کام خشک رودخانه های مازندران در بهار

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران از کاهش ۵۰ درصدی آورد رودخانه‌های استان خبر داد.

داودیان مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای مازندران در جلسه بررسی وضعیت منابع آبی با حضور ارسلان هاشمی رئیس حوضه آبریز اترک و حوضه‌های شمالی، گفت: بیشترین ناحیه خشکسالی از سمت شرق به غرب استان است و ما شاهد کاهش ۳۰ درصدی بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم و آورد رودخانه‌ها نیز حدود ۵۰ درصد کمتر شده است.

او درخصوص حجم آب ذخیره شده در سد شهید رجایی، افزود: این سد درحال حاضر تنها ۴۰ میلیون متر مکعب آب دارد و با این میزان تنها قادر خواهیم بود آب شرب شهرستان ساری را تأمین کنیم و امکان رهاسازی آب برای اراضی کشاورزی وجود ندارد.

داودیان ادامه داد: در سد آیت اله صالحی مازندرانی شرایط نسبتا بهتری را شاهد هستیم و امیدواریم بتوانیم امر توزیع آب برای مصارف کشاورزی و شرب را به نحو احسن انجام دهیم.

او گفت: باتوجه به تنش آبی موجود، در دشت‌های تجن و هراز مشکلات فراوانی را شاهد خواهیم بود و لازم است با برنامه ریزی و همکاری همه دست اندرکاران تلاش کنیم تا اثرات خشکسالی را کاهش دهیم.

هاشمی رئیس حوضه آبریز اترک و حوضه‌های شمالی نیز در این جلسه با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون ۸ بازدید توسط وزارت نیرو از مازندران انجام شده، گفت: وزیر نیرو با توجه به شرایط مازندران توجه ویژه‌ای به این استان دارد و طرح‌های آبرسانی و طرح‌های ویژه نیز توسط وی به طور جد پیگیری می‌شود.

او افزود: حدود ۷۵ میلیارد تومان اعتبار برای حوزه آب مازندران درنظر و به سازمان برنامه و بودجه نیز ابلاغ شده است.

رئیس حوضه آبریز اترک و حوضه‌های شمالی پس از از این جلسه با همراهی معاون حفاظت و بهره‌برداری و جمعی دیگر از مدیران شرکت از شبکه‌های سنتی سد انحرافی هراز بازدید و درجریان برنامه نحوه تقسیم و توزیع آب قرار گرفت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار