۱۰ افسانه که ما باورشان داریم اما روانشناس‌ها با آن مخالفند

 هر یک از ما در زندگیمان نسبت به رویداد‌ها و پدیده‌های مختلف باور‌هایی داریم، اما روان‌شناسان با برخی از این باور‌ها مخالفند.

هر یک از ما در زندگیمان نسبت به رویدادها و پدیده های مختلف باورهایی داریم که گاه حاضریم بشدت از آنها دفاع کنیم و هیچ گونه حرفی برخلاف آن نشنویم. برخی از این باورها محصور به یک فرهنگ یا جامعه خاص نیست و چنان تعمیم یافته است که اکنون بسیاری از مردم جهان به آنها اعتقاد دارند. این باورها که بدون هیچ گونه پشتوانه علمی است شبیه افسانه هایی می ماند که نسل به نسل به ما انتقال یافته و ما آن را پذیرفته ایم. 

در ذیل به برخی از این باور‌های نادرست اشاره شده است:

اجازه بروز خشم بهتر از فرونشاندن آن است. در زمان فیلسوف یونانی، ارسطو، درمانی با عنوان جیغ اولیه وجود داشت که اجازه رهاشدن خشم را می‌داد، اما اکنون روان‌شناسان دریافته‌اند که بروز خشم در واقع موجب بیشتر شدن خشم و پرخاشگری می‌شود. ضربه زدن یا شکستن چیزی بعد از خشم موجب کاهش آن و احساس بهتر نمی‌شود. بهتر است که خشممان را مدیریت و کنترل کنیم، نفس‌های عمیقی بکشیم و فکرمان را در مورد موقعیتی که منجر به خشممان شده است، تغییر دهیم. 

افراد معتاد به سیگار می‌توانند هر زمان که بخواهند ترک کنند. تحقیقات نشان داده است که تنها ۱۸ درصد از افراد معتاد به سیگار می‌توانند ترک کنند.

افراد هر چقدر که سنشان بالاتر می‌رود، غمگین‌تر می‌شوند. تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که شادترین گروه سنی، افراد بالای ۶۵ سال هستند. 

اغلب افراد تنها از ۱۰ درصد مغزشان استفاده می‌کنند. دکتر لیلینفلد، روان‌شناس آمریکایی، این باور را مربوط به زمانی می‌داند که دانشمندان هنوز از عملکرد ۹۰ درصد مغز آگاه نبودند. 


بیشتربخوانید


متضاد‌ها جذب همدیگر می‌شوند. به باور روان‌شناسانی همچون دکتر لیلینفلد، این یک افسانه بالقوه خطرناک است. زیرا این باور می‌تواند افراد را برای دوستی و ازدواج به آدرس‌های غلطی بفرستد. او می‌گوید تحقیقات مختلف نشان داده است که نه تنها متضاد‌ها در روابط عاشقانه جذب همدیگر نمی‌شوند بلکه تفاوت زیاد با همسر در ویژگی‌های شخصیتی و باور‌ها یکی از عمده‌ترین دلایلی است که افراد در زندگی مشترکشان با شکست مواجه می‌شوند. 

شما می‌توانید هرکاری را که بخواهید انجام دهید. این نکته درست است که باید خودپنداره‌تان را بهبود بخشید، گفت‌وگوی منفی با خود نداشته باشید و به خودتان پیام‌های تصدیق‌کننده بدهید، اما احتمالا نمی‌توانید تنها با داشتن اعتمادبه‌نفس بالا در کاری موفق شوید، مگر اینکه مهارت کاری را که می‌خواهید انجام دهید، داشته باشید.

می‌توانید همیشه خوش‌بین باشید. شما واقعا نمی‌توانید در هر لحظه از روز دقیقا فکرتان را کنترل کنید و مراقب افکار منفی‌تان باشید. در حقیقت، موقعی که شما خود را وادار به این کار می‌کنید، اگر دریابید که یک مقدار فکر منفی دارید از خودتان راضی نخواهید بود و اگر بیشتر بر آن پافشاری کنید می‌تواند تبدیل به یک چرخه بد و منفی شود. شما نباید خودتان را برای داشتن افکار منفی تنبیه کنید. 

بازی‌های ذهنی، شما را باهوش‌تر می‌کند. بازی‌کردن با بازی‌های ذهنی شما را در یک بازی بسیار شبیه به آن باهوش‌تر می‌کند. 

شما باهوش‌تر از متوسط افراد جامعه هستید. بر اساس نتایج تحقیقات روان‌شناسان، ۷۰ درصد از افراد هر جامعه‌ای دارای هوش متوسط (بهره هوشی ۹۰ تا ۱۱۰) هستند. 

شما می‌توانید چند کار را به خوبی با هم انجام دهید. انجام دو کار با هم در یک زمان به معنای آن است که توجه کمتری را به هر یک از آن‌ها دارید. در واقع غیرممکن است که شما بتوانید چند کار را با هم به طور همزمان به خوبی انجام دهید.

منبع: همشهری آنلاین

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار