تراز آب دریاچه ارومیه افزایش یافت+فیلم

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: بدنبال بارش‌های حجم ورود آب به دریاچه ارومیه از خط انتقال تونل کانی سیب و رودخانه گدار از ۳۵ مترمکعب در ثانیه فراتر رفته و با تداوم بارش‌ها در حوضه آبریز شاهد افزایش تراز آب این دریاچه هستیم.

محمدصادق معتمدیان در حاشیه بازدید از مسیر ورودی آب رودخانه «گدار» به دریاچه ارومیه اظهار کرد: با توجه به تداوم بارش‌ها بویژه در حوضه آبریز و مناطق جنوبی استان پیش بینی می‌کنیم تا ۲۴ ساعت آینده حجم آب دریاچه ارومیه از مرز ۲ میلیارد متر مکعب عبور کند.

وی با بیان اینکه از مسیرهای عبور رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه و حوضه آبریز آن بازدید کردیم، افزود: حجم بارش‌ها بسیار خوب بوده بطوریکه در رودخانه گدار که در مسیر خط انتقال آب از تونل کانی سیب به دریاچه ارومیه قرار دارد، شاهد افزایش ورودی آب به این دریاچه هستیم.

معتمدیان ادامه داد: تداوم شرایط بارش نزولات آسمانی و انتقال حق آبه‌ها نقش موثر و مهمی در بهبود شرایط آبی و تراز دریاچه ارومیه دارد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه اضافه کردد: خوشبختانه در ۴۸ ساعت گذشته بارندگی بسیار خوب در همه مناطق استان داشتیم که بطور میانگین بیش از ۵۰ میلی‌متر و در مناطق جنوبی این میزان بیش از ۱۲۰ میلی‌متر بوده که نسبت به سال‌های گذشته بی سابقه است.

وی همچنین به کشاورزان و عشایر منطقه بویژه در حوضه آبریز دریاچه و اطراف رودخانه‌ها توصیه کرد به هشدارهای ایمنی هواشناسی، جهاد کشاورزی و امور عشایری توجه ویژه کنند تا از بروز خسارت احتمالی جلوگیری شود.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.