خاکستر شدن ۳ هزار هکتار از اراضی جنگلی اسپانیا

نخستین آتش سوزی گسترده در اسپانیا در سال جاری میلادی خسارات فراوانی برجا گذاشت.

در نخستین روز‌های فصل بهار، اولین آتش سوزی گسترده در سال ۲۰۲۳ جنگل‌های اسپانیا را در بر گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات اسپانیایی اعلام کردند نخستین آتش سوزی گسترده در این کشور در سال جاری میلادی شرق والنسیا را در برگرفت و باعث خاکستر شدن بیش از ۳ هزار هکتار از اراضی جنگلی این منطقه شد. به دلیل گستردگی آتش سوزی، یک هزار و ۵۰۰ تن از ساکنان محلی مجبور به تخلیه منازل خود شدند.

براساس آمار کمیسیون اروپا، یک زمستان خشک غیرمعمول بخش‌های جنوبی قاره سبز را در سال جاری میلادی تحت تاثیر قرار داده است و باعث کاهش رطوبت خاک و نگرانی از وقوع آتش سوزی‌های گسترده همانند آنچه در سال ۲۰۲۲ در اروپا رخ داد شده است. در سال میلادی گذشته ۷۸۵ هزار هکتار از جنگل‌های اروپا به همین دلیل طعمه حریق شد.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا در واکنش به آتش سوزی رخ داده در این کشور گفت: وقوع این آتش سوزی به ویژه در ابتدای فصل بهار بار دیگر وضعیت اضطراری اقلیمی که بشریت در آن زندگی با آن مواجه است را اثبات کرد. این مسئله به ویژه کشور‌هایی همانند ما را تحت تاثیر قرار داده و ویران می‌کند.

مقامات محلی از حضور آتش نشانان و نیز ۱۸ بالگرد و هواپیما جهت خاموش کردن آتش سوزی‌های روز جمعه این کشور خبر دادند. اسپانیا به دلیل آنکه ۳ سال پیاپی است کمتر از میانگین، بارش دریافت می‌کند انتظار خشکسالی بلندمدت را دارد. براساس اعلام آمار‌های رسمی، تنها طی سال گذشته میلادی ۴۹۳ آتش سوزی گسترده در جنگل‌های اسپانیا رخ داد که باعث نابودی ۳۰۷ هزار هکتار از اراضی زراعی و جنگلی شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار