جاذبه‌های یک «بید کهنسال» با قدمتی بیش از ۲ قرن در رفسنجان

درخت بید کهنسال در محور سرچشمه رفسنجان با بیش از ۲۸۰ سال قدمت با ریشه‌هایی که در هرجا زده است، توانسته به تنهایی به وسعت یک جنگل باشد.

مسیر سرچشمه رفسنجان، جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و گردشگری زیادی دارد که همواره گردشگران، این محور را برای روزهای تعطیل یا ایام نوروز و تابستان انتخاب می‌کنند تا از این جاذبه‌ها لذت ببرند.

در این محور در حد فاصل کوه امیرالمومنین(ع)؛ اما یک جاذبه منحصر به‌فردی وجود دارد که بکر مانده و پس از سال ها به ثبت ملی رسیده است.

رویش ۱۰۰ متری درخت بید کهنسال

حسینی، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رفسنجان گفت: درخت بید کهنسال از راسته تلخه‌بید است و در مسیر یک جویبار دائمی روییده و این درخت در مسیر رویشگاه خود، حدود ۱۰۰ متر در شیب زمین رشد کرده و هرجا به زمین رسیده ریشه جدید زده و زندگی تازه کرده است.

 

ایجاد جنگل ۱۷۰۰ متری به وسیله یک درخت بید

 قطر تنه اصلی این درخت جذاب که بالای کوه است، حدود ۱۲.۷ متر است.

طول رویش درخت ۱۰۰ متر و متوسط در بالای کوه بعضی جاها ۱۵ متر و بعضی جاها تا ۳۰ متر بوده و این درخت در حدود ۱ هزار و ۷۰۰ متر، جنگل به‌تنهایی ایجاد کرده است.

 

حسینی قدمت این درخت را ۲۸۰ سال عنوان می‌کند و بیان داشت: درخت بید کهنسال به شماره  ۱۰۴۷ در فهرست آثار ملی و میراث طبیعی ایران ثبت شده است.

با توجه به اینکه این درخت به تازگی به ثبت رسیده  است، مسئولیت نگهداری از آن بیش از پیش می‌شود.

 رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رفسنجان تصریح کرد: تردد در مسیر دسترسی به زیارتگاه محلی این کوه که معروف به قدمگاه امیرالمومنین(ع) بوده است، در چند سال اخیر کمتر شده که باید با متولیان مسجد بالادست، اهالی و مالکان منطقه و دستگاه‌های اجرایی نشستی داشته باشیم و برای مسیر دسترسی برنامه‌ریزی شود که دسترسی تسهیل شود.

جاذبه‌های یک «بید کهنسال» با قدمتی بیش از ۲ قرن در رفسنجان

رفسنجان شهر درختان کهنسال/ پسته اودرج هم ثبت ملی شد

او  از وجود درختان کهنسال زیادی در این شهرستان یاد کرد و گفت: درخت پسته اودرج هم با قدمت بیش از ۷۰۰ سال به ثبت رسیده است.

حسینی تصریح کرد: یکی دیگر از جاذبه‌های منحصر به‌فرد طبیعی این شهرستان، دره راگه است که پرونده آن هم در دست اقدام بوده و امیدواریم تا ماه‌های آینده ثبت ملی شود.

جاذبه‌های یک «بید کهنسال» با قدمتی بیش از ۲ قرن در رفسنجان

با توجه به اینکه در مسیر دسترسی به درخت بید کهنسال خط انتقال باطله‌های شرکت مس قرار گرفته است، حسینی تأکید می‌کند: تا شعاعی مشخص از این اثر طبیعی برای اجرای هر عملیاتی باید از میراث فرهنگی استعلام گرفته شود و اگر استعلام گرفته نشود، یگان حفاظت و اهالی موظف هستند از هر اقدامی جلوگیری کنند.

اما در این بین، نگرانی دوستداران طبیعت هم در خصوص آسیب رسیدن به این میراث طبیعی و درخت بیدی که توانسته در هر نقطه‌ی ریشه بدواند و اینگونه جذابیت ایجاد کند، هم مطرح است که امیدواریم مردم از این بید که بیش از دو قرن قدمت دارد و در آستانه رسیدن به قرن سوم عمر خویش است، به‌خوبی مراقبت کنند و نگذارند به آن آسیبی برسد.

 منبع: خبرگزاری فارس

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار