۱۵ شهریور ماه با انتشار اولیه ریال دیجیتال شروع و پشت سرگذاشتیم، این اقدام تا اوایل اسفند ماه طول کشید و با تعداد محدود کاربران ریال دیجیتال در سه بانک ملی، ملت و تجارت ارزیابی شد. با توجه به توفیقاتی که در این مرحله داشتیم وارد مرحله آزمایشی می‌شویم، در این فضا به صورت تدریجی به بانک‌ها اجازه افزایش کاربر و دامنه خدمات در فضای ریال دیجیتال داده می‌شود.

او گفت: ۵۰۰ کاربر در این فضا تعریف شده که این گام امسال اتفاق خواهد اُفتاد، اما در روز‌های کاری سال جدید به بانک‌ها اجازه افرایش تعداد مشتریان را خواهیم داد. برنامه‌ای و زمان بندی که تاکنون پیش بینی و به بانک‌ها ابلاغ شده بیانگر شروع رسمی فاز آزمایشی ریال دیجیتال از ۲۲ اسفند ماه است و صدور مجوز برای توسعه بازار و افزایش دامنه مشتریان نیز برای ۲۰ فرودین ۱۴۰۲ خواهد بود، هر چه جلوتر می‌رویم، فضای خدماتی متنوع ایجاد می‌شود و مردم می‌توانند به صورت تدریجی در بانک‌های مختلف به این ابزار دسترسی داشته باشند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۳ ۰۶ فروردين ۱۴۰۲
شت کوین و اسکمه !! :)
آخرین اخبار