تولیت آستان قدس رضوی:

آستان قدس امکانات خود را برای تعمیق قرآن در جامعه بکار می‌گیرد

تولیت آستان قدس رضوی گفت: این آستان مقدس در حد امکانات آنچه را که در توان داشته باشد در حوزه گسترش و تعمیق قرآن در جامعه به کار خواهد بست.

حجت الاسلام احمد مروی روز پنجشنبه در محفل‌ نورانی‌ قرآن‌ کریم جمعی‌ از حافظان‌، قاریان‌ و اساتید برجسته‌ قرآنی مشهد افزود: پیش از انقلاب تعداد قاریان و حافظان قرآن کریم بسیار محدود و انگشت شمار بود، اما با پیروزی انقلاب اسلامی به برکت عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب برگزاری محافل باشکوه قرآنی رونق و تعداد قاریان برجسته بین المللی و حافظان قرآن کریم در کشور افزایش چشمگیری یافت.

وی با تأکید بر اینکه قاریان و حافظان قرآن باید در صدر کسانی باشند که عامل به قرآن هستند، خاطرنشان کرد: هیچ چیز مهمتر، مقدس‌تر و هدایتگرتر از قرآن کریم نیست؛ لذا فعالان قرآنی باید سالم‌ترین، با اخلاص‌ترین و با ایمان‌ترین اقشار جامعه و متخلق به اخلاق قرآنی باشند.

تولیت آستان قدس رضوی فعالان حوزه قرآن کریم را به عمق بخشی انس با قرآن توصیه و با تأکید بر اینکه فهم‌ معانی‌ قرآن‌، کلید فهم‌ معارف‌ قرآنی‌ و تدبر در آن‌ است، اظهار کرد: قاریان باید در کنار توجه به تلاوت زیبا و صحیح‌، به معانی‌ آیات نیز توجه داشته باشند؛ آشنایی و توجه به معنای آیات در صوت، لحن و آهنگ تلاوت قاری تأثیر دارد، هنر قاری در این است که به گونه‌ای تلاوت کند که معنا را به مخاطب انتقال دهد.

وی با بیان اینکه در قرآن خداوند با انسان سخن می‌گوید، گفت: اگر انسان همواره متوجه این موضوع باشد که قرآن سخن خداوند خطاب به بندگانش است، آنگاه توجه و حضور قلب بیشتر هنگام استماع و تلاوت قرآن پیدا می‌کند.

حجت الاسلام مروی بر ضرورت نوآوری و خلاقیت هنرمندانه در حوزه تلاوت قرآن کریم تأکید و ابراز کرد: تلاوت و همخوانی‌های قرآنی با استفاده از روش‌های خلاقانه و نوآورانه و گاهی استفاده از ترجمه‌ها می‌تواند به انتقال بهتر معانی قرآن و جلب نظر و اقبال بیش از پیش مخاطبان و جوانان کمک خواهد کرد.

وی در ادامه به شفاعت قرآن کریم در آخرت اشاره و تصریح کرد: دنیای مادی این قابلیت و ظرفیت را ندارد که صورت حقیقی قرآن را در خود جای دهد، لذا در روز قیامت تمثال حقیقی و عینی قرآن متجلی می‌شود و از آنان که معارف قرآنی را درک و عمل کرده‌اند، شفاعت می‌کند.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: قرآن موجب انسان سازی، تحول و دوری گزینی انسان از پلیدی‌هاست و در طول تاریخ انسان‌های بسیاری با آیات قرآن متحول شده و از پرتگاه جهنم نجات یافته اند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار