تقویت ارتباط بین کشاورزان با محققان و فعالین حوزه تولید نخود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت : باید ارتباط بین کشاورزان با محققان و فعالین حوزه تولید نخود تقویت شود.

علی چاله چاله، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه امروز (هفتم خرداد) در جشنواره ملی نخود در کرمانشاه هدف از برگزاری این جشنواره دو روزه را تلاش در جهت ایجاد ارتباط بین کشاورزان با محققان و فعالین حوزه تولید نخود عنوان کرد و گفت : تلاش در جهت اصلاح الگوی مصرف غذایی از دیگر اهداف این جشنواره است.

وی با اشاره به برگزاری روز ملی مزرعه در روستای مرادآباد شهرستان روانسر به عنوان یکی از برنامه‌های این جشنواره در عصر امروز، گفت: فردا (دوشنبه) هم شاهد برگزاری همایش علمی نخود در دانشگاه رازی خواهیم بود که ۱۶۶ مقاله برای آن ارائه شده است.

چاله چاله با اشاره به برپایی نمایشگاه عرضه غذا‌ها و شیرینی‌های تولیدی از نخود در محل روستابازار شهر کرمانشاه به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های این جشنواره، گفت: این نمایشگاه تا دهم خرداد از ساعت ۹ تا ۲۱ پذیرای علاقمندان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به ظرفیت‌های استان کرمانشاه در حوزه کشاورزی، گفت: در کنار ظرفیت‌های خوب استان کرمانشاه در حوزه کشاورزی، از پتانسیل‌های خوبی مثل پردیس کشاورزی و منابع طبیعی استان، مرکز تحقیقات کشاورزی و ایستگاه تحقیقات دیم سرارود در استان برخورداریم که می‌تواند استان را در حوزه کشاورزی شاخص کند.

چاله چاله یادآور شد: ایستگاه تحقیقات دیم سرارود در سطح جهانی مطرح است و موفق به معرفی دو رقم نخودپابلند عادل و منصور شده و “هد برداشت نخود” طراحی شده توسط محققان این ایستگاه تحقیقاتی هم در حال رسیدن به تولید انبوه است.

وی با اشاره به دیمزار بودن غالب اراضی زراعی استان کرمانشاه گفت: از مجموع ۹۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی استان کرمانشاه ۷۳۰ هزار هکتار آن دیم است که در خشکسالی‌های سنوات اخیر با چالش‌های زیادی مواجه شده است.

چاله چاله اضافه کرد: امسال هم اگرچه بارندگی‌های بهاره خوبی داشتیم، اما تبعات خشکسالی سال‌های گذشته را همچنان در بخش کشاورزی استان شاهد هستیم. 

جشنواره ملی نخود با حضور پژوهشگران و تولیدکنندگان یازده استان تولیدکننده نخود سراسر کشور در کرمانشاه در حال برگزاری است.

جشنواره ملی نخود در محور‌های مدیریت زراعی و افزایش کمی و کیفی تولید نخود، اصلاح الگوی کشت و افزایش ضریب نفوذ دانش، فناوری‌های پس از برداشت و بسته‌بندی، اقتصاد، صنعت و تجارت نخود و افزایش سرانه مصرف نخود برگزار می‌شود .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.