پرجمعیت‌ترین گله‌های آهوی کشور در دشت قراویز وجود دارد

سرپرست محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه گفت : پناهگاه حیات وحش قراویز که از نظر سطح حفاظتی بالاترین درجه حفاظت را پس از پارک ملی دارد یکی از منحصربفرترین زیستگاه‌های آهوی ایرانی در کشور است.

ثریا قربانی سرپرست محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه  گفت : پناهگاه قراویز که سه هزار و ۸۰۰ هکتار مساحت دارد دارای پرجمعیت‌ترین گله‌های آهوی ایرانی در کشور است که در حال حاضر افزون بر ۲ هزار و ۵۰۰ راس آهو در این منطقه مشاهده شده است.

وی اضافه کرد: این پناهگاه به دلیل فرهنگ زیست محیطی بالای مردم منطقه از وضعیت و شرایط بسیار مناسبی جهت زیست این گونه برخوردار است به طوری که در آخرین سرشماری انجام شده شاهد افزایش تعداد این گونه زیبا در منطقه بوده ایم.

قربانی تاکید کرد: در کنار فرهنگ بالای زیست محیطی ساکنان این منطقه، تلاش محیط بانان و همکاری نیروی انتظامی شرایط زیستی بسیار مناسبی را برای این گونه از آهو در این پناهگاه بوجود آورده است.

سرپرست محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه یادآور شد: وجود گله‌های گوسفند مازاد بر ظرفیت منطقه، علاوه بر اینکه تهدیدی جدی برای مراتع و پوشش گیاهی محسوب می‌شود موجب کاهش علوفه برای آهوان شده است که همین امر موجب شده تا با وجود توزیع علوفه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، آن‌ها برای تامین غذای خود گاهی به مزارع مردم روی آورده و به آن آسیب بزنند.

وی تاکید کرد: سگ‌های گله دامداران روستا‌های همجوار زیستگاه آهوی ایرانی در دشت قراویز را ناامن کرده است به طوری که در برخی مواقع بره آهوان وحشی بر اثر شکار سگ‌های گله تلف می‌شوند.

قربانی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلاتی که در این پناهگاه حیات وحش ممکن است بروز کند افزایش خطر شیوع بیماری در بین آهوان این منطقه است که به دلیل تعداد بیش از حد ظرفیت آن‌ها در این پناهگاه احتمال شیوع آن وجود دارد.

وی اظهار کرد: بر اساس قانون، حفاظت و بهسازی محیط زیست چرای دام در محدوده منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش، با رعایت قوانین و مقررات مربوط و در حد ظرفیت قابل برداشت مراتع، امکان پذیر است .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.