دره چریک، طبیعت بکر خراسان رضو‌ی + فیلم

دره ارغوان به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری خراسان رضوی است که در ۶۴ کیلومتری شمال غربی درگز و در مجاورت دره شمخال قرار دارد.

 یکی از زیبایی های طبیعی خراسان رضو‌ی دره چریک است. این دره که با نام «چریک» یا «چریش» نیز معروف است در فصل بهار با شکوفایی گل‌های ارغوان و گونه‌های مختلف گیاهی به اوج زیبایی خود می‌رسد و پذیرای تعداد زیادی از علاقه‌مندان به طبیعت می‌باشد.

علت نام‌گذاری دره ارغوان

ارغوان نام فارسی درختی است که در انگلیسی با نام Judas Tree آنرا می‌شناسند. نام علمی این گیاه cercis siliquastrum است و به یونانی به آن sixia می‌گویند. ارغوان درختی است از خانواده پروانه آسا و از مشخصات بارز آن این است که این درخت در اول بهار می‌روید و دارای گل‌های نیام که از مشخصه این تیره‌است می‌باشد و گل‌های آن زودتر از برگهای آن در می‌آید و دارای شاخه‌های متقابل است. بلندی آن گاهی به ۱۲ متر هم می‌رسد، اما بیشتر به صورت درختچه ‌است.

دره مورد نظر هم به دلیل داشتن تعداد زیادی درخت ارغوان به دره ارغوان معروف شده است البته مردم محلی از آن به عنوان دره چریش یاد میکنند این دره در فروردین با شکفتن غنچه های ارغوان ،طبیعت بکر اطراف و گونه های مختلف جانوری و گیاهی و مناظر کم نظیر طبیعی شامل قلل مرتفع و دره های عمیق با چشم اندازهای بی نظیر به اوج زیبایی خود می رسد .

دامنه ارتفاعات این دره پوشیده از درختچه ها و درختان جنگلی و پوشش گیاهی علفی و بوته ای میباشد این دره علاوه بر چشم اندازها و مناظر زیبا ، زیستگاه بسیاری از گونه های مختلف جانوری منجمله : کل ، بز ،روباه ، گرگ،شاهین ،عقاب ،پلنگ و…..نیز میباشد .

دره ارغوان کجاست؟

دره ارغوان(دره چریش) در ۶۴ کیلومتری شمال غربی درگز و ۱۶ کیلومتری غرب روستای رحمانقلی واقع میباشد که جهت رسیدن به این دره می توان از ۵۰  کیلومتر جاده درگز به قوچان وارد فرعی سمت راست ، جاده روستای رحمانقلی یا روستای محمد تقی بیک شد و پس از طی نمودن حدود ۵ کیلومتر به روستاهای دوست محمد بیک –محمد ولی بیک و ارباب رسید و از مجاور پاسگاه مرزی ارباب به داخل دره ارغوان وارد شد لازم به ذکر است که روستاهای ذکر شده دارای چشم اندازها و باغات سرسبز می باشد که میتواند لحظات خوشی را برای بینندگان رقم بزند .

 
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.